Editörden

-
Aa
+
a
a
a
19 Ocak 2021

Hrant Dink anmasında konuşan Başak Demirtaş soruyor: “Nasıl unuttuk bunca ortak değerimizi, ortak acımızı, ortak sevincimizi? Nasıl bırakabildik cenazemizi yerde? Nasıl yarattık bu ortak utancımızı?”

19 Ocak 2021

Hrant Dink'in öldürülmesinin 14. yılında Agos gazetesi önünde düzenlenen sembolik anmada konuşan Rakel Dink: “Bu halk bundan iyisini inşa edecektir. İnşa edemeyecekse zaten harabedir.”

19 Ocak 2021

Cinayetten hemen sonra Erdoğan, Hrant'ın evine kadar gidip taziyelerini bildirdi ve ekledi, "Bu cinayetin Ankara'nın labirentlerinde kaybolmasına izin vermeyeceğiz". Kayboldu ama…

19 Ocak 2021

Hakikaten terör örgütü üyesi olduğu bilinen ve kanıtlanan birinin cezasının işkenceyle ölüm olup olmadığını tartışmak büyük bir lüks bu memlekette… Sıra gelmiyor. Ama işte söylenecek yeni bir söz de yok, susulacak bir utanç da…

19 Ocak 2021

Susma Platformu’ndan Onur Dalar, Açık Radyo’nun Kültür ve Sanat Yayınları Editörü İlksen Mavituna’yla medyanın bu 25 yılda geçirdiği dönüşümü ve Açık Radyo’nun gelecek planlarını konuştu.

18 Ocak 2021

"Fenomen" müzik grubunun kurucusu, binlerce stüdyo kaydında pek çok farklı isme eşlik etmiş olan İsmail Soyberk, 13 Ocak 2021’de bu diyarlardan göçerek hepimizi yasa boğdu.

12 Ocak 2021

Bu "teröristlerin!" derdi nedir diye sormak, anlamaya çalışmak, çözüm bulmak, yanlışı düzeltmek, düzeltemiyorsanız çekip gitmek yerine şiddet uygulamaya kalkarsanız, 80 milyon potansiyel "terörist"in yaşadığı bir ülkede haklı olarak paranoyaya kapılır, korkar, korktuğunuz için de büsbütün gaddarlaşırsınız. 

12 Ocak 2021

Kısa süreli de olsa geçici acil önlemler almaya ihtiyaç vardır. Böyle acil bir ihtiyacın karşılanması, ancak, en yüksek yargı organı sıfatıyla Anayasa Mahkemesinin devreye girmesiyle gerçekleşebilir.

12 Ocak 2021

Soruşturma dosyasındaki gizlilik sebebiyle, 7 Ocak 2021’de kabul edilen Kobane iddianamesinden önce bizlerin ve avukatlarımızın dosya içeriğine erişebilmesi mümkün olmadığı için tam olarak neyle suçlandığımızı bilmeden 104 gün geçirdik.

08 Ocak 2021

Küresel ısınma ve iklim değişikliği Hakkari’de 2 milyon yıl önce oluşan buzulların erimesine neden oluyor. Kalınlığı 40 metre, uzunluğu 4 bin metreyi bulan buzulların erimeye başlaması uzmanları ve çevrecileri endişelendiriyor.

08 Ocak 2021

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protesto yürüyüşüne polisin müdahalesi ve 36 öğrencinin gözaltına alınması. a. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının b. Kötü muamele yasağının c. Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ihlalini oluşturuyor.

08 Ocak 2021

ABD’deki ‘darbe’ göz göre göre geldi. Kongre’den “Önümüzdeki 4 yıl için Joe Biden başkan” onayı yarın çıkmazsa kışkırtılmış güruhun ne yapacağı belli olmaz.

08 Ocak 2021

Ömer Madra konuşmasında iklim krizini ve gezegenin geleceğini anlatıyor.

05 Ocak 2021

Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘dışardan’ bir rektör atanması tartışması sürerken Oruç Aruoba’nın 1981 yılında ‘Üniversitenin ölümü’ başlıklı yazısını hatırlatmakta fayda görüyoruz.

04 Ocak 2021

2021'de "iyi şey" bu uğurda ortak mücadelenin örgütlenmesi olabilir ancak. Başarabilirsek…

01 Ocak 2021

Birçok insana göre "gelmiş geçmiş en kötü sene" olarak adlandırılan 2020 yılının Türkiye ve dünya gündemini derledik.

31 Aralık 2020

Christian Aid adlı yardım kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapor, 2020 yılında küresel ısınma ile ilişkili olarak sayıları ve şiddeti artan aşırı iklim olaylarının bedelinin çok ağır olduğunu ortaya koydu.

30 Aralık 2020

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, mahkemenin dört yılı aşkın süredir hapiste tutulan, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın derhal bırakılmasına ilişkin kararını bianet'e değerlendirdi.

30 Aralık 2020

Son olarak “çıplak arama” iddialarını gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, temel hak ve özgürlükler savunuculuğu konusunda Ruşen Çakır’ın sorularını cevapladı.

25 Aralık 2020

Silivri soğuktur Özlem Hanım; bütün zindanlar sadece kış günlerinde değil, dört mevsim soğuk olur. Sizleri çok eğlendirip güldürse de zindanların soğuğu, içerdekiler buz tutmuş yüreklerinizin, kararmış vicdanlarınızın, çoktan yitirmiş olduğunuz hak ve adalet duygunuzun ürünü bu esprilere gülemezler.