Yanis Varufakis: Koronavirüsle birlikte eşitsizlik yükseliyor, gezegeni kurtarmalıyız

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Yunanistan Eski Maliye Bakanı ve İlerici Enternasyonal girişiminin öncülerinden Yanis Varufakis, bianet'in yeni uluslararası örgütlenmeye ilişkin sorularını yanıtladı.

(Pınar Tarcan’ın bu söyleşisi bianet’in internet sitesinden alınmıştır.)

İlerici Enternasyonal, 11 Mayıs'ta dünyanın ilerici güçlerini birleştirme, örgütleme ve harekete geçirme misyonuyla yola çıktı. 

Eylül'de Reykjavik'de toplanacak İlerici Enternasyonal'in kuruluş zirvesinde 31 ülkeden 50'yi aşkın danışmanı arasında Noam Chomsky, Yanis Varufakis, Naomi Klein, İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir ile Türkiye'den Ertuğrul Kürkçü ve Ece Temelkuran da var.

Yunanistanlı iktisatçı ve siyasetçi Yanis Varufakis, İlerici Enternasyonal'in kuruluş amacı ve hedeflerini bianet'e anlattı. 

Prospect dergisinin yaklaşık 3000 kişi ile yaptığı ve sonuçları Nisan 2015'de açıklanan dünyanın önde gelen düşünürleri anketinde ikinci sırada yer alan Varufakis, Yunanistan'da SYRIZA hükümetinin ilk Maliye Bakanı'ydı. Ancak SYRIZA'nın Troyka'nın dayatmalarını kabul ederek benimsediği mali politikaları eleştirerek istifa etmişti. 

Öncelikle İlerici Enternasyonal (Progressive International) temel olarak nasıl bir amaçla yola çıktı? 

Küresel çapta ve acı verici bir krizin ortasındayız. Siyasete 2008'de Wall Street'in çöküşüyle girdim. Fikir de buradan çıktı. Bu bizim kuşağımızın 1929'uydu. (20 yüzyılın en büyük İktisadi Buhranı'na gönderme yapıyor)  

Şu anki küresel salgın bunu perçinliyor. Dünyanın her tarafında en güçsüz yurttaşları daha çok mağdur ediyor. Bu salgından kar sağlayanlar uluslararası bankerler.   

Şu an ilericilerin ortak hedefler ve ortak çıkarlar belirlemek için bir araya gelmelerinin, böylece küresel ölçkete halkların çıkarlarının korunmasına da hizmet etmelerinin tam zamanı.

İlerici Enternasyonal tam olarak bu amaçla yola koyuldu. 

Bernie Sanders katkısı

İlerici Enternasyonal 31 ülkeden 50'yi aşkın danışmandan oluşuyor (şu an için). Bu isimler nasıl bir araya geldi?

Aralık 2018'de bir toplantıyla başladık. Bernie Sanders, ben ve bir grup insan belli amaçlarla bir araya geldik.

Hareket aslında fikir birliği içindeki insanlarla birlikte kendiliğinden gelişti. Bir süre önce bizimle birlikte olmak isteyeceklere ve aynı hedefler etrafında buluşabileceğimiz kişilere açık bir çağrıda bulunduk.

Şu anki danışman listemiz de nihai liste değil. İlk danışmanlar bu uluslararası hareketin içinde olmaktan heyecan duyan bir grup insandan oluşuyor.

Farklı ülkelerden ve kültürlerden çok daha fazla ilericiye ihtiyacımız var. Kesinlikle Türkiye'den, Asya ve Afrika'dan da... Telekonferans yoluyla İstanbul, Ankara, İzmir'den kişilerle bağlantı kuruyoruz ve onları aramızda görmeyi çok istiyoruz.

Arkadaş, meslektaş ve yoldaşlar çemberimizi genişletmeyi dört gözle bekliyoruz. 

Bize her katılan güç amaçlarımıza ulaşmak için daha çok güç verecek ve dünya çapında daha fazla ilerleme kaydetmemizi sağlayacak. 

"Olabildiğince kapsayıcı olacağız"

Yunanistan'da Maliye Bakanı olarak da görev yaptınız, siyaset ve ekonomi alanında uzmansınız. Siz kişisel olarak bu harekete nasıl dahil oldunuz? 

2018 Aralık'ındaki o ilk toplantıda Bernie Sanders ve ben İlerici Enternasyonal'in nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir fikir oluşturmaya başladık.

Ardından manifesto, bildiri ve açık çağrılarımız geldi.

İlk adımlardan itibaren yeni katılımlara, fikirlere ve önerilere açık olduk. Şu an hareket katılan ve açık çağrımıza cevap veren (İlerici Enternasyonal'in 50 danışmanı) ile birlikte hareketin de üyelerinden biri olan İzlanda Başbakanı Katrín Jakobsdóttir tarafından başkente davet edildik.

Eylül'de yapılacak bu toplantıda genel gündemimizi, manifestomuzu ve organizasyonun ana yapısını belirleyeceğiz. Olabildiğince kapsayıcı olmak istiyoruz.

Bize katılmayı düşünen herkesten de bu kapsayıcılığı bekliyoruz. 

"Önceliğimiz gezegeni kurtarmak"

Ne tür uluslararası kampanyalar koordine etmeyi planlıyorsunuz? 

Evet, öncelikle geliştirmek istediğimiz iki ana kampanya var. Bunlardan biri ve en önceliklisi yeşil geçişi sağlamak ve nitelikli iş yaratmak.  

Gezegeni kurtarmak ve milyonlarca insan için iyi koşullarda çalışabilecekleri çalışma alanı yaratmak. Bu birinci hedef. 

Aynı zamanda insanları talancı şirketlere av olmaktan kurtarmak istiyoruz. Amazon gibi birkaç dolara, hijyenik olmayan koşullarda insan çalıştıran şirketlere karşı işçilerin haklarını savunacağız.  

Dünyanın her tarafında "güçsüz görülen" insanların haklarını savunmak için ilerici güçlere ihtiyacımız var. 

"Koronavirüs dünyayı daha kötü bir yer yaptı"

Koronavirüs salgını size göre dünyayı nasıl değiştirecek ve bu içinde bulunduğunuz yeni "ilerici" girişimi nasıl etkileyecek? 

Bu virüs aslında dünyayı daha kötü bir yer yaptı. Çünkü dezavantajlı insanlar daha sıklıkla hayatlarını ve işlerini kaybediyor.

Aynı zamanda Merkez Bankaları para basarak, para dağları yaratıyor. Dünyadaki para miktarıyla gerçekten gelir kaybına uğrayan kişilerin ellerindeki para miktarı arasındaki fark artıyor. Yani eşitsizlik yükseliyor. 

Biz İlerici Enternasyonal olarak insanı insana, toplulukları topluluklara, ülkeleri ülkelere düşürmeye çalışan mantığa karşı uluslararası tepki göstermeyi ve umut vermeyi amaçlıyoruz. 

İlerici Enternasyonal bildirisinden: Covid-19 salgılı ile kapitalist sistem bir kez daha ciddi bir kriz içinde. Mücadelemiz, insanların eylemlerini, sol hareketi güçlendirmek ve bizi ütopyaya götürecek bir geleceği inşa etmek için. Şimdiki gibi yaşamaya devam edemeyiz. Bize yeni bir gelecek gerekiyor.