Editörden

-
Aa
+
a
a
a
09 Nisan 2024
Hayata Pedal Çevir projesiyle, sürdürülebilirlik kavramı ön planda tutularak su ve doğa kavramları çerçevesinde çevre bilinci oluşturulmak amaçlanıyor.
""
06 Nisan 2024
Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.
""
05 Nisan 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, yirminci yüzyılın her dilde en büyük şairi Pablo Neruda'nın "Sıradan Şeylere Övgüler" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
02 Nisan 2024
Kaybettiğimiz Aydın Balpınar'ı, parçası olduğu tango grubu TangEsta'yı Açık Radyo'da ağırladığımız Babilden Sonra bölümü ile anıyoruz. Ercüment Gürçay ve TangEsta tango müziğinden, grubun kuruluş hikâyesinden söz ediyor ve grubun albümlerinden tangolar dinliyor.
""
29 Mart 2024
Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.
""
26 Mart 2024
Yapay zekayı unutun - biraz insan zekasına ihtiyacımız var.
""
24 Mart 2024
Democracy Now!'da Amy Goodman, yazar ve sivil haklar savunucusu Michelle Alexander ile Gazze'yi, dayanışmayı, Martin Luther King'i ve ona umudu neyin verdiğini konuşuyor.
""
24 Mart 2024
Gazze'nin Akdeniz kıyısında inşa edilen ‘geçici iskele’, kıtlığı hafifletmek için değil, Filistinlileri gemilere bindirip, kalıcı sürgüne göndermek için var.
""
15 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, ünlü İngiliz yazar John Fowles'ın hayatı boyunca tuttuğu günlüklerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan "Günce" adlı eserin yakın zamanda Türkçeye çevrilen ilk cildi hakkında konuşuyor.
""
12 Mart 2024
Avrupa ve ABD sokaklarındaki milyonlarca protestocu, dünyanın geleceği için umut...
""
08 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, bu coğrafyanın bizlere armağanlarından biri olarak tanımladığı, Türk felsefesinin en önemli isimlerinden İoanna Kuçuradi'nin portresini sunan "Ömrümüzü Yönlendiren Rastlantıların Kavşağında: İoanna Kuçuradi" adlı kitap üzerine konuşuyor.
""
07 Mart 2024
23 Mart tarihinde İstanbul’da bu kez de İsrail’in yargılanacağı bir Vicdan Mahkemesi gerçekleştiriliyor.
""
07 Mart 2024
Her yıl artarak ısınan ve kuraklaşan gezegenimizde hükümetler kapıda bekleyen kaçınılmaz krizi bilerek göz ardı ediyorlar.
""
04 Mart 2024
Masha Gessen, New Yorker için Aaron Bushnell'in eylemi üzerinden umutsuzluk, şiddetsizlik ve protesto üzerine yazıyor.
04 Mart 2024
Davalar, sanat ve kumlu kör köstebek faresi, Rusya'nın işgalinin ardından Ukrayna'nın çevre adaleti için verdiği mücadelede rol oynadı. Ancak yeşil çabalar savaş devam ederken bir yere kadar ilerleyebilir.
""
01 Mart 2024
Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.
""
01 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, César Rendueles'in dijital bir ütopya vaadiyle yaklaştığımız iletişim teknolojilerinin artık teknolojik distopyaya dönüştüğünün altını çizdiği "Sosyofobi: Dijital Ütopya Çağında Siyasal Değişim" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
29 Şubat 2024
Derya Tolgay ve Nevin Sungur'un hazırlayıp sunduğu Dünya Mirası Adalar, İstanbul Tabip Odası'nın her yıl düzenlediği Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri tarafından 'Radyo Programı Ödülü'ne layık görüldü.
""