Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a
22 Ekim 2014
Açık Gazete'de Ekonomi Politik ve Ufuk Turu köşelerinde AKP hükümetine yönelik olarak açılan ve 4 bakanın istifası ile sonuçlana 17 Aralık yolsuzluk davası takipsizlik nedeniyle resmen kapandı. Bu durumu Türkiye'de demokrasi ve hukuk açısından değerlendirmeye gayret ettik.
21 Ağustos 2014
Açık Gazete'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından bütün süreci, öncesini ve seçimin kendisini, hem de ardından şu anda yaşadığımız durumu ve bundan sonra yaşamamızın muhtemel olduğu durumları hukuki açıdan ve demokratik ilkeler açısından değerlendirdik.
25 Haziran 2013
Ekoloji Hareketleri Gündemi'nde Bodrum'da Gezi direnişinin nasıl yankı bulduğunu Hacer Temirkan ile konuştuk. Çarşamba günü Belediye Meclisi'nde park forumlarındaki doğrudan demokrasi atmosferinin Bodrum'daki meydanlara nasıl taşınacağı ile ilgili yapılacak toplantıyı duyurduk:
25 Aralık 2012
Açık Gazete'de programcılarımız Ali Bilge ve Güven Güzeldere ile, 18 Aralık'ta Başbakan'ın ODTÜ ziyareti sırasında yaşanan olayların ardından ODTÜ Rektörlüğü'nün ve diğer üniversitelerin resmi açıklamalarını, Başbakan'ın "Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler bunlarsa bu ülke batmış," sözlerini, ünüveris
22 Ekim 2012
''Türkiye'deki en önemli haber, cezaevlerinde yüzlerce, belki sayıları da bini aşmış durumda bulunan tutuklunun açlık grevleri kritik bir eşiğe gelmek üzere.''
15 Haziran 2012

"Bu raporun enerji kısmı sanki petrol ve gaz şirketleri tarafından yazılmış."

WWF'den Lasse Gustavsson Rio'daki yeryüzü zirvesinin taslak metnini değerlendiriyor. (AFP)

