Kosova’da Vjosa Osmani yeni cumhurbaşkanı: Kadınlar hem mecliste hem hükümette 

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel; Bulgaristan ve Kosova’daki seçimleri değerlendirdi, Ürdün’deki gelişmeleri aktardı.

Ufuk Turu: 6 Nisan 2021
 

Ufuk Turu: 6 Nisan 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Ahmet İnsel bu haftaki Ufuk Turu’na Bulgaristan’da pazar günü yapılan seçimlerden söz ederek başladı. Seçim sonuçlarının tam açıklanmadığını, sandıkların %90’lık bir kısmına göre koalisyonun lideri, Avrupalı Kalkınması için Yurttaş Partisi başkanı ve Başbakan Boyko Borisov’un oy kaybederek oyların %25’ini alabileceğini söyledi. Böylelikle parlamentoda çoğunluğu yakalayamadığı gibi yaklaşık yirmi milletvekili kaybetmesi anlamına geldiğini ekledi. 

Borisov’un birinci gelmesi bir başarı gibi görülse de diğer partilerle daha fazla işbirliği yapmak zorunda kalacağını belirtti. İnsel; TV programcısı ve şarkıcı tarafından kurulan Böyle Bir Halk Var partisinin ise sürpriz bir şekilde oyların %17’sini aldığını, elli civarında milletvekilinin mecliste yer alacağını söyledi. Bu partinin sistem karşıtı olduğunu, Borisov’a karşıtlığını iyi kanalize ettiklerini ekledi. Meclise ilk defa giren Bulgaristan Koalisyonu’nun (Yeşiller Partisi-Güçlü Bulgaristan için Demokratlar Hareketi) yirmi yedi milletvekiliyle mecliste yer alacaklarını söyledi. Mafya Dışarı Herkes Ayağa hareketinin on dört milletvekili, Türkiye’nin desteklediği Bulgaristan Türklerinin partisinin de yirmi dokuz milletvekilinin olacağını ekledi. Sosyalist Parti’nin de çok fazla oy kaybettiğini oyların %15’ini alıp mecliste kırk üç milletvekiliyle yer alacaklarını, bu partinin Rus taraftarlığıyla tanındığını söyledi. İnsel bu durumdan nasıl bir koalisyon çıkacağının belirsiz olduğunu paylaştı. Ömer Madra seçimde hastanelerdeki ve karantinadaki seçmenlerin de oy kullanabildiği bilgisini paylaştı. Ahmet İnsel seçime katılım sonuçlarının henüz belli olmadığını, ancak yurt dışındaki seçmenler için eskisine nazaran daha az sandık açıldığını söyledi.

Ahmet İnsel, diğer bir Balkan ülkesi olan Kosova’da şubat ayındaki seçimlerde ciddi bir değişim yaşandığını, sol-reformcu partinin mecliste çoğunluğu kazandığını, eski Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin uluslararası ceza mahkemesine gönderildiğini hatırlattı. Önceki gün de cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını, 38 yaşındaki hukukçu kadın Vjosa Osmani’nin cumhurbaşkanı seçildiğini ve Osmani’nin konuşmasında kadınların mücadelesinin küçük bir ileri adımı olduğunu belirtti. Ahmet İnsel, patriyarkal geleneklerin güçlü olduğu bir bölge olan Kosova’da hem mecliste hem hükümette kadınların görünürlüklerinin dikkate değer olduğunu söyledi. Önümüzdeki dönemde Kosova-Sırbistan görüşmelerinin başlayacağını ekledi. 

Bulgaristan’dan sonra Ürdün’deki gelişmeleri aktardı. Kral II. Abdullah’ın üvey kardeşi Prens Hamza Bin Hüseyin’in ev hapsine; kralın eski danışmanı, Ürdün’ün Suudi Arabistan temsilcisi, on altı kişi devleti istikrarsızlaştırmak ve Ürdün’ün güvenliğini tehlike altına sokmak suçlamasıyla gözaltına alındıklarını söyledi. ABD, Suudi Arabistan, Abu Dabi ve İsrail’in bu önlemleri desteklediklerini belirtti. Kral Abdullah’ın Prens Hamza ile rekabetinin çok eskiye dayandığını hatırlattı İnsel. Prens Hamza’nın halk arasında popüler olduğunu; yolsuzlukları, iktidarın yetersizliklerini eleştirdiğini hatta ev hapsindeki son bildirisinde de bunlardan söz ettiğini aktardı.

Son olarak İnsel, Türkiye’yi Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Türkiye’yi ziyaret edeceklerini söyledi. Yeni Türkiye ile yeni bir başlangıç yapmak için geldiklerini ekledi. Türkiye’nin artık aday ülke olarak tanımlanmadığını, komşu ülke-3. ülke olarak görülebileceğini, bunun da temel hak ve insan haklarının Türkiye’den artık talep edilmemesi anlamına geldiğini belirtti.