Sona Ertekin

-
Aa
+
a
a
a
Sidney Poitier, In the Heat of the Night (Gecenin Sıcağında) filminin bir sahnesinde. 1967.
12 Ocak 2022

Programcımız ve Açık Kitap editörü Sona Ertekin'le sinema ustası Sidney Poitier üzerine...   

04 Haziran 2013
Evet sokakta çok acımasız bir şiddet var, yaralılarımız, ölülerimiz var ama sokakta ne kadar çok insan olursa, ne kadar çok insan gazını koklayıp taşını atmadan orada durursa bu şiddet ateşi o kadar çabuk sönecek! Bu ülkede tek bir azınlık var o da başbakan.
19 Eylül 2006
İçinde bir ses stüdyosu ve bir de video prodüksiyon stüdyosu bulunan, 1959 model bir otobüsle ülkeler arasında seyahat eden bir grup sanatçıyla, HumanWeb projesi hakkında Sona Ertekin'in yaptığı söyleşiden notlar...
12 Temmuz 2006

60 yaşındaki Roger Keith, "Syd" Barrett, uzun süren bir inzivanın ardından, 7 Temmuz 2006'da, kız kardeşinin verdiği bilgiye göre, huzur içinde öldü. Roger, üst-orta sınıf bir ailenin güzel yüzlü çocuğuydu.

27 Mart 2006
Sona, 1970'lerin başından itibaren, çaldığı müzik, yarattığı mekânlar, düzenlediği partiler ve kişiliğiyle dans müziğinin efsanevi bir ismi olan Nicky Siano ile sohbet ediyor.
23 Kasım 2005
Skanbul Connection projesi için Eylül ayında İstanbul'da bulunan Anton Perich ile bir söyleşi:
15 Kasım 2005
Eylül ayında, Skanbul Connection projesi içinde İstanbul'da bir filmi gösterilen Nikaragua'lı yönetmen Fernando El Barrajon ile, 11 Eylül sonrası New York'tan Sandinista Gerillaları'na ve devrim yıllarına uzanan bir söyleşi.
07 Kasım 2005
From Torcuil Crichton in Paris
01 Temmuz 2005
Bizler sıkışık trafikte camdan dışarı dalgın gözlerle bakarak kredi kartı borçlarımızı düşünürken, dünyanın kimi bölgelerinde, hâlâ kendilerini sadece "insan" olarak tanımlayan halklar başka türlü yaşamayı tercih ediyorlar.
18 Mart 2005
"Sakın o ormana girmeyin, kıskıvrak yakalanırsınız demedim mi ben size..." İstanbul bir orman, ve ne güzel ki bu ormanda bize esin veren, vazgeçmeyen cinler, periler var. Sevdiğimiz, gönlümüzde yer etmiş gruplar var. Anima diye de bir grubumuz olsun ve bırakalım ruhumuzu çalsınlar.
25 Ocak 2005
"Andre The Giant" çıkartması, 235 kilo ağırlığında bir güreşçinin resminden yola çıkılarak yapılmış. Altında "itaat et!" yazıyor. OBEY Manifestosuna göre bu çıkartmanın kendi başına hiçbir anlamı yok. Tek amacı, insanların şaşırmasını ve bir anlam aramasını sağlamak.
22 Aralık 2004
Zapatista lideri Astkumandan Marcos, Mekiska'nın ünlü polisiye yazarı Paco Ignacio Taibo ile birlikte Muertos Incomodos / Tuhaf Ölümler adlı bir tefrika polisiye roman yazıyor. 12 bölüm olması tasarlanan romanın ilk bölümü, geçtiğimiz Pazar günü La Jornada gazetesinde yayımlandı.
18 Kasım 2003
Dünya üzerinde her 15 kişiye bir silah, kişi başına da 2 kurşun düşüyor. Üstelik tüm bu silahların yüzde 60'ı sivillerin elinde. Kuzey Uganda'da çiftçiler artık mızrak yerine AK47 kullanıyor; Somali'de insanlar çocuklarına Uzi ya da AK gibi silah isimleri veriyorlar...
07 Mart 2002
Techno ve Trance'in, 1970'lerin hippie ve psikedelik kültürüyle birleşmesi; Hint kültürünün metaforları ve Goa'daki yaşamın renklerinin işin içine girmesiyle ortaya Goa mistisizmini taşıyan bir Trance sound'u çıktı.
10 Aralık 2001

80'lerden bu yana gelişen elektronik dans müzikleri arasında bu resme en son katılan renklerden biri olan Trance, 90'ların başında ortaya çıktı. Bir süre kenarda kaldıktan sonra 90 ortasında sağlam bir geri dönüş yaptı ve günümüzde bu türler arasında en çok tercih edilen müzik oldu.

10 Aralık 2001

Techno kasvetli, monoton bir endüstri şehri olan Detroit'te doğdu. Bu karanlık şehirde, dumanlar altındaki sokaklar fabrikalarla, fabrikalar durmaksızın bağıran makinelerle doluydu. Makinelerin sesi Kraftwerk'le beraber müziğin içinde duyulmaya başlamıştı.

10 Aralık 2001

70'ler ve 80'lerde Amerika'da ortaya çıkan Disco, Hi-NRG ve House gibi akımlar Avrupa'da küçük çapta da olsa karşılığını bulmuştu.

26 Kasım 2001

70'ler boyunca gittikçe bir çılgınlık haline gelen Disco 80'lerin başında kendini tüketti. Basın Disco'nun öldüğünü ilan etti ve bir "Disco Sucks" kampanyası başlattı. İnsanlar tuhaf bir şekilde Chicago'da Komishi parkında biraraya gelip eski Disco plaklarını yaktılar.

26 Kasım 2001
70'lerin ortasında çıkan ve 80'lere doğru kimliğini bulan Hip-hop, Disco'nun mirasçıları olan House, Techno ve diğer elektronik dans müziklerinin gelişiminde önemli bir rol oynadı. Hip-hop'un bu yıllardıki etkisi müzikal değil, daha çok teknik ağırlıklıydı.
21 Kasım 2001
Önce müzik vardı. Sonra sesler kaydedildi. Ve birileri kaydedilmiş müzikleri kendi zevklerine göre biraraya getirip insanlara dinlettiler. Böylece müzik dünyasında sanatsal anlamda varlığı sürekli tartışılan Dj'liğin temelleri atılmış oldu.