Değiş Tokuş Sergi: "Çünkü Gaza Geldik!"

Değiş Tokuş Sergi: "Çünkü Gaza Geldik!"

13 Nisan 2016
/ Yeşim Endes

15 - 17 Nisan Tarihlerinde Adasanat Beyoğlu'da üçüncü kez açılacak olan Değiş Tokuş Sergi'nin küratörü Güray Oskay'ı stüdyoda ağırladık. Oskay "Neden böyle bir sergiye kalkıştınız?" sorusunu "Açık tabiriyle gaza geldik!" diye yanıtlıyor.  

13 Nisan 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

"Para geçmeyen sanat mezatı!" 

Bu slogan 2 yılda bir yapılan Değiş Tokuş Sergi'nin ana sloganı. Ama serginin bir diğer önemi de sanat-sanatçı dünyasına yakın olan ama aslında işi tam da 'sanat' olmayan 3 kişinin temasız, değiş tokuş üzerine kurulu, alıcı olmak isteyenlerin post-it kağıtlarına yazarak tekliflerini verdiği bir sergi fikrini hayata geçirmiş olmasında bize kalırsa. 

Stüdyo konuğumuz olan Güray Oskay bir gece muhabbet sırasında ortaya çıkan "Değiş Tokuş Sanat Mezatı" fikrini kendileri de şaşırarak üçüncü kez gerçekleştirdiklerini anlatıyor. 

15-17 Nisan tarihleri arasında Beyoğlu Adasanat'ta gerçekleşecek 3 günlük 'olay'ın, ikinci günü sürprizler var. Açılışta işi galeride olmayan 2 sanatçı cumartesi günü herkesin gözü önünde çalışmalarını tamamlayacak. Toplamda 45 sanatçının işinin yer alacağı sergiye 1000 adet Bonibon kapağından, İspanya'da 1 haftalık tatile kadar uzanan bir çeşitlilikte teklif vermek mümkün. Sanatçılar da bir o kadar çeşitli.