Açık Gazete: 1 Kasım 2018

Açık Gazete: 1 Kasım 2018

01 Kasım 2018

İLAN-I İSYAN

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Extinction Rebellion, yani Yokoluş İsyanı grubunun kendi hükümetlerinin iklim krizi karşısındaki pısırıklığını ve aczini hedef alan sivil itaatsizlik eylemlerinin ilkini dün haber vermiştik. Bini aşkın insanın katıldığı “açılış”ı takiben Birleşik Krallık başkenti Londra’da Parlamento binaları önündeki kavşakta gerçekleştirilen eylemde 15 yurttaş gözaltına alınmıştı.

Bildiğimiz haliyle medeniyetin sonunu getirebilecek güçte olan bu muazzam tehdide karşı siyasetçileri harekete geçmeye zorlayan isyan hareketi, görebildiğimiz kadarıyla medyada kendine yer bulmayı henüz pek başaramadı.

(Heyhat! Yerleşik medyada iklim ve ekoloji krizlerine en çok yer veren İngiliz Guardian gazetesi’nde bile, ileride belki de “asrın eylemi” diye anılabilecek hareketin dramatik ve renkli başlangıcına ilişkin haberi ancak dikkatli bir (t)aramadan sonra bulabiliyordunuz.)

Şimdi size, dün başlayan bu önemli başkaldırı hareketinin ilk eylemi sırasında isyanı cümle âleme güçlü bir sesle ilan eden deklarasyon metnini sunuyoruz.

 

(Vakanüvis ÖM)

 

İLAN-I İSYAN 

 

“Hakikati hakikat olduğu için sevmek, bu dünyada

insanın mükemmeliyetinin başlıca unsuru, 

diğer bütün erdemlerin de fideliğidir”

 

John Locke

 

Bizler şu aşağıdakileri hakikatin ta kendisi sayıyoruz:

 

Bu bizim en karanlık ânımız.

 

İnsanlık, kendi tarihinde daha önce benzerine raslanmamış bir olayın girdabına kapılmış gidiyor. Bu öyle bir olay ki, derhal üstüne gidilmezse, bizi, el üstünde tutuğumuz ne varsa hepsini: yani bu ülkeyi, bu ülke insanlarını, ekosistemlerimizi ve gelecek nesillerin geleceğini daha da fazla yakıp yıkmaya doğru sürükleyecektir.

 

Bilim billur gibi berrak – altıncı kitlesel yokoluş olayının içindeyiz ve eğer derhal, güçlü bir şekilde harekete geçmezsek felaketin ta kendisiyle yüzyüze geleceğiz.

 

Biyolojik çeşitlilik dünyanın dört bir yanında imha edilmekte. Denizlerimiz zehirlenmiş, asitlenmiş halde ve kabarmakta. Sel basmaları ve çölleşmeler, uçsuz bucaksız arazileri üzerlerinde yaşanmaz hale getirecek ve insanları kitleler halinde göçe zorlayacak.  

 

Havamız o kadar zehirli ki Birleşik Krallık artık kanunları çiğniyor. Kirli hava onbinlerce insanın ölmesine sebep olurken, henüz doğmamış bebeklere bile zarar veriyor. İklimimiz çöküşe geçti. Bundan böyle daha fazla orman yangınları, öngörülemeyen süper fırtınalar, artan kıtlıklar ve tarifsiz kuraklıklar yaşanırken, bir yandan da gıda stokları ve içme suları ortadan kaybolacak.

 

Bu ülkeyi, hatta bu gezegeni ve üstündeki yaban yaşamını vuran ekolojik krizler artık ne görmezden gelinebilir, ne inkâr götürür, ne de sağlam muhakeme yürütebilen, etik vicdana, ahlaki kaygılara ya da ruhani inançlara sahip olan herhangi biri tarafından karşılıksız bırakılabilir.

 

Bu değerlere, doğruluğun erdemine ve bilimsel kanıtların ağırlığına uygun olarak, çocuklarımızın, içinde yaşadığımız toplulukların ve bizatihi gezegenin geleceğinin güvenlik ve esenliği adına harekete geçmenin ödevimiz olduğunu şimdi buradan ilan ediyoruz.

 

Bizler, vicdanlarımız ve muhakeme gücümüz doğrultusunda hareket ediyor, geleceğimizi tehlikeye sokan Hükûmetimize ve o çürümüş, beceriksiz kurumlara karşı isyan konumuna geçtiğimizi buradan ilan ediyoruz. 

 

Hükûmetimizin sergilediği kasıtlı suç ortaklığı, anlamlı demokrasiyi tuzla buz ettiği gibi, kamu yararını da kısa vadeli kazançlar ve özel kârlar uğruna hiçe saydı.

 

Hükûmetler ve yasalar, halkına yeterli koruma için herhangi bir teminat vermekten, halkının esenliği ve ülkenin geleceği için herhangi bir güvence sağlamaktan âciz kaldığında, sorumlu bir demokrasiyi geri getirmek, felaketi önleyip geleceği koruma altına almak için gerekli çözümleri  sağlama almak üzere çareler arayıp bulmak, yurttaşların hakkıdır. İsyan etmek, yalnızca hakkımız olmakla kalmaz, aynı zamanda kutsal görevimiz halini de alır.

 

Bizler hükûmetin yükümlülüklerinin gereklerine uygun davranmakta sürekli âciz kalmak suretiyle toplum sözleşmesini geçersiz kılması sebebiyle, işbu toplum sözleşmesinin yükümlülüklerini bundan böyle yok hükmünde ilan ediyoruz.

 

Bu ekolojik krizlere bilgili ve bilinçli çözüm yöntemleri getirmek için sözümüze kulak verilmesini ve halihazırdaki korkunç gidişatımızı değiştirmek için ihtiyaç duyulan çözümlerin getirilmesine önayak olacak bir milli meclis kurulmasını talep ediyoruz.

 

Derhal harekete geçmekten kaçınarak, gelecek kuşaklara can çekişen bir gezegeni miras bırakmayı reddediyoruz.

 

Barış içinde hareket ediyoruz, kalplerimizde bu topraklara duyduğumuz müthiş aşkla. Biz hayat adına hareket ediyoruz.

 Yokoluş İsyanı

 HAYAT İÇİN İSYAN

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Luna Cautiva
Los Chalchaleros
Traffic
John Barleycorn Must Die
Paul McCartney
Despite Repeated Warnings