17 Haziran 2010
Cengiz Aktar Açık Gazete'de, İsrail ordusunun uluslararası sularda Gazze'ye yardım malzemesi götüren gemilere silahlı müdahalesinden sonraki gelişmeleri değerlendiriyor.
27 Ocak 2006
AİHM'de, vicdani sebeplerle askerlik yapmayı reddeden Osman Murat Ülke'nin davası Türkiye aleyhine bir mahkumiyetle sonuçlandı. Davayı AİHM'e götüren avukatı Hülya Üçpınar ve Osman Murat Ülke konuğumuz oldu.
02 Ocak 2006
Açık Gazete'de yılın son konuğu Önder Demirer'di. Yenilenebilir ve temiz enerji konusunda oldukça bilgili ve deneyimli olan Demirer ile Türkiye'deki rüzgâr enerjisi uygulamaları hakkında konuştuk.
17 Kasım 2005
Ankara Başsavcılığı, "Türkiyelilik" üst kimliğini öneren "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Raporu" nedeniyle, eski Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ile Prof. Dr. Baskın Oran hakkında beşer yıl hapis istemiyle dava açtı.
21 Ekim 2005
Dört yıl boyunca İstanbul'da NY Times'ın temsilcisi olarak bulunan, "Hilal ve Yıldız: İki Dünya Arasında Türkiye" adlı kitabı ile tanıdığımız yazar, gazeteci ve eski bir Açık Radyo programcısı olan Stephen Kinzer konuğumuzdu.
19 Ekim 2005
İklim, çevre ve enerji konularında araştırmalar yapan Wuppertal Enstitüsü'nün Sürdürülebilir Küreselleşme projesinin yöneticisi, Dr. Wolfgang Sachs Açık Gazete'nin konuğuydu: "İklim değişikliği sadece çevre ile ilgili bir mesele değil, doğrudan insan haklarıyla ilişkili bir meseledir."
30 Ağustos 2005
30 Ağustos'ta İstanbul'da, güneş enerjisi ile çalışan arabaların yarışı var. TUBİTAK tarafından düzenlenen ve Formula 1 yarışlarına nazire olarak "Formula G" diye adlandırılan yarış, Formula 1 pistinde yapılıyor. Yarışa katılan Dokuz Eylül Üniversitesi ekibinden Aytaç Gören konuğumuzdu.
26 Ağustos 2005
Greenpeace'in, temiz enerji kullanımı konusunda dünyanın dikkatini çekmeyi amaçlayan ve "Barışçıl Enerji Şimdi!" sloganıyla turuna devam eden "Anna" adlı yelkenli teknesi yarın İstanbul'da olacak. Açık Radyo da yarın, tamamen güneş enerjisi ile 1 saat canlı yayın yapacak.
25 Ağustos 2005
Prof. Selim Badur, Uzakdoğu Asya'da ve son günlerde Rusya'da da görülen, son derece bulaşıcı ve tehlikeli bir grip türü olan kuş gribi hakkında konuşmak üzere konuğumuzdu. Hastalığın, göçmen kuşlar yoluyla Akdeniz ve Avrupa ülkelerine yayılması da mümkün.
25 Ağustos 2005
Murat Belge, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları tarafından basılan, "Osmanlı'da Kurumlar ve Kültür" adlı kitabı hakkında konuşmak üzere Açık Gazete'nin konuğuydu: "Kitabın yapmaya çalıştığı şey, Milliyetçi Cephe hükümetlerinden bu yana devam edegelen milli tarih anlayışını kırmak."
23 Ağustos 2005
Zaman içinde unutsak da, herhangi bir deprem sonrasında can kayıplarının ve ekonomik kayıpların çok büyük olacağı konusunda, sadece kamu yönetimi ve bilim insanlarıyla sınırlı olmayan, tüm toplumun geniş mutabakatı var. Ama nedense risklerin azaltılması öncelik listemizde yer almıyor.
18 Ağustos 2005
Hüsniye Çiçekoğlu sıradan bir vatandaş. Evinin yanında, gece gündüz demeden, ağır iş makineleriyle süren inşaat çalışmaları yüzünden, elinden alınan uyku hakkını aramak üzere bu konudaki tüm mevzuatı incelemiş ve tüm yetkililere başvurmuş. Hepsinin verdiği cevap aynı: "Yetkimiz yok."
17 Ağustos 2005
Kürt sorunu konusunda 151 imzalı bir metin yayımlayan aydın grubu, geçen hafta Başbakan Erdoğan ve hükümetin ileri gelenleriyle görüştüler. Bu görüşme ve Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti hakkında konuşmak üzere, İstanbul Tabip Odası Başkanı Gençay Gürsoy konuğumuzdu.
27 Temmuz 2005
Chicago Üniversitesi'nden Robert Pape ve üniversite öğrencilerinden oluşan ekibinin yaptıkları analiz ve sınıflandırmaların sonucu, Bush hükumetinin şu anki stratejisini yeniden gözden geçirmeye büyük ihtiyaç olduğunu gösteriyor.
23 Haziran 2005
Irak Dünya Mahkemesi için İstanbul'da bulunan Ortadoğu ve İslam tarihi uzmanı, New York Üniversitesi'nden Khaled Fahmy konuğumuzdu. Arap dünyasının işgal konusundaki sorumluluğu, tavrı ve Türkiye'nin Arap dünyasında nasıl algılandığı üzerine konuştuk.
01 Haziran 2005
Küreselleşmeye genellikle küresel çapta bir açık pazar anlamında bakanlar var, bu çok sınırlayıcı, sadece ekonomik bir vurgu var burada. Bence küreselleşme kavramını, farklı bir ya da bir kaç siyasi yaklaşımla, gezegen çapında bir bağlantılılık durumu olarak algılamak daha doğru.
31 Mayıs 2005
Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi'nin altında imzası bulunan Daniel Pipes Açık Radyo'daydı: "Bir Amerikalı olarak, hükümetimin siyasetleri beğeniliyor mu, beğenilmiyor mu, benim için çok önemli değil. Benim için çok daha önemli olan şey, bu siyasetlerin benim için doğru olmasıdır."
12 Mayıs 2005
Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması konusundaki karar açıklanmadan önce, Marmara Üniversitesi'nden Doç. Sibel İnceoğlu, Bilgi Üniversitesi'nden Turgut Tarhanlı, Açık Gazete'de, konuyu hukuki ilkeler açısından ele alarak etraflı bir değerlendirme yaptılar.
23 Nisan 2005
Diyarbakır Yiğityolu Köyü Mehmetçik İlköğretim Okulu öğretmeni Rıdvan Sadık, 23 Nisan için öğrencilerini, okula 40 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine götürüyor. Bölgedeki çocukların yüzde doksanı ilçe merkezini ilk kez görecekler, hayatlarında ilk kez bir lunaparka ve sinemaya gidecekler.
31 Mart 2005
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Hukuk Danışmanı Fikret İlkiz Açık Gazete'nin konuğuydu. 1 Nisan'da yürürlüğe girmesi beklenen ama son anda 1 Haziran'a ertelenen Türk Ceza Kanunu'nun, şu andaki haliyle, basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan maddeleri hakkında bizi aydınlattı.
07 Mart 2005
4-5 Mart tarihleri arasında, İstanbul Bilgi Ünüversitesi'nde "Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri" başlığıyla, katılmak isteyen herkese açık olarak, bir dizi seminer ve toplantı yapıldı. Mustafa Akgül, Açık Gazete'nin konuğuydu ve bize özgür yazılım hareketi konusunda bilgi verdi.
04 Mart 2005
Türk İş, Seka işçisi ile dayanışma amacıyla, 4 Mart Cuma günü, bir günlük işyerlerini terk etmeme eylemi gerçekleştirecek. Seka'nın kapatılması kararından sonra işçilerin başlattığı direniş 45. gününe girerken, direnişi başından beri izleyen Haluk Ağabeyoğlu konuğumuzdu.
17 Ocak 2005
Türkiye'de golf turizmi yatırımları yapabilmek için on binlerce yaşlı ağaç kesiliyor, kısıtlı su kaynakları hesapsızca harcanıyor, yer altı havzaları kirletiliyor. Bu girişimlerin yarattığı çevresel ve sosyal etkiler konusunda, Hazine Eski Genel Müdürü, Ata Murat Kudat bizi uyarıyor.
07 Ocak 2005
TESEV ve Adalet Bakanlığı, devlet sırrı ve bilgilenme hakkı konusunda, beraberce bir yasa taslağı hazırlıyorlar. Vakıf Müdürü Şerif Sayın ve taslağın hazırlanmasında büyük katkısı olan, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden, İdari Hukuk Uzmanı, Dr.