Çeviri

-
Aa
+
a
a
a
11 Ağustos 2021

İklim aktivisti Greta Thunberg, Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) açıkladığı 3 bin sayfalık raporu değerlendirdi.

05 Ağustos 2021

George Monbiot’nun Double Down News’un YouTube kanalında yayınlanan videosunu Türkçe metniyle birlikte yayınlıyoruz.

12 Temmuz 2021

(Katharine Hayhoe'nun The Hill'de yayınlanan bu yazısı Özge Atılgan tarafından Açık Radyo için Türkçeleştirildi.)

06 Temmuz 2021

İklim aktivisti Greta Thunberg, Austrian World Summit'te bir konuşma yaptı. Türkçe metnini videoyla birlikte yayınlıyoruz.

17 Haziran 2021

Tom Mustill’in yönetmenliğini üstlendiği “For Nature”ı Türkçe metniyle birlikte yayınlıyoruz. 

10 Haziran 2021

Neoliberal politikaların dayattığı akademik yapı içinde güvencesiz çalışmaya mecbur bırakılan bilim insanları, 'Güvencesiz Enternasyonal Manifestosu'nu yayınladı.

09 Haziran 2021

"Kapitalist barbarlığa dur demek günümüzün en temel görevi. Adil, eşitlikçi ve capcanlı bir dünya yaratmak için sermayenin yaşama hükmetmesine bir son vermeliyiz ki, böylece hepimiz huzur ve refah içinde yaşayabilelim."

04 Haziran 2021

Britanya’nın köklü gazetelerinden The Guardian’ın ‘Editöryal’ yazısında kadın gazetecilere yapılan saldırılar konu oldu. 

11 Mayıs 2021

"İklimi konusunda alınacak koruma tedbirleri konusunda abartılı gözükmekten çekinenler bugüne kadar Avrupa Birliği’nin ardına sığınıyordu. Şimdi onlara omuz verecek bir de Alman Anayasa Mahkemesi var artık."

06 Mayıs 2021

Geçen hafta Avrupalılar, kıtanın en büyük 15 futbol kulübünden Süper Lig kurmaya çalışan patronlara – ve finansçılarına- kırmızı kartı gösterdi. Avrupalılar ahlaki Rubicon’larını bu noktada keşfetmişken kimin neye sahip olduğu konusunu daha etraflıca düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

21 Nisan 2021

Action Network'te imzaya açılan Liderlerin İklim Zirvesi için dilekçenin Türkçe metnini yayınlıyoruz.

31 Mart 2021

Chris Hedges'ın "Toplumsal cinayet çağı" isimli yazısında değindiği Roger Hallam'ın konuşmasının videosunu ve Türkçe metnini birlikte yayınlıyoruz. 

31 Mart 2021

Yönetici elitler, giderek hızlanan, hissedilir hale gelen ekolojik çöküşe rağmen bizi ya anlamsız jestlerle ya da inkârcılıkla yatıştırıyorlar.

07 Mart 2021

Woodwell İklim Araştırma Merkezi ve Mind&Life Enstitüsü tarafından düzenlenen panelde Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama, iklim aktivisti Greta Thunberg ve bir grup bilim insanı iklim krizi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

03 Şubat 2021

İklim- ve ekoloji krizini bir kriz olarak ele almadan çözebilirmiş gibi davranmayı bırakmalısınız.  

01 Şubat 2021

"Başkan Trump, bence, insanlık tarihindeki en büyük cani. Sadece iklim politikaları yüzünden değil, konuşacak başka birçok şey daha var, ama ondan kurtulmanın bir yolu yok. Amerikan yaşamında yüzeyin hemen altında yatan zehirli akımları kurnazca yüzeye çıkararak gayet başarılı oldu."

28 Ocak 2021

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un tüm dünya ülkelerine ve aşı üreticilerine çağrı yaptığı 18 Ocak 2021 tarihli konuşmasının ilk bölümü.

28 Ocak 2021

12 Ocak 2021 tarihinde WEF’in internet sitesinde yayınlanmıştır.

14 Ocak 2021

Irkçılık karşıtlığı iklim eylemlerinin özünü oluşturmak zorunda. Bu olmazsa, her şeyi kaybetmemiz tehlikesi var.

27 Aralık 2020

Trump gibi bir demagogun yükselişinden ve kâr amaçlı sağlık endüstrimizin baş etmeyi başaramadığı bu pandemiden almamız gereken asıl ders, hem ülke hem de insanlık olarak kontrolü kaybetmekte olduğumuzdur.