Editörden

-
Aa
+
a
a
a
17 Haziran 2022
Günümüzün kültürel kodlarını geçmişin alışkanlıkları ve gelenekleriyle anlamak mümkün. "Ahşaptan Betona Mecidiyeden Jetona" programının podcasti geçmiş zamanın kültür ve alışkanlıklarının peşine düşüyor.
Programın podcast görseli
06 Haziran 2022
Gezi davasında hukuksuz biçimde ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Osman Kavala’nın Silivri Cezaevi'nden BirGün Pazar için gönderdiği mektubu yayımlıyoruz.
Kavala'nın mahkemeden bir çizimi
06 Haziran 2022
Emel Armutçu'nun Kısa Dalga web sitesi için Gezi Davası tutuklularının portrelerini çizdiği yedi bölümlük yazı dizisini paylaşıyoruz.
Murat Başol'un gezi davası çizimlerinden
27 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının beşinci ve son bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
27 Mayıs 2022
27 Mayıs Darbesi'nin üzerinden 62 yıl geçti. 20 yıl boyunca "Hürriyet Bayramı" olarak kutladığımız ve yakın tarihimizdeki askeri darbeler silsilesinin başlangıcı olan 27 Mayıs'la ilgili sorulması gereken pek çok soru olduğunu düşünerek, programcımız Ali Bilge'yle birlikte hazırladığımız özel program dizisini yeniden paylaşıyoruz.
TBMM önünde tank
26 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının dördüncü bölümü.
Elektron pazarı öngörülebilir, bu da tarım arazilerine kurulan güneş panellerinin çiftçiler için oldukça istikrarlı bir gelir sağlayabileceği anlamına geliyor. (Fotoğraf: George Rose / Getty)
26 Mayıs 2022
Cem Madra’nın anısına 29 Mayıs Pazar günü Büyükada San Pasifiko Kilisesi’nde 17.30’da gerçekleşecek konsere tüm dostlarımızı bekliyoruz.
cem madra
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının üçüncü bölümü.
2020'de fosil yakıt kirliliği, COVID-19'dan üç kat daha fazla insanı öldürdü. Fotoğraf: Artur Widak / NurPhoto / Getty
25 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında yayınladığımız, iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ikinci bölümü.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
23 Mayıs 2022
Açık Gazete'nin tatil haftasında iklim aktivisti yazar Bill McKibben'ın kaleme aldığı, "Yeni ve akıldışı gerçek şu: fosil yakıtları hızla bir kenara bırakmak için gerekli teknolojiye sahibiz" alt başlıklı yazının ilk bölümünü yayınlıyoruz.
kanatları yanarken düşmekte olan kelebek illüstrasyonu
05 Mayıs 2022

Dostumuz Cem Madra'nın anısına, 10 Nisan 2010'da Taraf gazetesinde yayımlanan yazısını paylaşıyoruz.

Cem Madra
22 Nisan 2022

Günümüz demokrasilerinin iklim aciliyetine yanıt verememesinin çözümü tepeden inmeci (eko-otoriter) yaklaşımlar olabilir mi? Covering Climate Now ağı, bu Dünya Günü'nde demokrasi ve iklim krizi konusunu ele almamız için rehberlik ediyor.

Kağıttan eller kağıttan dünya'yı taşıyor
13 Nisan 2022

93 yaşındaki ABD'li düşünür New Statesman’e verdiği röportajda başta iklim felaketi ve nükleer savaş tehdidi olmak üzere önemli uyarılarda bulundu. 

Chomksy
12 Nisan 2022

Los Angeles'ta yaşayan iklim bilimci ve yazar Peter Kalmus'ın, Scientist Rebellion (Bilim insanı İsyanı) hareketinin geçtiğimiz hafta düzenlediği eylemler üzerine yazdığı yazıyı paylaşıyoruz. 

Kalmus, JP Morgan Chase bankasının kapısına kendini kitledi
11 Nisan 2022

Açık Radyo 19. Dinleyici Destek Yayınının ikinci gününde Ömer Madra ve Eraslan Sağlam, konukları hekim, oyuncu, yönetmen, yazar Ercan Kesal ile radyodan ve Açık Radyo'dan konuştular.

16. Dinleyici Destek Özel Yayınından Ömer Madra, Eraslan Sağlam ve Ercan Kesal
10 Nisan 2022

Programcımız Özlem Yalım'ın, Açık Radyo 19. Dinleyici Destek Haftası vesilesiyle genel yayın yönetmenimiz Ömer Madra ile Gazete Pencere için yaptığı röportajı paylaşıyoruz. 

Ömer Mara Açık Radyo stüdyolarında yayın sırasında
03 Nisan 2022

2 Nisan'da kaybettiğimiz, Türkiye'deki Ermeni edebiyatının önemli isimlerinden ve Aras Yayıncılık'ın kurucularından gazeteci ve yazar Mıgırdiç Margosyan'ı Açık Radyo arşivinden program kayıtlarımızla anıyoruz. 

Margosyan imza gününde
29 Mart 2022

Yazar ve aktivist Tom Engelhardt'ın, kendi blogu TomDispatch'te kaleme aldığı yazının Türkçe çevirisini paylaşıyoruz. 

felaketler içinde bir dünya gezegeni illüstrasyonu
22 Mart 2022

BM Genel Sekreteri António Guterres, Dünya Su Günü için verdiği mesajında Dünya su kaynaklarının daha iyi korunması için iş birliğinin arttırılması çağrısı yaptı.

Çin’de pirinç tarlaları
19 Mart 2022

Türkiye’nin önde gelen fotoğraf tarihi uzmanlarından ve en büyük fotoğraf koleksiyonerlerinden olan programcımız Gülderen Bölük, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun (TFSF) 2021 ödülüne layık görüldü.

ödülün kazananları