Dayanışma Kuşağı

-
Aa
+
a
a
a

Moto kuryelerden berberlere, gezici sahnelerden mutfaklara deprem zamanı dayanışma hikâyeleri. 

 
Çarşamba ve Cuma günleri 18.30'da Açık Dergi'nin içinde
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
57. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2023 - 29 Ekim 2023

Şu ana kadar yer aldıkları bütün yayın dönemleri;

Açık Radyo'da 6 Şubat depremleri sonrası alanda ve çevresinde ortaya çıkan örgütlenmeler, sivil inisiyatifler ve dayanışmalara kulak kabartıyoruz. 

Yakın tarihin en büyük felaketlerinden birinin ardından umudu inşa eden hikayeleri bir araya getiriyor, toplumsal hafızamıza kayıtlar düşerek dayanışmaya dayalı yeni bir kuşağın geleceğini konuşuyoruz. 

Deprem bölgesinden mülakatlarla Dayanışma Kuşağı, Çarşamba ve Cuma akşamları Açık Dergi'de ve tüm podcast platformlarında.

 

08 Şubat 2024

 Yuva Project

Ersin Gök: Tekrar merhaba, bugün 6 Şubat ve Hatay Serinyoldayım.

07 Şubat 2024

Dayanışma Kuşağı sürüyor. Açık Dergi'de deprem bölgesinden sivil inisyatifleri ve dayanışma hikayelerine yer vermeye devam ediyoruz. Depremin birinci yıl dönümüne özel değerlendirme yayımızda Malatya, Antakya ve Adıyaman'ndan sesler var.

""
08 Eylül 2023

Dayanışma Kuşağı’nın 24. bölümünde Nehna kolektifinden Anna-Maria Beylunioğlu’yla 6 Şubat günü ve sonrasında yaşadıklarını; deprem sonrası bölgenin kültürel mirası için Nehna’nın sunduğu katkıyı konuşuyoruz.

""
16 Ağustos 2023

Dört Ayaklı Şehir ekibinden Mine Yıldırım’a bağlanıyoruz ve 6 Şubat Depremi sonrası bölgede yürüttükleri kurtarma çalışmalarını mercek altına alıyor, önümüzdeki dönemi değerlendiriyoruz.

""
09 Ağustos 2023

İsmail Gezgin ile Samandağ'da çocuklar için organize edilen eğitim faaliyetlerini; Karaçay Koordinasyonu, Kolektif Koordinasyon ve gönüllü öğretmenlerle birlikte kurdukları Karaçay Tomruksuyu Eğitim Alanı’nı konuşuyoruz.

25 Temmuz 2023

Şef Mehmet Gürs ve yemek editörü Cemre Torun'la deprem bölgesine yardım etmek için Londra'da yaptıkları Cradle of the Food konferansı hakkında konuşuyoruz.

""
05 Temmuz 2023

İnsani yardım uzmanı Gökhan Erkutlu'yla deprem bölgesinde faaliyete geçen "SAHA" sivil koordinasyonunu konuşuyoruz.

28 Haziran 2023

İnsan Hakları Uzmanı Hamit Levent Evci ile deprem sonrası Adıyaman’daki faaliyetleri ve gençler tarafından yeni kurulan Dayanışma İnsanları Derneği’ni (People of Solidarity) konuşuyoruz.

""
29 Mayıs 2023

Bir Kitap Bir Gelecek Derneği kurucusu Erzan Aktar ile derneğin deprem bölgesinde yürüttüğü çalışmaları konuşuyoruz.

25 Mayıs 2023

Dayanışma Kuşağı'nda Özlem Işıl ve Feride Eralp'le Afet için Feminist Dayanışma’nın Gıda Topluluğu’nu konuştuk.

""
16 Mayıs 2023

6 Şubat depremlerinin ardından İstanbul'dan bölgeye yedi gün süren bir dayanışma yolculuğu gerçekleştiren Evren Yüzügüzel, Seher Çubukçu ve Burak Üçok'la konuşuyoruz.

Görsel: Güven Çem Çullu
11 Mayıs 2023

Maraş'ta küçük ve orta ölçekli tekstil üreticilerinin depremden sonra yeniden faaliyete geçmesi için kurulan tekstil firması Los Chullos'u konuşuyoruz. Konuğumuz kurucu Güven Çem Çullu. 

11 Mayıs 2023

TÜYAP'ta başlayan ve deprem bölgesinde süren çalışmalarıyla binlerce gönüllüyle beraber depremzedeler için küçük afet evleri üreten iç mimar Zülal Çakıcı ile bir araya geldik.

""
09 Mayıs 2023

Malatya'da Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi'nde el sanatları eğitmeni olan Gülen Altınsuyu Kaya’yla Malatya'nın çeşitli bölgelerinde depremden sonra açılan bakanlık kurslarını konuştuk.

Mavi Kuş Dayanışması
02 Mayıs 2023

Mavi Kuş Dayanışması'ndan Necati Sönmez'le deprem bölgesinde çocuklara yönelik yaptıkları atölyeleri ve gezici sinemayı konuşuyoruz.

25 Nisan 2023

Sıtkı Yapıcı ve Şeyda Ünal Yapıcı’yla masaj terapistlerinin deprem bölgesindeki gönüllü çalışmalarını konuştuk.

Fotoğraf: Esra İzgi
17 Nisan 2023

Doğal kozmetik ürünler üreten Esra İzgi’yle Hatay'da gerçekleştirdiği gönüllü çalışmayı, çocuklar için organize ettikleri etkinlikleri ve önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği programları konuşuyoruz.

Fotoğraf: Hicran Suadiye Gümüş
12 Nisan 2023

Hatay'ın Samandağ ilçesinde ailesiyle birlikte depreme yakalanan ve krizin ardından Samandağ'daki konteyner eğitiminin öncüsü olan, İngilizce öğretmeni Hicran Suadiye Gümüş'le dayanışma tecrübesini konuşuyoruz.

Fotoğraf: Cevdet Bülent Durdu
07 Nisan 2023

Sinop Offroad Motor Sporları Kulübü Derneği'nden (Sinoff) Cevdet Bülent Durdu’yla 6 Şubat depremleri sonrası deprem bölgesinde yürüttükleri dayanışma faaliyetlerini konuştuk.

Fotoğraf: Oğuzhan Çoban
04 Nisan 2023

Türkiye'deki son göçer topluluk olan Sarıkeçililer’in bir üyesi ve topluluk temelli sosyal işletme olan Geççi’nin yürütücüsü Oğuzhan Çoban’la Hatay'da yürüttükleri mutfak ve seyyar çamaşırhaneyi konuşmaya devam ediyoruz.