Ben Buradan Okuyorum

-
Aa
+
a
a
a
kitabın kapağının görseli; duvarda el graffitisi sokakta bir adamı işaret ediyor
25 Mayıs 2022
Esin Hamamcı, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anabilim dalında Dr. Öğretim Üyesi olarak görevine devam eden, oyun çevirmeni ve dramaturg Özlem Karadağ ile İngiliz şair ve oyun yazarı Carol Ann Duffy’in 'Everyman’inde ekofeminizm üzerine konuştu.
Londra'daki British Museum'daki Benin Bronzları. Eserler, 19. yüzyılda İngiliz birlikleri tarafından yağmalandı ve şimdi dünya çapında dağılmış durumda.
23 Mayıs 2022
Abdullah Ezik, Sezen Ünlüönen ile "19. Yüzyıl İngiliz Edebiyatında Sanat Eserleri" üzerine konuştu.
Bilge Karasu ayakta bir fotoğraf
13 Mayıs 2022

Hasan Turgut, Ben Buradan Okuyorum’un yeni bölümünde Selen Erdoğan’la Bilge Karasu edebiyatını konuştu.

eski bir duvar önünde eski koltuklar
26 Nisan 2022

Aslan Erdem, Ankara Üniversitesi’nden Emre Koyuncu ile postkolonyalizm, maduniyet ve temsil meselesini konuştu. 

Siborg manifestosu
19 Nisan 2022

Bu hafta, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Türkiye’de Güncel Sanatta İnsanmerkezcilik Eleştirisi” konusu üzerine doktora yapan aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Dijan Özkurt ile konuştuk.

Biberyan
29 Mart 2022

Ben Burdan Okuyorum’da Alara Çakmakçı ile Zaven Biberyan’ı konuştuk.

Edip Cansever
22 Mart 2022

Ben Buradan Okuyorum’un bu bölümünde Sevinç Çalhanoğlu, Murat Çelik, Selcan Peksan ve Gökhan Bakar, Edip Cansever’in “Umutsuzlar Parkı” şiirini okudu.

Huzursuz Bir Ruhun Panoraması kitap kapağı
15 Mart 2022

“Huzursuz Bir Ruhun Panoraması: Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Edebiyat ve Düşünce Dünyası” kitabının derleyenlerinden Özge Dikmen ile Yakup Kadri’nin hikâyeciliğini ve hikâyelerindeki azınlıklar meselesini konuştuk.

konuşma baloncukları içinden farklı dillerde "merhaba"
09 Mart 2022

Hasan Turgut, Burcu Halaç ve Melek Memiş’le Çevirmenler Meslek Birliği’nin (ÇEVBİR) faaliyetlerini konuştu.

engellilik ve cinsiyetlerle ilgili illüstrasyon
01 Mart 2022

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji doktora programından Sevcan Tiftik ile “Cumhuriyet Sonrası Türkçe Romanda Sakat Erkeklik Deneyimleri” üzerine konuştuk.

Énard’ın fotoğrafı
23 Şubat 2022

İstanbul Üniversitesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden Çağatay Yılmaz ile Şarkiyatçılık, Mathias Énard romanlarındaki Şark ve erken dönem modern Türk edebiyatında Fransız yazınının/yazarlarının etkisi üzerine konuştuk.

16 Şubat 2022

Esin Hamamcı ve Hasan Turgut, Ben Buradan Okuyorum’un son bölümünde Fatma Damak’la Mehmet Rauf’un eleştirmenliğini konuştu.

"Where the wild things are" kitabından illüstrasyon
08 Şubat 2022

Aslan Erdem, Gökçe Özder ile çocuk yazını üzerine konuştu. 

Burhan Doğançay, Sarı Patlama, 2008, Alüminyum, 125x125 cm
01 Şubat 2022

Esin Hamamcı ve Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum'un yeni bölümünde Alişan Çapan ile birlikte geçtiğimiz günlerde Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşan “20. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” başlıklı grup sergisi, Türk entelektüel tarihinde Paris ekolü ve bunun edebiyata yansıması üzerine konuştu. 

Ahmet Hamdi Tanpınar kucağında siyah bir kediyle.
25 Ocak 2022

Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum'un yeni bölümünde Università di Bologna'dan Özen Nergis Dolcerocca ile “Time Regulation Institutes: Time in Modern Literary and Cultural Imagination (1889-1954)” başlıklı doktora tezi, modern edebiyatta "zaman" kavramının gelişimi ve zaman meselesinin Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarına nasıl yansıdığı üzerine konuştu.

"Georges de la Tour" resmi
18 Ocak 2022

“Siyah Endişe: Bir Asır Sonu Anlatısı Olarak Halit Ziya Uşaklıgil Edebiyatı” kitabını derleyenlerden Murat Narcı ile beraber Servet-i Fünûn ve Halid Ziya’da ışığın hareketleri hakkında konuştuk.

şeyh bedrettin resmi
11 Ocak 2022

Ben Buradan Okuyorum’un yeni bölümünde Samet Altıntaş ile edebiyatımızdaki Şeyh Bedrettin temsillerini konuştuk.

Vulnus kitap kapağı ve Gamze Hakverdi
04 Ocak 2022

Metis Yayınları’ndan çıkan “Vulnus: Kırılganlık Üzerine” kitabını, yazarı Gamze Hakverdi ile konuştuk.

Kervansaray gravürü
25 Aralık 2021

Paris III Sorbonne Nouvelle’den mezun olan Bihter Sabanoğlu ile Toplumsal Tarih dergisinde yayımlanan makalesi “Bilim Kurgusal İntikam Fantezilerinin Başrolünde İstanbul” bağlamıyla kent, sanat ve edebiyat üzerine konuştuk.

Serveti fünun kapakları
21 Aralık 2021

Abdullah Ezik, Freie Universität Berlin’den Daniel Kolland ile Osmanlı-Türk entelektüel ve basın tarihinde kendisine özel bir yer açan Servet-i Fünûn dergisi üzerine konuştu.