Açık Gazete: 11 Ocak 2018

Açık Gazete: 11 Ocak 2018

11 Ocak 2018

Kâinattan dünyamıza hızlı radyo bombardımanı, New York şehrinden fosil yakıtçılara dava ve boykot bombardımanı 

11 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Merhaba kâinat! Bugünün vakayinamesi, kâinattan gelen bir radyo vak’ası haberi ile açılıyor: Devasa bir nötron yıldızı gezegenimizi hızlı radyo patlamaları (FRB) ile bombardıman ediyor. Bombardımanı yapan yıldızın, güneşimizin kitlesinden 10 bin kat fazla yoğunlukta bir kara deliğin yakınlarında saklandığı belirtiliyor. Peki bunun tek bir fiziksel kaynağı mı var, yoksa birden çok mu? İşte bu sorunun cevabı henüz araştırılma safhasında. Önümüzdeki yıllarda bir dizi yeni teknoloji teleskopun devreye girmesiyle bulunacak cevabı radyo dalgaları bombardımanıyla ânında size bildireceğiz.

Yangından çamura dönüş: California’da yangın mevsimi geçtikten sonra patlak veren eyalet tarihinin en büyük yangını yağmurların nihayet sökün etmesiyle söndü. Santa Barbara sahilinde tan yeri ağarmadan hemen önce başlayan yağmurlar ve sürüklediği molozlar, evleri temellerinden söktü, oturma odalarını sel sularıyla doldurdu, evleri ağaçlara bindirdi, kayaları evlere çarptı, arabaları uzaklara sürdü, çamur deryası çocukları evlerinden koparıp neredeyse 1 km öteye sürükledi. En az 17 ölüm vakası bildirildi, bölgede en az 13 kayıp vardı. Bu sebeple ölü sayısının çok artmasından korkuluyor, ölenlerin neredeyse tamamının orta gelirlilerden ve yoksullardan oluştuğu anlaşılıyordu. Yangının da, yağmur çamurun da sebebi aynıydı: Küresel iklim değişikliği.

İklim cesaretine geçiş: Bu Şehr-i New York ki, Bill McKibben’ın deyişiyle, bir gece içinde dünyanın iklim değişikliği ile mücadelesinin liderliğine yükseliverdi! Belediye Başkanı Bill de Blasio, eski sözlerini tutacaklarını, emekli fonlarından oluşan dev yatırımlarını “açgözlü” kömür, petrol ve doğalgaz şirketlerinden çekmeye derhal başlayacaklarını, ayrıca BP, Chevron, Conoco Philips, ExxonMobil ve Shell adlı bu dev şirketleri “küresel ısınma konusunda halkı bilerek aldatma ve inkâr kampanyalarına katkıda bulunma” suçuyla hemen dava edeceklerini bildirdi.

Ey okur, (ve ey dinleyici) sen de ebedi kuşkuculardan mısın yoksa? Yani, bu atılımdan bir sonuç alınması imkânı yok diye düşünenlerden misin? Öyle düşünme lûtfen. Çünkü, hepimiz biliyoruz ki, bir başkadır benim New York’um: Hatırlatmak gibi olmasın ama, McKibben’ın da çok taze yazdığı gibi, dünya finansının kalbi ve merkezidir NYC. Akıllı paranın yaşadığı ve iş yaptığı yerdir o şehir. O yüzden de, orada bir durmakta yarar var.

Geçmişten geleceğe geçiş: Enerji bakanları, başbakanlar, siyasi liderler duymasın ama kömürün vadesi doldu. Petrolün, mazotun, gazın da öyle. Onlar geçmişte kaldı. Geleceğe bakalım cancağzım. Güneşe ve rüzgâra. Fosil yakıt endüstrisi de o korkunç ihtirası ve kâr hırsıyla yeryüzü insanlarına ve öteki canlılarına verdiği korkunç zararın, ve gerçeği ilk bilen olduğu halde bunu saklamak için söylediği o korkunç yalanların hesabını bir şekilde vermek zorunda. McKibben diyor ki, Şehir “Empire State Binası’nı yeşille aydınlatmalı – şehrin tasarruf edeceği tonla para ve de, sürecin gezegenin korunmasına yapacağı katkı şerefine.”

 

Yepyeni bir başlangıç yapacağım – o kadim New York'ta

Eğer orda yapabilirsem, her yerde yapabilirim demektir

Hepsi sana bağlı New York...

 

 

Vak’anüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Alfredo Zitarrosa
A José Artigas (1968)
Sezen Aksu
Tutsak
Adriano Celentano
Pay, Pay, Pay