Astkumandan Marcos Polisiye Roman Yazıyor

-
Aa
+
a
a
a

Zapatista lideri Marcos, Mekiska'nın ünlü polisiye yazarı Paco Ignacio Taibo ile birlikte Muertos Incomodos / Tuhaf Ölümler adlı bir tefrika polisiye roman yazıyor. 12 bölüm olması tasarlanan romanın ilk bölüm geçtiğimiz Pazar La Jornada gazetesinde yayımlandı.

Şef bana "Altı aydan fazla süren bir şey ya hamileliktir ya da zahmete değmez" dedi. Ciddi olup olmadığını anlamak için yüz ifadesini izledim. Bazen beynindeki kablolar takılırdı da... Bazen şehirlerle bizim anladığımız dilden, bazen de bizlerle kentlilerin anlayacağı şekilde dalga geçerdi. Hangisini ne zaman yapacağı pek belli olmazdı. Onun için pek fark etmezdi, ama hep gülünürdü.

Ama hayır. Şaka yapmıyordu. Gözleri çakmakla yakmağa çalıştığı piposuna odaklanmıştı ama ciddi bakıyorlardı. Sanki cevabı piposundan bekliyor gibiydi. Davamızla ilgili bazı işler için beni kente gönderiyordu. Bu işleri halledebilmem için bir süre kentte kalmam gerekecekti. Kentte ne kadar zaman kalmam gerekeceğini ve altı aydan fazla sürüp sürmeyeceğini sorduğumda da bana bu yanıtı vermişti.

Çeviren: Jak Kohen

Dedektif romanlarını sever misiniz? Muertos Incomodos / Tuhaf Ölümler adlı polisiye romanın ilk satırlarıydı bunlar. Roman Meksika'nın Güney Chiapas bölgesinde geçiyor. Yani Zapatista'ların 1994 yılında ayaklanarak hükümet güçlerine karşı silaha sarıldıkları yerde. Kendisi de bir Zapatista olan dedektif Elias Contreras kayıplara karışmış olan Maria adlı bir Zapatista'yı aramaya koyuluyor. Emirlerini ise Astkumandan Marcos adlı birinden alıyor. Daha sonra polis dedektifi Hector ise telesekreterlere mesajlar bırakıp duran eski bir solcunun davasını araştırıyor. Biri Zapatista diğeri polis olan iki dedektifin yolları halkın ortak çıkarlarına yönelik olduğu kadar, geri tepme tehlikesini de taşıyan bir olay doğrultusunda birleşiyor.  Bunun sorumlusu ise ülkedeki başıboş karanlık güçlerden biri.

Romanın konusu oldukça ilginç. Ama "yazarı kim?" derseniz bu bambaşka bir hikâye. Meksika'nın en tanınmış polisiye yazarı Paco Ignacio Taibo, evinde geçirdiği bir Pazar günü çalan kapıyı açıyor, karşısına çıkan kargo görevlisi eline bir zarf tutuşturuyor. Zarfın üzerinde ise şu sözler yazıyor. "Sadece senin gözlerin için..."

Zarf eskiden felsefe öğretmenliği de yapmış olan Zapatista lideri Astkumandan Marcos' tan geliyor. Che'den bu yana en saygı duyulan Latin Amerika devrim liderlerinden biri olan Marcos, mektupta ünlü yazara ortak bir roman kaleme almalarını teklif ediyor. Son derece şaşıran Taibo zaten bir Zapatista hayranı. İçinden ona kadar saydıktan sonra önce bunun saçma olduğuna karar veriyor. Sonra da asla bir saçmalıktan çekinmeyecek bir adam olduğuna. Ve bir hafta sonra, tefrika dedektif romanı Tuhaf Ölümler'in ilk bölümü Meksika'nın La Jornada gazetesinde yayımlanıyor. Bu ilk bölümü Astkumandan Marcos kaleme almış. Marcos ve ünlü yazar Taibo her hafta sırayla bir bölüm yayınlıyorlar. Henüz yazım aşaması süren romanın nasıl bir sona varacağı ise henüz belli değil.