Editörden

-
Aa
+
a
a
a
14 Eylül 2021

İsveçli çevre ve iklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg Brezilya senatosunda Amazon ormanlarındaki ağaç kıyımı ve yerli halkların sömürülmesine karşı konuşma yaptı ve Brezilyalı liderleri uyardı. 

10 Eylül 2021

Gazeteci - Yazar Ahmet Altan toplam 4.5 yıl kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı ilk söyleşide, Yasemin Çongar’ın sorularını yanıtladı. 

Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nin YouTube kanalında "Hapiste Yazılan Üç Kitap" başlığıyla yayınlanan sohbette kitaplarının neden Türkçe basılmadığı sorusuna, "Hapiste yazdığım romanların neden Türkiye’de basılmadığını bana sormayın" yanıtını verdi.

09 Eylül 2021

Yunan müzisyen Yannis Saoulis, 2 Eylül'de hayatını kaybeden ve bugün Girit'te defnedilen ünlü besteci, aktivist Mikis Theodorakis'i yazdı.

Yunan besteci Mikis Theodorakis hayata gözlerini yumdu
07 Eylül 2021

Yayınlanan bildiride “Sağlık dergilerinin editörleri olarak, küresel sıcaklık artışlarını 1,5 derecenin altında tutmak, doğanın tahribatını durdurmak ve sağlığı korumak için acil eylem çağrısında bulunuyoruz” denildi. 

06 Eylül 2021

Sizin bir geleceğiniz oldu, bizim de olmalı.

06 Eylül 2021

"Tanrı seni gözetsin" diyor. Doğru veda. “Tanrı seni gözetsin" diye yanıtlıyorum ve o da hafifçe başını sallayarak karşılık veriyor.

"iPhone'unuzda olan, iPhone'unuzda kalır"
30 Ağustos 2021

18 sivil toplum kuruluşu, Adalet Bakanlığı'nın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki sergide Kabe görselinin yere serildiği gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında yapılan tutuklamalarla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) verdiği cevapta, eşcinselliğin İslam dinine göre "haram" kabul edildiği i

09 Ağustos 2021

İKSV’nin UNESCO destekli “Kültür Hattı” projesi kapsamındaki eğitim programına başvurular için bir açık çağrı yayımlandı. İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları’nın yürüttüğü “Kültür Hattı”, ülke genelinde kültür-sanat alanında çalışanlar için tasarlanmış bir eğitim ve işbirliği projesi.  

09 Ağustos 2021

İklim aktivisti Ömer Madra, dünyanın halini değerlendirdi: Milyarderlerin yönetiminde, sadece daha fazla para kazanmak amaç oldu. Yangınların ve iklim değişikliğinin sonunda ortada iki sınıf kalacak. Parası olanlar bir süre daha kurtulabilecek. Öbürleri ise anında perişan olacak.

03 Ağustos 2021

Aktivist ve analist Eren Can İleri, Avrupa Birliği'nin iklim planı olarak adlandırılan ‘Fit-for-55%’yi Açık Radyo için değerlendirdi.

02 Ağustos 2021

İstanbul Politikalar Merkezi İklim Değişikliği Koordinatörü Dr. Ümit Şahin, orman yangınlarına karşı tek çarenin iklim değişikliği ile mücadele etmek olduğunu söylüyor. Şahin, DW Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

02 Ağustos 2021

2020 adalet istatistikleri açıklandı. Geçen yıl 1 milyon 541 bin kişi çeşitli suçlardan mahkûm oldu. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında ise 2 bin 897 mahkûmiyet, 3 bin 384 beraat kararı verildi.

02 Ağustos 2021

14 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye kaçan Halepli Abraham X’e göre, mültecilerin Türkiye’deki bütün suçların kaynağı olarak gösterilmesi iktidarın da işine geliyor.

30 Temmuz 2021

İzmir Barosu’na bağlı Avukat Hilal Küey, Allianoi Antik Kenti'ni ve Sulukule'yi kurtarmak için verdiği mücadeleler ile tanınıyordu.

26 Temmuz 2021

Atmosfer sıcaklığındaki beş derecelik artışlarla ilgili uyarılar yapan bilim insanları, G20 ülkelerinden özellikle Çin, Rusya, Brezilya ve Avustralya'yı sorumlu tuttu.

25 Haziran 2021

"Halkın bizzat kurucusu olduğu, yoksulluğa, işsizliğe, emek sömürüsüne, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, doğa yıkımına ve her türlü ayrımcılığa karşı mücadeleyi odağına alan bir halkçı seçenek yaratmak."

03 Haziran 2021

Susma24'ten Ayşen Güven, pandemi döneminde müzisyenlerin durumunu yine müzisyenlerle konuştu. Bizde bu söyleşi dizisinin ilk bölümünü yayınlıyoruz.

31 Mayıs 2021

Marmara Denizi'ndeki salya bize Fatih'ten miras kalmadığına göre hesabını da biz vermeliyiz. Çözümünü de biz bulmalıyız.

31 Mayıs 2021

Gözümüzün önünde, adım adım büyük bir cinayet işlendi. Dünyanın en genç, en bereketli, en ilginç denizlerinden Marmara taammüden öldürüldü. Birkaç aydır yoğunlaşarak, gitgide yayılarak suyun yüzeyini ve derinlerini saran müsilaj, ya da balıkçıların deyişiyle deniz salyası, ölümün ilanı oldu. Marmara Denizi’nin yok edilişinin tarihini, nedenlerini, nasılını, kahreden hakikati MAREM (Marmara Environmental Monitoring –Marmara Çevresel İzleme) projesi yürütücüsü, hidrobiyolog Levent Artüz’den dinliyoruz.

26 Mayıs 2021

Dünya Hali kitabı bir Engin Geçtan – Timuçin Oral ortak yapımı olarak okuyana (ve dinleyene) kendi içindeki müziğin ritmine dans etmeyi salık veriyor.