Editörden

-
Aa
+
a
a
a
26 Ekim 2020

"Eğer Assange hayatının geri kalan kısmını duvarlar arkasında geçirmek zorunda kalırsa, Guardian ve New York Times kurumları bunun için Donald Trump veya Joe Biden'dan daha fazla gözyaşı dökmeyecek."

18 Ekim 2020

Biz Yerli halklar Amazonları kurtarabilmek için mücadele veriyoruz ama siz ona saygı göstermediğiniz için bütün gezegenin başı belada. 

17 Ekim 2020

ABD merkezli New York Times'ın 'fikir' bölümündeki yazısında HDP milletvekili Garo Paylan, Türkiye'nin dış politikadaki askeri maceralarının ülkedeki özgürlüğü azalttığını öne sürdü.

Fotoğraf: AP
16 Ekim 2020

“Paris Anlaşması ile uyum halinde olmadığımızı biliyoruz, aksini hiçbir zaman söylemedik zaten. Ama artık insanları yavaş yavaş yanımıza çekmeye başlamalıyız.”

16 Ekim 2020

"Demokrasi bloku ne kadar erken kurulursa AKP - MHP’nin yol açtığı tahribatın önüne geçilir, topluma ciddi ve gerçekçi bir alternatif sunulmuş olur, böylece de umut ve cesaret artar."

12 Ekim 2020

Hakkında yeni iddianame hazırlanan tutuklu iş insanı Osman Kavala'nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, düzenlediği 'online' basın toplantısında meclisteki milletvekillerine çağrıda bulundu.

12 Ekim 2020

Bir adam resepsiyona çıngırak bırakarak nasıl darbe yapar, cevabı olamayan bir soru. Ama böyle şeylerin cevabı yoktur zaten. Bu alemde böyle şeyler olur.

12 Ekim 2020

250 yıl önce ABD’nin özgürlük, adalet vaatleriyle dolu bağımsızlık bildirgesini kutlamak için çalınan çanlar, 2020 yılında Türkiye’de mahkeme salonunda adaletin ardından çalınmış olur. 

12 Ekim 2020

Yıl dolunca usulen TBMM’ye getirilip bir yıl daha uzatılıyor ya savaş tezkereleri. Bu defa öyle olmamış. CHP oraya “kamunundur” yazıp, geçmiş. Yok yok şaka, çok yaman eleştirmiş kürsüden CHP sözcüleri Beştepe’nin dış politikasını, sonra dönüp “gün muhalefet değil milli birlik, beraberlik günüdür” diyerek basmışlar 'evet’i.

12 Ekim 2020

Bu topraklar dünyanın en büyük kanunnamesinin yapıldığı topraklar. Bu topraklar, dünyanın en güzel hukuk ders kitabının yazıldığı topraklar. Hem de 1500 sene önce.

09 Ekim 2020

2020 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Amerikalı şair Louise Glück yaklaşık altmış yıldır ender rastlanan bir sahicilikle yazıyor.

06 Ekim 2020

Çoğu insanın, özellikle de gençlerin karşılaştığı sorun, Warren Buffett gibi süper starların onları geride bırakması değil. Aksine, onlar, zenginlerin herhangi bir efor, girişimcilik veya tutumlulukla hiçbir alakası olmayan nedenlerle, neredeyse uyurlarken bile servetlerine servet kattıkları gerçeğinden kaynaklanan durağan yatırımlar ve ücretler yüzünden nal toplamaktalar. 

04 Ekim 2020

Direnişin, gerçek direnişin bedeli çok, ama çok ağırdır. Varoluş tehdidiyle karşılaştıklarında muktedirler sözde adaleti dahi ortadan kaldırırlar. 

29 Eylül 2020

‘Asıl gündem’ diyerek bir ‘sır’ aramanın âlemi yok. Türkiye’nin ortalama ahalisi ‘büyük oyunları’ çözmeye meraklı olabilir ancak uzun süredir bizlerden gizlenen bir şeylerden söz etmek mümkün değil. Yönetim hiç bu kadar ‘şeffaf’ olmamıştı!

28 Eylül 2020

İngiltere, Hindistan, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde yapılan seçimlerin kazananlar bu başarıyı neye borçlu? Aşırı zengin bir sınıfın çıkarları için gözlerini budaktan esirmeyen Boris Johnson, Donald Trump, Jair Bolsonaro gibi isimler nasıl oluyor da yoksullardan oy alabiliyor?

21 Eylül 2020

İE Konsey üyesi Noam Chomsky’nin İlerici Enternasyonal’in açılış zirvesindeki konuşması.

21 Eylül 2020

Bianet’ten Pınar Tarcan, Yunanistanlı barış aktivisti Fotini Sianou ile konuştu: "Barış görüşmeleri, müzakereler, arabuluculuk, uluslararası hukukun çerçevesi ve sürece katkıda bulunabilecek uluslararası mekanizmalar devreye sokulmalı. Yol barış olmalı."

09 Eylül 2020

Politikanın merkezi dağılıp giderken, halkın öfkeden kudurmuş, kutuplaştırılmış kesimleri hızla birleşip bütünleşiyor.

08 Eylül 2020

Fridays for Future hareketinin koordinatörlerinden İsveçli iklim aktivisti, 2030 yılında kimsenin artık iklim aktivisti olmak zorunda olmadığı bir dünyada yaşamayı umuyor.

01 Eylül 2020

Howey Ou 17 yaşında Çin'de tek başına iklim grevlerine başladı. Bu süreçte başta ailesi onu vazgeçirmeye çalıştı. Sonra polisler. Şimdi ise üniversiteler grevlere son verene kadar onu almayacaklarını söylüyor.