Abdullah Ezik

-
Aa
+
a
a
a
Londra'daki British Museum'daki Benin Bronzları. Eserler, 19. yüzyılda İngiliz birlikleri tarafından yağmalandı ve şimdi dünya çapında dağılmış durumda.
23 Mayıs 2022
Abdullah Ezik, Sezen Ünlüönen ile "19. Yüzyıl İngiliz Edebiyatında Sanat Eserleri" üzerine konuştu.
Siborg manifestosu
19 Nisan 2022

Bu hafta, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde “Türkiye’de Güncel Sanatta İnsanmerkezcilik Eleştirisi” konusu üzerine doktora yapan aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Dijan Özkurt ile konuştuk.

Énard’ın fotoğrafı
23 Şubat 2022

İstanbul Üniversitesi, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden Çağatay Yılmaz ile Şarkiyatçılık, Mathias Énard romanlarındaki Şark ve erken dönem modern Türk edebiyatında Fransız yazınının/yazarlarının etkisi üzerine konuştuk.

Burhan Doğançay, Sarı Patlama, 2008, Alüminyum, 125x125 cm
01 Şubat 2022

Esin Hamamcı ve Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum'un yeni bölümünde Alişan Çapan ile birlikte geçtiğimiz günlerde Alan Kadıköy’de sanatseverlerle buluşan “20. Yüzyılın 20 Modern Türk Sanatçısı” başlıklı grup sergisi, Türk entelektüel tarihinde Paris ekolü ve bunun edebiyata yansıması üzerine konuştu. 

Ahmet Hamdi Tanpınar kucağında siyah bir kediyle.
25 Ocak 2022

Abdullah Ezik, Ben Buradan Okuyorum'un yeni bölümünde Università di Bologna'dan Özen Nergis Dolcerocca ile “Time Regulation Institutes: Time in Modern Literary and Cultural Imagination (1889-1954)” başlıklı doktora tezi, modern edebiyatta "zaman" kavramının gelişimi ve zaman meselesinin Ahmet Hamdi Tanpınar romanlarına nasıl yansıdığı üzerine konuştu.

Serveti fünun kapakları
21 Aralık 2021

Abdullah Ezik, Freie Universität Berlin’den Daniel Kolland ile Osmanlı-Türk entelektüel ve basın tarihinde kendisine özel bir yer açan Servet-i Fünûn dergisi üzerine konuştu.

Jön Türk Komitesi
22 Kasım 2021

'Ben Buradan Okuyorum'da Oslo Üniversitesinden Alp Eren Topal ile “Osmanlıcılık” kavramı, kavramın tarihsel süreci ve edebiyata yansımaları üzerine konuştuk.