İnadın, umudun, cesaretin bizimle

-
Aa
+
a
a
a
""

19 Ocak 2007 saat 15.00 sularında, Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası aramızdan alınan Hrant Dink, 1909 yılından bu yana Türkiye'de suikast sonucu öldürülen 62. gazeteci. Ne var ki Dink’in katillerinden biri bu hafta içinde mahkemelerce aramıza salındı.

Bahri Belen ve Aynur Tuncel'in hazırlayıp sunduğu Hukuk Güvenliği'nde, Hrant Dink’in katillerinden Ogün Samast’ın tahliyesi hakkında konuştuk. Öte yandan Radyo Agos’da, Dink Ailesi avukatlarından Hülya Deveci ile de davadaki son duruma göz attık.

Web sitesinden…

 • Açık Gazete'de, Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden Prof. Dr. Murat Güvenç ile 'Marmara Bölgesi’nde Seçmen Eğilimleri: Komşularımız Kimlere Oy Vermiş?' başlıklı çalışma hakkında konuştuk.
   
 • Ekonomi Politik'te, son zamanlarda ülkenin gündemini meşgul eden Anayasa Mahkemesi'nin durumunu değerlendirdik.
   
 • İklim İçin'de, ‘Etkili bir Plastik Anlaşması için Bilim İnsanları Koalisyonu’ndan Sedat Gündoğdu ile bir araya gelerek plastiğe son verme konusunda bir anlaşma olup olmayacağı hakkında fikir aldık.
   
 • Hüsnükabul’de, Aslı Odman ile İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 Göçmen/Mülteci İş Cinayetleri Raporu’na değindik.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağatay Tarhan ile çevrimini yaptığı Charles Darwin'in Türlerin Kökeni adlı kitabı üzerine konuştuk.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da, gençlerin iklim aktivizmine ilişkin çağdaş akademik literatürdeki makalesini incelediğimiz üçüncü ve son bölümüne odaklandık.
   
 • Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Ankara’nın planlanarak modern bir çehreye kavuşturulma çabasının hikayesini Prof. Dr. İlhan Tekeli’den dinledik.
   
 • Dünya Mirası Adalar'da, Yeşil Gazete'den Alev Karakartal ve Cansu Acar'la Adalar'da kalan son atların yaşadığı koşulları tartıştık.
   
 • Sakat Muhabbet'te cam kemik hastalığı ile yaşayan sakat bir kadın hakları savunucusunu, Elif Gamze Bozo’yu konuk ettik.
   
 • Açık Dergi’de, Pera Müzesi'nde Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan Gelecek Hatıraları sergisinin küratörü Ulya Soley'le bir araya geldik.
   
 • Spor Gündemi'nde, tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen Formula 1'in Las Vegas ayağını ve ABD'deki spor organizasyonlarını nasıl şekillendirdiği üzerine konuştuk.

Merhaba kâinat! Merhaba ‘fediverse’!

Kâinatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine Açık Radyo, artık merkeziyetsiz sosyal medyada da var. Gözetimin, kontrolün, mahremiyetin metalaştırılmasının, dikkat tacirliğinin, aura yitiminin olmadığı bir sosyal medya için sizi de merkeziyetsiz sosyal medyaya (en yaygın örneklerinden birine) davet ediyoruz.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Seninleyiz Ahparig, Buradayız!Türk-Ermeni ilişkileri başta olmak üzere Türkiye´nin en köklü sorunlarına ilişkin söylem ve eylem geliştirirken demokratikleşme sürecine de katkıda bulunan değerli gazeteci Hrant Dink'i hazırladığımız bir şarkı seçkisiyle yeniden özlemle anıyoruz. 

Haftanın karikatürüAçık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Alex Ballaman'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Sıcak Kafa ve Kübra romanlarıyla adından sıkça bahsettiren Afşin Kum'un Kırk Üçteki Korkunç Traktör Yağmuru adlı yeni kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

“Sen de bu acıların aynısını yaşadın. O yüzden en iyi biz birbirimizi anlarız. En çok da bir kuzuya kıydıkları için üzülüyorum.” — Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesinin ardından eşini faili meçhul bir cinayette kaybeden HDP Van Milletvekili Pervin Buldan, Rakel Dink'i arayarak yanında olduğunu söyledi. Rakel Dink de kendisine bu sözlerle yanıt verdi. (Gazete Duvar)

Açık Radyo podcast