Açık Gazete: 10 Ocak 2018

Açık Gazete: 10 Ocak 2018

10 Ocak 2018

Sanal gerçeklik aleminde  7  paragrafta devrialem ya da “Sen onu benim külahıma anlat”

10 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Güneydoğu Asya’dan başlayalım: Tayland’ın darbeci başbakanı general, bir basın açıklamasının ardından, politika konusunda veya herhangi bir tartışmalı konuda sorusu olacak gazetecilere “bu adama sorabilirsiniz” diye birebir boyutlarda kesilmiş karton fotoğrafından oluşan mankenini mikrofon önüne bırakıp gitmiş. Geride kalan gazeteciler de müteaddit seçim vaatlerini tutmayan başbakanın maketine “seçim ne zaman?” diye sormamışlar. Onu sormak yerine, karton fotoğrafla hatıra fotoğrafı çektirmeyi tercih etmişler. Bu arada Tayland’ın seçilmiş ama “kayıp” başbakanı da İngiltere’de “bulunmuş.”

Orta Amerika ve ABD turuyla devam edelim: ABD’de Trump yönetimi, ülkede yaşama ve çalışma izni olan 250 bin El Salvadorlu’nin oturum izinlerini iptal etmiş. Yaklaşık çeyrek yüzyıl önceden başlayarak ağır ekonomik koşullar, yoksulluk ve 20 yıl önceki korkunç depremden kaçıp ABD’ye sığınan Salvadorlular’ın yüzde 88’i ABD’de işgücüne katılıyor, mafia çeteleri şiddetinin kol gezdiği ve dünyada cinayet oranında 3. sırada olan ülkelerinin yurt içi gayri safi hasılasının % 17’sini sağladıkları biliniyor. Sayıları 200 bini bulan çocuklarının da kendilerine bir düzenli bir hayat sağlayan anababalarından kopmanın getireceği yıkım bir yana, çocukların kendilerinin de belirsiz bir geleceğe postalanabileceği belirtiliyor. Kâbus diye nitelendirilen bu işin içinden nasıl çıkılacağını sormak üzere bir kartondan Trump maketi de henüz mevcut değil.

Orta Amerika’dan Orta Doğu’ya: Ülkelerindeki savaş, şiddet ve yoksulluktan kaçıp İsrail’e sığınan 40 bini aşkın Eritreli ve Sudanlı göçmene ülkeye sızmış yabancı ajan gözüyle bakan ve onlara ya gidersiniz ya tutuklanırsınız diyen İsrail başbakanı Netanyahu da, “Anababalarınız holokostla Avrupa’dan kovulup cehenneme yollanırken sizler şimdi bizi nereye kovuyorsunuz?” diye soracak olanlara muhatap olacak Bibi maketi yaptırmış değil maalesef.

Bir striptiz kulübünde babası Bibi’nin 20 milyar dolarlık doğal gaz kıyağı yaptığı işadamının oğluna “kanka, bize 400 şekellik bir kıyağın da olmayacak mı yani?” sorusunu sorduğu ses kayıtlarının yayınlanmasını yasaklamayı başaramayan Netanyahu ailesinin sözcüsü buna tepki gösterdi: “İki sene önce kafası iyi iki gencin şakalaşmasını abartıp cadı avına çevirmek ne ayak?” Batı Şeria’da evinin önünde 15 yaşındaki kuzenini yüzünden vurup ağır yaralayan İsrail askeri polisiyle dalaşan, hatta onun koluna vuran 16 yaşındaki genç kız Ahed Tamimi İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunuyor. İsrail’in önde gelen bakanları, gazeteci ve TV yorumcularından bazıları, Tamimi’nin ömür boyu yatmasını, askerin onu kurşunlamadığı için korkak olduğunu, hapishanede kendisine tecavüz edilmesini istediklerini söylediler. Ne demek istediklerini kendilerine soracağımız bir maketleri de yoktu...

Okyanusya ve Güney Afrika’da kara ve deniz hayvanları âleminde küçük bir turla sona erdirelim gezimizi: Avustralya’da okyanus sularında yeşil kaplumbağalar sıcaktan tümüyle dişileşirken, Altın Sahil’de suları öldürücü zehirleriyle irukanci denizanaları basıyor, New South Wales eyaleti göklerinde 500 civarında gri başlı uçan tilki yarasası, sıcaktan beyinleri kaynadığı için yere düşüp ölüyor, Afrika’da Namibya çöllerinde özel parklarında 100 yıldan uzun zamandır dolaşıp duran yılkı atları, görülmemiş kuraklık tehlikesi karşısında soylarının tükenmesi tehlikesiyle yüzyüze geliyordu.

Hayvanların dertlerini dile getireceği bir Arslan Kral maketi bile yoktu ortada.

Heyhat!

 

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Patricio Manns
Inti-Illimani La Araucana
Yıldırım Caner
O Defteri Kapattım
David Bowie
The Loneliest Guy
David Bowie
Rebel Rebel