Günün Sözü

-
Aa
+
a
a
a
22 Haziran 2021

100 birimlik işimiz varsa, biz bu eylem planını hazırlamakla bir birimini yaptık. 99 birim işimiz kaldı. Eylem planları yazıldıkları kağıtlardan almazlar güçlerini, uygulamadan alırlar.

21 Haziran 2021

Bugün tüm şarkıları İzmir’de HDP il binasında öldürülen Deniz Poyraz için söylüyoruz.

18 Haziran 2021

Evladımı katlettiler. Ben güçlü bir anneyim; ayaktayım, her zaman ayakta olacağım. Yakamızdan düşün. Yeter ne kadar kan dökülecek, yeter artık kan dökülmesin.

17 Haziran 2021

Yargıya güveniyorduk ancak adalet adliye duvarlarında asılı kaldı.

16 Haziran 2021

Bu saçmalığa ortak olmayacağım.

15 Haziran 2021

Çok uzun bir bekleyişten sonra aşı tedarikinin sağlanması ile neredeyse bir buçuk yıldır süren bu derin krizden çıkma şansımız doğdu… Ülkemizde kullanılan COVID-19 aşılarının koruyucu ve güvenilir olduğunu ve aşının salgından çıkış yolumuz olduğunu toplumun tamamı aşılanana kadar anlatacağız.

14 Haziran 2021

İklim ve ekoloji krizleri hızla tırmanıyor. G7 fantastik miktarlarda fosil yakıt harcaması yapıyor. CO2 seviyeleri en yüksek ikinci seviyeye çıkarken, kutlamalar bonfile ve ıstakoz şölenleriyle, mangal partileriyle yapılıyor, jetler de gökte akrobasi yapıyor.

11 Haziran 2021

Bırak koyunu, bırak, bırak.

10 Haziran 2021

Sürekli iç çeker, ekmek yer, bira içer ama kendini iyi hissedemez, sonra “Aman gönlüm!” der ve canı sıkılır. Aşk hastalığına yakalanır; erkek ve kadın için aynıdır.

09 Haziran 2021

Marmara’nın son hali ülkenin son hali gibi. Bizim üzerimizde de bir müsilaj var. Bütün ülkenin psikolojisini, hayatını ve geleceğini kaplamış durumda. Biz de tıpkı Marmara Denizi gibi bundan nasıl kurtulacağımızı kara kara düşünmekteyiz.

08 Haziran 2021

2006’da çıkan yönetmelik sonrası hassas alanların belirlenmesi 10 yıl beklendiği için yönetmelik uygulamaya konulamamış, müsilajın ana sebebi olan azot, fosfor gibi kirleticilerin önüne geçecek zorunluluklar gecikmiştir.

07 Haziran 2021

(Ceylan) İnsana çok benziyorlar. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde ağlıyorlar. Gözlerinden yaş geliyor. Çok korktuklarında ise önce titriyorlar, korku devam ederse de düşüp ölüyorlar. Sonuçta onlar da yaşamanın ve huzurun peşinde.

04 Haziran 2021

Şimdi şöyle düşünün, yaşadığınız şehirde altı ay bir yanardağ püskürmüş toz, kül, kurum ne varsa her yeri örtmüş. Nükleer savaş sonrası serpinti gibi.

03 Haziran 2021

Kapitalist barbarlığa son vermek zamanımızın en temel görevidir. Hepimizin iyi ve barış içinde bir yaşam sürebileceği adil, eşitlikçi ve yaşanabilir bir dünya yaratmak için sermayenin yaşam üzerindeki egemenliğine son vermemiz gerekiyor.

02 Haziran 2021

Bir radyo dinlerken ben, bir radyo tiyatrosunda öbür tarafta oynayan insanları düşünürdüm. Sanki bir huniden onların sesleri giriyor elektrik tellerinden geçip bizim odaya geliyor ve tekrar huninin ucundan o sahne bizim odaya açılıyor. Romancılık da öyledir aslında. Gördüğümüz şeyleri kelimelerle kurarız. Kelimelerin de sınırı yoktur. Arjantin'de birileri benim koyduğum kelimeleri İspanyolcaya çevrilmiş de olsa alıyor, o görsel dünya onun odasında canlanıyor. Demek ki radyo dinlemekle roman okumak arasında bir benzerlik var.

01 Haziran 2021

Müsilaj ile mücadele için atık yönetim politikamızı değiştirmemiz gerekiyor. İklim değişikliğini dikkate alan yeni bir atık yönetim politikası belirlemeliyiz. Ve bu politikanın hedefi de şu olmalı; Marmara Denizi'ne bir litre bile arıtılmadan atık bırakmamak.

31 Mayıs 2021

Radyo'yu 1999 depreminin ertesi günü dinlemeye başladım. 20’li yaşlarımda İstanbul’da ne yapacağını bilmez halde arabada radyo kanallarını araştırırken, net, genç, kararlı bir ses ihtiyaç listesi okuyordu. O sırada çalıştığım şirketin çalışanları olarak ekmek gibi daha çok gıda malzemeleri toplayıp yardım olarak yola çıkarma niyetindeydik. Açık Radyo’daki ses ekmek demiyordu, hatta uyarıyordu “ekmek ihtiyacı yok, ilaç, çocuk bezi, battaniye, kadın pedi...” İşte bu sembolik örnek, neredeyse her Açık Radyo dinleyicisinin bahsettiği “rehber, yol gösterici, doğru kaynak ...” tanımlamalarının ortaya çıkmasına sebep.

28 Mayıs 2021

Radyonun radarının bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de tüm kâinata açık kalabilmesi için bizler de bu şenlik günlerinde çabalarınızı destekliyoruz.

27 Mayıs 2021

Çeyrek yüzyıl önce doğmamış olan genç fidanlar bugün Açık Radyo'da bu farkındalığı artırmak için yayın yapıyorlar... Bugün imkânsızı isteyen gençler, yarım yüzyıl önceki biz gençlerden çok daha gerçekçi olmayı biliyorlar.

26 Mayıs 2021

Tüm Açık Radyo ailesi ve programları, hayata açılan kapım ve umut ışığım oldu. Açık Radyo sayesinde aktivizm yapmaya ve mücadeleye başladım. Açık Radyo'nun kendisi benim için en muhteşem aktivizm örneği oldu.