Açık Dergi: Şubat 23

Açık Dergi: Şubat 23

23 Şubat 2018
23 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Açık Dergi Şubat 23, günlerden cuma;

Bu Köşe Kitap Köşesi’nde Ceyhan Usanmaz, programı bu hafta başı hayata veda eden Engin Geçtan’ı anarak başlıyor. Ardından American Book Award ve Man Booker etrafından dönen son tartışmalara yer verecek. Suat Derviş’in metinlerinin Fransızca’dan sonra İngilizce’ye kazandırılışı, Foucault’nun Cinselliğin Tarihi’nin elyazmalarından oluşan son cildinin Gallimard basımı, Tanpınar’ın notlarından oluşan Suat’ın Mektubu’nun ilk yayımı diğer haberler.

Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi özel yayını Sentinel devam ediyor. İki haftada bir yayınladığımız bölümde, bu akşam önce kütüphaneden haberleri alıyoruz. Programın geri kalanında ise “kuruluşundan bugüne bilimkurgu sinemasının” müzik bandına bakıyorlar: Metropolis, Flash Gordon, The Day that Earth stood still, Blade Runner, Matrix, Inception’dan müzikler yayında. 

Ardından Sedat Nemli ile 1968 Müzikleri’ne geçiyoruz; İngiltere odaklı ilk yedi bölümün ardından bu bölümde Atlantik’in öte yanına geçiyoruz The Byrds ve The United States of America gruplarını dinliyoruz.