Çeviri

-
Aa
+
a
a
a
11 Mayıs 2021

"İklimi konusunda alınacak koruma tedbirleri konusunda abartılı gözükmekten çekinenler bugüne kadar Avrupa Birliği’nin ardına sığınıyordu. Şimdi onlara omuz verecek bir de Alman Anayasa Mahkemesi var artık."

06 Mayıs 2021

Geçen hafta Avrupalılar, kıtanın en büyük 15 futbol kulübünden Süper Lig kurmaya çalışan patronlara – ve finansçılarına- kırmızı kartı gösterdi. Avrupalılar ahlaki Rubicon’larını bu noktada keşfetmişken kimin neye sahip olduğu konusunu daha etraflıca düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

21 Nisan 2021

Action Network'te imzaya açılan Liderlerin İklim Zirvesi için dilekçenin Türkçe metnini yayınlıyoruz.

31 Mart 2021

Chris Hedges'ın "Toplumsal cinayet çağı" isimli yazısında değindiği Roger Hallam'ın konuşmasının videosunu ve Türkçe metnini birlikte yayınlıyoruz. 

31 Mart 2021

Yönetici elitler, giderek hızlanan, hissedilir hale gelen ekolojik çöküşe rağmen bizi ya anlamsız jestlerle ya da inkârcılıkla yatıştırıyorlar.

07 Mart 2021

Woodwell İklim Araştırma Merkezi ve Mind&Life Enstitüsü tarafından düzenlenen panelde Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, iklim aktivisti Greta Thunberg ve bir grup bilim insanı iklim krizi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

03 Şubat 2021

İklim- ve ekoloji krizini bir kriz olarak ele almadan çözebilirmiş gibi davranmayı bırakmalısınız.  

01 Şubat 2021

"Başkan Trump, bence, insanlık tarihindeki en büyük cani. Sadece iklim politikaları yüzünden değil, konuşacak başka birçok şey daha var, ama ondan kurtulmanın bir yolu yok. Amerikan yaşamında yüzeyin hemen altında yatan zehirli akımları kurnazca yüzeye çıkararak gayet başarılı oldu."

28 Ocak 2021

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un tüm dünya ülkelerine ve aşı üreticilerine çağrı yaptığı 18 Ocak 2021 tarihli konuşmasının ilk bölümü.

28 Ocak 2021

12 Ocak 2021 tarihinde WEF’in internet sitesinde yayınlanmıştır.

14 Ocak 2021

Irkçılık karşıtlığı iklim eylemlerinin özünü oluşturmak zorunda. Bu olmazsa, her şeyi kaybetmemiz tehlikesi var.

27 Aralık 2020

Trump gibi bir demagogun yükselişinden ve kâr amaçlı sağlık endüstrimizin baş etmeyi başaramadığı bu pandemiden almamız gereken asıl ders, hem ülke hem de insanlık olarak kontrolü kaybetmekte olduğumuzdur. 

21 Aralık 2020

17 yaşındaki Greta Thunberg ve 94 yaşındaki Sir David Attenborough krizleri paylaşıyorlar. 

18 Aralık 2020

30 ülkeden 250’nin üzerinde bilim insanı ve akademisyen imzaladıkları açık mektupla politika yapıcıları iklim ve çevreye verilen zarar nedeniyle artan toplumsal bozulma ve çöküş riskiyle daha fazla ilgilenmeye çağırıyor. 

30 Kasım 2020

Finansal olduğu kadar patlayacağı da kesin olan İdeolojik bir balonun içindeyiz. Thunberg balonun dışındaki akıl sağlığının dingin, küçük sesi. 

21 Kasım 2020

Birçok parti üyesi gayet iyi anladı ki, İşçi Partisi bir iç savaşla bölünüyordu ve sosyalist projeleri tehlikedeydi. Fakat Bromley’nin tiradındaki antisemit nokta neydi?

09 Kasım 2020

Strokes müzik grubunun lideri Democracy Now! sunucusu Amy Goodman ile ilk yayında söyleşiyor.

09 Kasım 2020

Okuyucularının eleştiri bombardımanına uğrayan Guardian'ın sözüm ona korkusuz, sol kanat yazarı George Monbiot, bu hafta, iki son derece cılız bahane yayımlayarak, geçen ay, Julian Assange bir Londra mahkemesinde sınır dışı edilme duruşmalarına çıkarılmışken, ona, niye üstünkörü destek verdiğini açıklamaya çalıştı.

04 Kasım 2020

Genç iklim aktivisti Greta Thungberg ile Sir David Attenborough'nun iklim krizi hakkında sohbeti...

02 Kasım 2020

Milyarlarca insan dramatik şekilde hayat tarzlarını değiştirecek veya dünya çarpıcı biçimde değişecek ya da her ikisinin kombinasyonu olacak.