Ufuk Turu

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

 
Salı sabahları Açık Gazete'nin içinde.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Ahmet İnsel
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
lübnan'da seçim sandığı
20 Mayıs 2022
Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel'in gündeminde Lübnan, Almanya ve Kolombiya'daki seçimler ve Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasındaki gelişmeler yer aldı.
Filipinler'de adayların seçim afişleri
14 Mayıs 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Filipinler, Birleşik Krallık ve Fransa'daki seçimler ile Sri Lanka'daki iktidar krizi oluşturdu.

Davadan çizimler
26 Nisan 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Gezi Davası kararı ve buna AB kurumlarından gelen tepkiler ile Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri oluşturdu.

seçim afişleri panosunun önünden geçen siyahi bir kadın
23 Nisan 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündeminde Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Hindistan'daki dini bayramda Hindu'ların Müslüman karşıtı şiddet eylemleri ve eski bir Sovyet öğrenci lideri olan Kagarlitsky'nin Ukrayna Savaşı üzerine demeçleri vardı.

Altı partili muhalefet koalisyonu lideri Peter Marki-Zay, 2 Nisan 2022'de Macaristan'ın Budapeşte kentinde düzenlenen son mitingde konuşuyor (Kaynak: AP)
09 Nisan 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini, Macaristan ve Sırbistan'daki seçimler ile Ukrayna savaşında Bucha ve Borodyanka katliamları ve Fransa'da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimleri oluşturdu.

Jozef Brandt (1890) tarafından Kırım Hanlığı'ndan Tatarlarla savaşan Kazakları tasvir eden bir tablo (Wikicommons)
03 Nisan 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Ukrayna-Rusya savaşı, İstanbul Görüşmeleri, Putin'in Yeni Rusya söylemi ve Macaristan ile Sırbistan'daki seçimler oluşturdu.

rusya ve çin bayrakları
25 Mart 2022

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel’in gündeminde Ukrayna-Rusya savaşının değişen dinamiklerine göre Çin ve Hindistan başta olmak üzere, batı dünyasıyla diğer ülkelerin nasıl pozisyon aldığı ve savaştan diğer gelişmeler vardı.

Tank namlusunun önünde Ukraynalı bir aile - suluboya resim
18 Mart 2022

Bu hafta Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündemini Şili'nin yeni seçilen başkanı Boric'in yemin töreni, Suudi Arabistan'daki toplu idam meselesi, Kolombiya'daki seçimler ve Ukrayna-Rusya savaşı oluşturdu. 

Putin'in olduğu bir kolaj
08 Mart 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu'nda Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmeleri yorumladı ve savaşın Rusya'daki yansımalarını değerlendirdi. 

zelenski ve putin'in askeri bir aracın fotoğrafının önünde fotomontajı
01 Mart 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu'nda Ukrayna'daki güncel gelişmeleri yorumluyor, Ukrayna ve Rusya arasındaki olası müzakereler ve uluslararası camianın tutumlarını değerlendiriyor.

Ukrayna'daki Rusya karşıtı protestolar
22 Şubat 2022

Bu haftaki Ufuk Turu’nun ana gündemi Ukrayna kriziydi. Ahmet İnsel, kriz meselesine ek olarak Credit Suisse hesaplarının ifşasına ve tamamen bir şahıs yargısı haline gelen ceza sistemine değindi.

Rusya-Ukrayna sınırı
18 Şubat 2022

Ahmet İnsel bu haftanın Ufuk Turu’nda Ukrayna meselesini farklı boyutları ile ele aldı ve tarafların stratejilerini değerlendirdi.

Gine-Bissau askerleri, Gine-Bissau'nun başkenti Bissau'nun sokaklarında 7 Şubat 2022
12 Şubat 2022

Haftanın Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel, Gine-Bissau’daki askeri darbe teşebbüsünü, Kosta Rika seçimlerini ve Sırbistan’daki sivil hareketi yorumladı, Peru’daki başbakanlık krizini değerlendirdi. 

Göçmen karşıtı protestocuların İsveç ve Finlandiya arasındaki sınır kasabası Tornio'da 3 Ekim 2015 tarihinde düzenlendikleri miting.
01 Şubat 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu’nda Portekiz seçimlerini ve Avrupa’daki aşırı sağ zirvesini değerlendirip İskandinav ülkelerindeki göçmen karşıtı uygulamaları yorumladı. 

işlek bir caddede insanlar
20 Ocak 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu'nda, Arnavutluk'taki kadın cinayetlerine karşı protestolara, dünyadaki nüfus artış hızının azalması konusuna ve Ukrayna-Rusya sınırındaki gerginliklere değindi. 

Kazakistan'daki protestolardan bir kare
14 Ocak 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu’nda Kazakistan’daki protestoları inceledi, Myanmar ve Venezuela’daki gelişmeleri yorumladı.

Pazar yerinde fiyatlardan mutsuz yaşlı bir erkek birey
08 Ocak 2022

Ahmet İnsel, yılın ilk Ufuk Turu’nda Sudan ve Irak’taki askeri, siyasi gelişmelere değindikten sonra ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıları yorumladı.

Sandıkta oy veren bir kadın
03 Ocak 2022

Ahmet İnsel yılın son Ufuk Turu'nda 2021'de dünyanın farklı coğrafyalarında yapılan genel seçimlere kronolojik sıra ile değindi.

Boric'in miting fotoğrafı
23 Aralık 2021

Ahmet İnsel, Ufuk Turu’na Şili’deki seçimlerle başladı. Sudan ve Bulgaristan’daki gelişmeler ile devam edip son olarak Türkiye’deki güncel iktisadi gelişmeleri yorumladı.

Biden ve Putin
14 Aralık 2021

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel’in gündeminde Yeni Kaledonya’daki bağımsızlık oylaması, Biden-Putin görüşmesi ve Bosna Hersek’te Milorad Dodik'in 'tehlikeli' kararı vardı.