Rus İstihbarat Servisi’nin bir numaralı düşmanı: Alexei Navalny

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel; Rusya, Uganda ve ABD’deki gelişmeleri yorumladı. 

Ufuk Turu: 19 Ocak 2021
 

Ufuk Turu: 19 Ocak 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Ahmet İnsel bu haftaki Ufuk Turu’nu Rusya’dan başlattı ve Alexei Navalny’nin 5 ay önce seçim kampanyası sırasında zehirlenme teşebbüsüne mazur kaldığını hatırlattı. İnsel şöyle devam etti: “Putin Navalyn’nin durumuyla ilgili ‘Kendisini öldürtmek istesem öldürtürdüm zaten’ demişti gayet fütursuz bir biçimde. Bu başlı başına yeterli bir şey zaten durumun ne geldiğini anlatmak için.” 

Rusya’nın tersine Navalny’nin yurt dışında mülteci olarak kalmayıp Rusya’ya dönme karar verdiğini, önceki bir dosyasından dolayı tutuklanacağını bile bile gittiğini, hızlıca organize dilen bir mahkemeye çıkarılıp tutuklandığını, 30 gün tutuklu kalmasına karar verildiğini ve ayın 29’unda da yeniden mahkemesinin olacağını belirten İnsel, “Büyük ihtimalle hapis cezalarıyla susturmaya çalışacaklar” dedi. Özdeş Özbay, Navalny’nin halkı sokaklara çağırdığı bilgisini paylaştı. Ahmet İnsel “Evet, 23 Ocak için insanları protesto gösterileri yapmaya çağırdı” dedi. 

İnsel konuyla ilgili şöyle devam etti: “Navalny sadece Putin’in susturmak istediği bir muhalif olmaktan çıktı. Navalny, Rus gizli servisinin kendisinden öç almak istediği biri konumuna geçti artık son bir ayda. Çünkü Navalny zehrin Rus İstihbarat Servisi tarafından konduğunu ispat etti. Putin’den bağımsız olarak Rus İstihbarat Servisi’nin Navalny ile görülecek hesabı var artık. Zaten bu yüzden gözlemciler Navalny’nin hapiste tutulmasının, yurt dışına çıkması kararının sadece Putin tarafından verilmediğini, artık Rus İstihbarat Servisi’nin bir numaralı düşmanı olduğunu belirtiyorlar. Yapılacak olan gösterileri de hiç kale almadan, onları da bastırırız düşüncesiyle Navalny’yi uzun bir dönem içeride tutmaya ve sesini radikal bir şekilde kesmeye kararlı gibi gözüküyorlar.” Rusya’nın devlet kurumları açısından baktığımızda Orta Çağ Çarlık Rusyası geleneğini hâlâ devam ettiren bir ülke olduğunu, Sovyetler Dönemi’nde de çok farklı olmadığını, her şeyi Putin’e bağlayarak anlatmanın olayları çok indirgemeci görmek olacağını, Rusya’yı Putin’in merkezinde yer aldığın istihbarat örgütü elemanlarının yönettiğini içeren görüşlerini paylaştı.

Rusya’dan sonra Afrika’yla devam eden İnsel Uganda’daki seçimlerden bilgiler aktardı: “Cumartesi günü Anayasa Komisyonu seçim sonuçlarını açıkladı. 1986’dan beri Uganda Devlet Başkanlığını yürüten 76 yaşındaki Yoweri Museveni 6. kez cumhurbaşkanı seçildi. Oyların %58’ini aldı. Rakibi 38 yaşındaki şarkıcı, sahne adı Bobi Wine oyların %34’ünü aldı. Bobi Wine bunun Uganda tarihinin en büyük seçim yolsuzluğu olduğunu söyledi. Seçim sonuçları açıklandıktan hemen sonra Bobi Wine’in evi askerler tarafından ablukaya alındı kendisinin güvenliği açısından. Ama bu abluka kendisinin ve ailesinin evinden dışarı bir adım dahi atamamak şeklinde tezahür ediyor. Gözaltına mı alındı, tutuklandı mı yoksa ev hapsine mi çarptırıldı belli değil.” İnsel kasım ayında Bobi Wine’ın seçimlere gireceğini açıkladığında tutuklandığını, bunun için yapılan protestolarda 54 kişinin öldüğünü, sakin ve barışçıl seçim kampanyasının yürütülmediğini, iktidarın çok güçlü bir asker-polis şiddetine dayandığını belirtti.  

Ufuk Turu’nu ABD ile bitiren İnsel Washington’da herkesin diken üstünde olduğunu, Washington’un abluka altına alınmış bir durumda olduğunu, bayram havasında olması gereken devir teslim töreninin korku gösterisine döndüğünü, bunun utanç verici olduğunu, 50 eyaletin hepsinde gösteri olacağını, hatta silahlarıyla gelinmesi çağrılarını yapanlar olduğunu aktardı. Özdeş Özbay törenden 4 saat önce, bir askeri hava üssünde Trump’ın bir veda etkinliği düzenleyeceği bilgisini paylaştı. Ahmet İnsel Trump’ın ne söyleyeceğinin çok büyük bir merak konusu olduğunu, Trump’ın resmi törene katılmıyor olmasının da Amerikan tarihinde bir ilk olduğunu, bunun bir yönüyle de hayırlı bir şey olduğunu, başkanlık sıfatını kaybettikten sonra Trump’ın iktisadi ve mali açıdan başına geleceklerin konuşulmaya başlandığını, banka ve finans çevresinin kendisinden hızla uzaklaşmaya başladığını aktardı. Ayrıca İnsel “Başkanlık Binası’na giren 100-150 civarındaki kişilerin arasında emekli subaylar olduğu gibi, aktif görevde olan polislerin de olduğu tespit edildi. Beyaz Sarayı koruma sisteminin içindeki askerleri de denetim altında tutması için CIA’den elemanlar getirildiğinden bahsediliyor. Bu esasında dehşet verici bir şey” diyerek konunun takipçisi olacağını belirtti.