Günün Sözü

-
Aa
+
a
a
a
14 Haziran 2024
Aşırı sağcı AfD Partisi, Almanya'da gençler arasında gittikçe yükselen bir desteğe kavuşurken, bu yaz ülkeye göçmen düşmanlığına dayalı çirkin bir azgınlık ruhu egemen olacak gibi görünüyor - Alman Milli Takımı, ilk tur maçların sonunda erkenden elenmedikçe bu kesin.
13 Haziran 2024
Bu, hukukun üstünlüğü açısından korkunç bir durum. Devletler hangi kararlara uyacaklarını seçmeye başlayacak olursa tüm sistem çökebilir. ‘Kaygan zemin' teriminin aşırı kullanıldığı aşikar, ancak bu durumda gerçekten tehlikeli bir emsal ortaya çıkıyor.
12 Haziran 2024
Köpeklerin katlinin kamusal bir tartışmanın konusu haline gelmesi, toplumsal yükselme ve refah vaadinin tam anlamıyla bir hayal halini aldığı geç neoliberal devre özgü bir 'sadist popülizm' örneği sayılabilir.
11 Haziran 2024
Ben siyasi analist değilim. Ben bir barış aktivistiyim. Annemle babamı yitirdim. Barışın mümkün olduğuna inanıyorum. Barışın mümkün olduğunu biliyorum. Ben ve ortaklarım, Filistinli ve İsrailli ortaklarım şimdi gece gündüz bunun için çalışıyoruz: Bu topraklara barış getirmek için.
10 Haziran 2024
Öldürülen yüzlerce ve keyfi olarak gözaltında tutulan binlerce Filistinli hakkında tek kelime etmeden, dört İsrailli rehinenin serbest bırakılmasını kutlayan ülkeler, ahlaki güvenilirliklerini kaybetmişlerdir; herhangi bir BM insan hakları organında yer almayı hak etmiyorlar.
07 Haziran 2024
Dinozorları yok eden meteor gibi, biz de büyük bir etki yaratıyoruz. İklim söz konusu olduğunda biz dinozor değiliz, meteoruz. Biz sadece tehlikede değiliz, tehlikenin ta kendisiyiz.
06 Haziran 2024
Ankete katılan gazeteciler, iklim değişikliği ve çevre suçlarının hem insanları, hem de gezegeni nasıl olumsuz etkilediğine dair haber yapma konusundaki kararlılıklarını sürdürüyorlar ancak umutsuzca daha fazla desteğe de ihtiyaçları var.
05 Haziran 2024
“İsrail'in yok edici operasyonlarına ek olarak Gazze Şeridi'ne 70 bin tondan fazla patlayıcı attığı ve bunun sonucunda sözde bir tampon bölge oluşturmak için şeridin doğusunda ve kuzeyinde bir kilometreye kadar mesafedeki tüm binaların yıkıldığı tahmin edilmektedir.”
04 Haziran 2024
Herkesin elinden geldiği biçimde, bulunduğu yerde, yapabildiği şekilde bu mücadeleye dahil olması gerekiyor. Bence mücadeleleri birbirine bağlayan uluslararası dayanışma, küresel ölçekte ihtiyacımız olan değişimi sağlamak için mutlak bir anahtar ve mutlak bir gereklilik.
03 Haziran 2024
Geçen yıl Temmuz başında uzmanlar yeryüzünün son 125 bin yıldan beri gördüğü en sıcak günlerin yaşandığından emin olduklarını söylemişlerdi. O günden beri son 12 ayda ardı ardına tüm dünyada sıcaklık rekorları kırıldı. Şimdi, Haziran başında  [...] sera mevsimi diye adlandırabileceğiniz ve altı ilâ sekiz hafta sürecek sıcaklık sezonunun tepe noktasına doğru ilerlemekteyiz.
31 Mayıs 2024
Bu rezalet ve hileli bir duruşmaydı. İnsanlar burada ne olduğunu biliyor. Ben çok masum bir adamım. Ülkemizi ve anayasamızı savunuyorum.
30 Mayıs 2024
Yas tutacak zamanımız yok. ... Şehitlerimizi ağır yüreklerimizle gömüyoruz... Ama kayıplarımız üzerinde duracak halimiz yok. Kendimiz ve diğerlerimiz için güçlü durmak zorundayız. İlerlememizin tek yolu bu.
29 Mayıs 2024
Toplumla belediyeler arasında bir güven bağı ol(uş)ması lazım... Bir araya gelip konuşalım ve bir eylem planı ile gelelim... Kök nedenlere odaklanmamış hiçbir çözüm önerisinin başarılı olma ihtimali yok!
28 Mayıs 2024
Bu kasıtlı bir saldırıydı. Yanlışlıkla çok sayıda çocuğu ve ailelerini tekrar tekrar öldürüp 'Bu bir hataydı' diyemezsiniz. Soykırım manyağı Netanyahu bize Filistinlileri etnik olarak temizlemek istediğini söylüyor.
27 Mayıs 2024
Annem hep bir mezar istemişti. Ben annemin bıraktığı yerden ağabeyimin çiçeklerle donatılan bir mezarı için buradayım. Bugün burada olmamız vazgeçmememizin bir sonucudur. Unutmayacağız, unutturmayacağız.
24 Mayıs 2024
Biz sadece kayıpları aramıyoruz. Biz Türkiye’nin demokratikleşmesi için, hukuk üstünlüğüne dayanan bir yönetime kavuşması için de mücadele ediyoruz. 29 yıl bu kadar ağır bir mücadeleyi yürütmenin ana motivasyonu insanlık onuruna sahip çıkmaktır.
23 Mayıs 2024
Maymunlar ağaçlardan elma gibi düşüyorlar. Yerde bulduklarımız, şiddetli bir dehidrasyon durumundaydılar ve birkaç dakika içinde öldüler.
22 Mayıs 2024
Kendini savunma hakkı, gerçekçi olmayan amaç veya siyasi liderliğin hayatta kalması için bir savaş yürütme hakkı vermez.
21 Mayıs 2024
Bazı liderler benimle konuştu ve çok açık sözlülerdi. Üst düzey bir lider bana, bu mahkemenin Afrika için ve Putin gibi haydutlar için kurulduğunu söyledi. Ama biz böyle düşünmüyoruz.
20 Mayıs 2024
Vatanseverlerin Brüksel'i işgal etme zamanı geldi. Brüksel’dekiler bugüne kadar kitlesel yasadışı göçü serbest bıraktı ve çocuklarımızı cinsiyet propagandasıyla zehirledi.