Açık Dergi: Nihayet Makamı, Adalet ve Gıda, Ballad for Syria, Kurt Vile ve Teknoloji

Açık Dergi: Nihayet Makamı, Adalet ve Gıda, Ballad for Syria, Kurt Vile ve Teknoloji

22 Ekim 2018
22 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Caz festivali devam ediyor Tarkovsky Quartet, Nubya Garcia, Omar Avital ve Ezra Collective haftanın öne çıkan konserleri arasında. İstanbul Modern Sinema bu Perşembe son dönem Polonya sinemasına odaklı bir haftalık bir program gerçekleştiriyor, aynı günün akşamı Altıdan Sonra Tiyatro yeni oyunları Nihayet Makamı'nın seyircisiyle buluşturacak - prömiyerin biletleri tükendi bile. Güncel müzik sahnesinin iki yetenekli ve yenilikçi ismi Ah! Kosmos ve Barlas Tan Özemek geçen hafta yayınlanan albümlerini bu haftasonu Salon'da ilk defa seslendirecek; Tekfen Filarmoni Orkestrası ise Harutyunyan, Bernstein ve Gershwin eserlerinden oluşan bir repertuarla bu Cuma sonbahar konserine imza atıyor.

beyond.istanbul'un üçüncü sayısı Mekanda Adalet ve Gıda başlığıyla çıktı. Sağlıklı gıda üretimi ve tüketimi, gıda temininde adalet konularının işlendiği ve bu konularda faaliyet sürdüren gıda inisiyatiflerinin deneyimlerinin aktarıldığı yayının tanıtım etkinliği, Salı günü gün boyu sürecek yürüyüş ve ardından Mekanda Adalet Derneği'nde düzenlenecek panel şeklinde yapılacak.

Suriyeli müzisyen Maisa Alhafez'in İstanbul'daki hayatına ayna tutan Ballad for Syria belgeselinin gösterimi, yönetmeni Eda Elif Tibet'in katılımıyla bu Salı Hrant Dink Vakfı'nda.

22-28 Ekim haftası kültür etkinliklerine baktığımız Pazartesi takvimimiz dopdolu.

Bu hafta boyunca dinleyeceğimiz albüm ise Amerikalı gitarist ve şarkıcı Kurt Vile'ın sekizinci stüdyo albümü Bottle It In. Vıle, saykadelyadan beslenen bir tür Americana icra ediyor. 2000'lerin başında lo-fi kayıtlarla başlayan müzik hayatı, 2010'lara doğru Matador Records'la imzaladığı anlaşmayla tüm dünyaya ulaştı. Yıllar içinde İstanbul'lu izleyici ile de buluşmuş olan gitarist, ilginç bir biçimde Neil Young'un reenkarnesi gibi. Bottle It In 79 dakikalık en uzun Vile albümü ve drum-machine ve synthesizer kullanamıyla da daha önceki kayıtlardan ayrılıyor. Albümde Kim Gordon ve Cass McCombs gibi kıymetli müzisyenler de konuk olarak bulunmakta. Hafta boyunca parça parça dinleyeceğiz.

Nihayet, bu akşamki Dergi'nin kapanışında iki haftada bir yayınlanan spor bölümümüz Serbest Atış var. Kayhan Ergin ve Murat Çopuroğlu bu bölümde teknolojik bağlamında basketbola bakıyor: son yıllarda teknolojinin basketboldaki kullanımını izleyiciler, sporcular ve kurum ve organizasyonlar açısından değerlendiriyorlar.