Almanya’da eylülde seçim var: Yeşiller, anketlere göre oylarını yüzde 22’ye kadar artırdı

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel, Myanmar’daki darbe sonrası gelişmeleri aktardığı yayında Almanya’da yıl sonunda yapılacak seçimlere de değindi.

Ufuk Turu: 30 Mart 2021
 

Ufuk Turu: 30 Mart 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Ahmet İnsel bu haftaki Ufuk Turu’na Myanmar’daki gelişmelerle başladı. 1945’te İngiliz sömürgeciliğine karşı isyanın anısına geleneksel olarak kutlanan Ordu Günü’nde bu yıl, cumartesi günü silahlı kuvvetlerin ve polisin açtığı ateş sonucu yüzden fazla göstericinin hayatını kaybetti. Toplamda darbenin yapıldığı 1 Şubat’tan beri 500 sivilin öldüğü tespit edildi. Son 10 yıl içinde Myanmar’da etnik örgütlerle ateşkes anlaşmalarının yapıldığını belirten İnsen, bu örgütlerden en güçlü olanı Karen gerillalarının Myanmar ordusuna karşı saldırıya geçtiğini ve dört-beş örgütün yeniden silahlı mücadele etmekle Myanmar ordusunu tehdit ettiklerini söyledi. İçlerinde Avustralya, ABD, Kanada, Almanya, Danimarka, İtalya, Yunanistan’ın da olduğu on iki ülkenin genel kurmay başkanları silahsız halka karşı öldürücü silahlarla güç kullandıkları için orduyu eleştirdiler ve bunun suç olduğunu belirttiler. Myanmar Genelkurmay Başkanı’nın ise bu karışıklıktan seçimle çıkılacağını, seçimler olana kadar da güvenliği sağlamakla görevli olduklarını söyledi. Myanmar’da tam bir askeri diktatörlüğün tesis edilmiş olduğunu belirtti İnsel. Kasım ayında seçimleri kazanan Aung San Suu Kyi’nin partisinden bazı milletvekillerinin alternatif bir hükümet kurduklarını, sokak gösterilerine yön vermeye çalıştıklarını, genel grevin devam etmesi çağrısını yaptıklarını ekledi. Cuntanın ise Çin ve Rusya tarafından desteklendiğini söyleyen İnsel, ordunun kendisini iktisadi bir güç olarak konumlandırdığını da ekledi.

Komşumuz Ermenistan’da muhalefet ve iktidarın erken seçim konusunda anlaştığını, Paşinyan’ın nisanda istifa edeceğini, seçimlerin 20 Haziran’da yapılacağını söyledi. Böylece Ermenistan’da sıkıyönetimin kaldırıldığını ekledi. Seçimlerden Paşinyan’ın tek başına iktidar olabilmesinin güç olduğunu ama hezimete uğramayacağını söyleyen İnsel, halkın Paşinyan’dan önceki yönetime olan tepkinin hâlâ devam ettiğini belirtti.

Ahmet İnsel diğer komşumuz Bulgaristan’da pazar günü erken seçim yapılacağını söyledi. İktidardaki Avrupa Kalkınması İçin Yurttaşlar Partisi’nin bazı bakanlarının aynı şirketten çok ucuza gayrimenkul temin etmelerinin açığa çıkması üzerine sokak gösterilerinin yapıldığını ve bu yüzden de erken seçime gidildiğini aktardı.

Son olarak Almanya’da eylül sonunda yapılacak seçimlerle ilgili kamuoyu yoklamalarına değindi İnsel. Bunlara göre Hıristiyan Demokrat Parti’nin çok fazla oy kaybettiğini %25 civarı gözüktüğünü, Yeşiller’in ise çok büyük bir oranda oylarını arttırdığını %22 civarı, Sosyal Demokratların %17, AFD oylarının aynı kaldığını, Liberal Parti’nin de AFD gibi %10, sol partinin ise %8-9 civarında göründüğünü aktardı. Bu tablonun gerçekleşmesi durumunda Hıristiyan Demokratlar ile Yeşiller’in koalisyonunun gündeme geleceğini söyledi. 

(Program özetini hazırlayan Sehel Oto’ya teşekkür ederiz.)