Bir Dolap Kitap

-
Aa
+
a
a
a

Her yaş için çocuk kitabı.

 
Pazar günleri 10:00 - 10:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Banu Aksoy, Yıldıray Karakiya
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022

Bir Dolap Kitap: Her yaş için çocuk kitabı.

Hazırlayanlar: Banu Aksoy, Yıldıray Karakiya

Her pazar saat 10:00'da.

Adım Banu. Oldum olası, çocuk kitaplarını severim. Çocukluğumdan beri… Eşimin adıysa Yıldıray. O da sıkı bir çocuk kitapları okuyucusu.

Daha beş yaşındayken fıldır fıldır kitap okuduğum için, yani çeyrek asırdır çocuk kitapları okuyan biri olduğum için kendimi bu konuda deneyimli sayıyorum. Çok da abartmayayım ama çocuk kitaplarından nasıl lezzet alındığını iyi bildiğimi söyleyebilirim.

Nasıl başladı bu? Bilmem, ben de hatırlamıyorum. Nasıl okumayı öğrendiğimi de hatırlamıyorum. Ama annemle yaptığımız kitap alışverişlerini iyi biliyorum. Ya da ablamın bana kendi kütüphanesinden kitap önerirken nasıl iştahlandığımı…

Annemle çarşıya her çıktığımızda (o zamanlar Levent’te oturuyorduk ve 1.Levent’teki sütunlu çarşıda bir kitapçı vardı) mutlakla bir kitap alırdık. Annem bu konuda çok iyiydi. Bugün gördüğüm birçok anne gibi kitabı alıp burnuma dayamazdı. Ya birlikte bakar beğenir ya da kitapları ayrı ayrı karıştırıp bulduklarımızı birbirimize gösterirdik. En önemlisi de sonuçta ben hangi kitabı istediysem onu alırdık.

Sonra oturup düşündüm, çocuk kitaplarını niye bu kadar seviyorum diye. Sonra fark ettim ki, çocuk kitapları aslında hayata bambaşka bir yerden bakıyor. Çok daha içten, daha dolaysız, çok daha olduğu gibi… Tabii kaliteli çocuk kitaplarından söz ediyorum. Yoksa, işaret parmağını sallaya sallaya “Hımm, işte bu kitaptan filanca dersi alacaksın,” diyen, öğütleri çocuğun gözüne gözüne sokan kitapları kastetmiyorum.

Çocuk dünyasını özümsemiş, yaşama bir çocuğun gözlerinden bakabilen, içindeki çocuğu asla kaybetmediği için bunu başarabilen yazarların o mis kokulu kitaplarını seviyorum. Hayal gücünün baskılanmadığı kitapları seviyorum. Bana yaşamda zaten var olan şeyleri bir kere daha, benim bildiğim şekliyle söylemeye çalışmayan, onları bambaşka biçimlere sokarak anlatan ya da tamamen gerçekdışı dünyalar sunan kitapları seviyorum. 

Bu konuda Yıldıray’la çok iyi anlaşıyoruz. Ağzımıza layık kitaplara rastladıkça okumaya çalışıyoruz. Bazen umduğumuz şeyi bulamayıp hayal kırıklığı yaşıyoruz; bazen de hiç ummadığımız sürprizlerle karşılaşıyoruz.

Sonuçta, yaşamımıza giren bu küçük zevkleri başkalarıyla da paylaşmaya karar verdik ve BİR DOLAP KİTAP fikri ortaya çıktı. Umarım, Bir Dolap Kitap küçük sürprizler keşfetmelerine aracılık eder.

 

http://www.birdolapkitap.com/

21 Nisan 2020

Öyle ya da böyle, çocuklar ekran başında zaman geçiriyor. Üstelik bu zaman dünya çapında giderek artıyor. Bizim yapabileceğimiz en önemli şey onlara bıkmadan usanmadan kitap okumak.

14 Nisan 2020

Bir Dolap Kitap her gün saat 15.00 ve 20.00'da bütün çocukları beraber kitap okumaya çağırıyor. 

14 Ocak 2019

Bir Dolap Kitap'ın bu haftaki seçkisinde Paraşüt Kitap'tan 'Kedunya' ve Günışığı Kitaplığı'ndan 'Harika Tarif' var...