Volkan Balkan

-
Aa
+
a
a
a
Maffy Falay'ın Dizzy Gillespie'yı 1956 yılında Ankara'da karşılaması
22 Şubat 2022

Açık Radyo olarak, Türkiye caz tarihinin önemli ismi Muvaffak "Maffy" Falay'ı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Trompet sanatçılığındaki yeteneğini dünyanın önemli cazcılarıyla birlikte paylaşan Maffy anısına, onun 2005'te konuk olduğu Açık Dergi programını tekrar yayınlıyoruz.

03 Ekim 2007
1-7 Ekim arasında Antalya'da Tekirova'da İkinci Jonglörlük Festivali gerçekleşiyor. Jonglörler çoktan oraya yerleştiler bile. Volkan Balkan da onlarla bir söyleşi yaptı.
19 Ocak 2007
Müzisyen Eleni Karaindrou geçtiğimiz ay bir konser için İstanbul'daydı. Volkan Balkan da Açık Dergi için kendisiyle bir söyleşi yapma fırsatı bulmuştu.
17 Nisan 2006

Brezilyalı müzisyen çift Flora Purim ve Airto Moreira geçtiğimiz günlerde İstanbul Jazz Center'da bir dizi konser vermek için İstanbul'daydı. Purim ve Moreira'yı, Apocalypse Now, The Exorcist, Last Tango In Paris gibi etkisinden kolay kurtulamadığımız filmlerin müziklerinden de tanıyoruz.

02 Mart 2006
İsrail doğumlu müzisyen Gilad Atzmon Londra'da yaşıyor ve kendini bir sürgün olarak tanımlıyor. Gilad Atzmon geçtiğimiz günlerde bir konser için İstanbul'daydı, Volkan Balkan da Açık Dergi adına kendisiyle bir söyleşi yaptı.
01 Aralık 2005
Omara Portuondo bir konser için İstanbul'daydı. Volkan Balkan kendisi ile bir röportaj yapma fırsatı buldu:"İnsanlar Küba'da bizi çok çok fakir sanıyor, ama yaşamak için gerekli olanlara sahibiz; müzik de tüm insanoğlu için çok gerekli ve önemlidir."
02 Haziran 2005
Akordeon Günleri başladı. Konserler 1-2 ve 10-11 Haziran tarihlerinde Babylon'da yapılıyor. Bizde bu vesileyle akordeonun ortaya çıkışına ve dinleyeceğimiz gruplara bir göz atalım dedik.
14 Mart 2005
Caz benim için özgürlük demek, dışa vurmanın özgürlüğü. Cazda benim için en önemli şey yaratacağınız şeyi baştan tasarlayamayışınız. Her şey çaldığınız anda ortaya çıkmalı. Bazen iyi bir şeyler ortaya çıkar bazen de o kadar iyi olmaz. Ama o an çok önemlidir. Yaşam için de aynı şey geçerli.