Greta Brezilya senatosunda: "Dünyanın akciğerleri olan Amazon artık bir devrilme noktasına yaklaştı"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

İsveçli çevre ve iklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg Brezilya senatosunda Amazon ormanlarındaki ağaç kıyımı ve yerli halkların sömürülmesine karşı konuşma yaptı ve Brezilyalı liderleri uyardı. 

[English below]

Benim adım Greta Thunberg ve İsveç'ten bir iklim ve çevre aktivistiyim.

Dürüst olmak gerekirse, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek durumda değilim. Dünyanın iklim ve ekolojik acil durumunu, bugün burada olmamızın nedeni olan iklim krizini başlatan bir bölgeden geliyorum, bu acil durumdan dünyanın tarihsel olarak sizden çok daha fazla sorumlu olan bir parçasından. Aynı zamanda dünyanın öncülük etmek için girişimde bulunan bir parçasından. Ve tüm dünyada ormancılık modellerine büyük ölçüde ilham vermiş ama bunu yaparken doğaya ve yerli haklarına öncelik vermekteki yetersizliğiyle, doğanın bir grup azınlığın çıkarına evcilleştirebileceğimiz ve fethedebileceğimiz bir şey olduğu fikrini temel almış bir ülkeden geliyorum. 

Ama nereden bakarsanız bakın, Brezilyalı liderlerin şu anda yaptığı şeyler, özellikle de yerli halklara ve doğaya nasıl davranıldığı düşünüldüğünde, tamamen utanç verici.

Brezilya kesinlikle bu krizi başlatmadı, ancak liderleriniz yangına çok fazla benzin taşıyor.

Küresel kuzeyin liderleri başarısız oldu diye ki ve evet başarısız oluyorlar, Brezilya'nın farklı bir yol izlememesi için hiçbir mazeret yok.

Dünyanın akciğerleri olan Amazon artık bir devrilme noktasına yaklaştı ve bazı çalışmalar, insan kaynaklı orman yangınları ve yasal ve yasadışı ağaç kesimi nedeniyle ormanların bazı bölümlerinin artık emdiğinden daha fazla karbon yaydığını gösteriyor. Ve bu sizin gözetiminiz altında oluyor. Gerçekten de doğrudan hükümetiniz tarafından körükleniyor.

Ancak dünya Amazon'u kaybetmeyi göze alamaz, çünkü Amazon'u kaybedersek, büyük olasılıkla Paris anlaşmalarına ulaşma konusundaki tüm olasılıkları da kaybedeceğiz ve bu, dünyanın sayısız yerinde sayısız insana ölüm cezası olacak, sadece Brezilya'da değil. Sizin tarihi bir sorumluluğunuz var, aynı zamanda öncülük etmek için de eşi görülmemiş bir fırsatınız var. Ama bunu yapabilmek için bilimin arkasında birleşmeli ve toprak yönetimini Amazon'un yerli halklarına geri vermelisiniz. Küresel olarak, yerliler nüfusun %5'inden daha azını oluşturuyor, ancak biyoçeşitliliğin %80'ini koruyorlar. Onlar hem toprağın koruyucuları hem de iklim adaleti için yerli haklarının savunucularıdır.

Tarihimizle yüzleşmenin ve sömürgeciliğin sona ermesinin zamanı geldi. Koruma, yalnızca hükümetlere, şirketlere, Batılı STK'lara değil, binlerce yıldır o toprakla ilgilenenlere emanet edilmelidir.

Ama şu anda biz konuşurken, dünyanın her yerindeki yerli halklar, topraklarını korudukları için tehdit ediliyor ve hatta öldürülüyor, özellikle de Brezilya'da ve yine sizin gözetiminizde yaşanıyor bunlar. Bu son derece öfkelendirici.

Brezilya'da yakın zamanda önerilen yasa tasarıları, Amazon yağmur ormanlarının içinde ve dışında zaten felaket olan koşulları hızlandıracağından dolayı, yerlilerin biyolojik çeşitlilik haklarına ve gezegendeki yaşam koşullarına yönelik bir başka ölüm cezasıdır.

Ve yine, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecek durumda değilim. Ama size şunu söyleyebilirim, dünyanın her yerinden insanların gözleri şu anda sizin üzerinizde. İklim ve ekolojik krizin en kötü etkilerini önlemeye yardımcı olmak için harekete geçecek misiniz? Amazon'da yaşayan yerli halkları dünyanın akciğerlerine sahip çıkmaları için destekleyecek misiniz? Ve tarihin doğru tarafında olacak mısınız?

Ben sadece bir kişiyim, ama tüm dünyanın gözleri sizin üzerinizde.

Benim gibi insanların mikrofonu en çok etkilenen bölgelerdeki en çok etkilenen insanlara devretme zamanı geldi. Teşekkürler.

 

(İngilizce’den Türkçe'ye çeviren: Nil Sarrafoğlu)

 

[İngilizce]

My name is Greta Thunberg, and I am a climate and environmental activist from Sweden.

And to be honest I'm really in no position to tell you what to do. I come from a part of the world that initiated the climate and ecological emergency, the crisis which is the reason why we are here today.

This is a part of the world that is much more historically responsible for this emergency than you are. A part of the world that has signed up to lead the way. And I come from a country which to a large extent has inspired forestry models, all over the world. With this lack of prioritizing nature and indigenous rights based on the idea that nature is something that we can and should domesticate and conquer, for the benefit of the few.

But no matter how you see it, the things Brazil's leaders are doing now are completely shameful, especially in the light of the ways treating and has been treating the indigenous peoples and nature.

Brazil sure did not start this crisis, but your leaders are adding a lot of fuel to the fire.

Just because the leaders of the global north have failed, and yes failing they are, there is no excuse for Brazil not to take a different path.

The Amazon, the lungs of the Earth, is now close to a tipping point, and several studies suggest that parts of it are now emitting more carbon than it is absorbing because of human initiated forest fires, and legal, as well as illegal logging. And this is happening on your watch.

Indeed, it is being directly fueled by your government.

But the world cannot afford to lose the Amazon, because if we lose the Amazon, we will most likely lose all possibilities of reaching the Paris agreements, and that will be a death sentence to countless people in countless parts of the world, not the least, in Brazil, you have a historic responsibility, but also an unprecedented opportunity to lead the way. But in order to do so. You must unite behind the science and give stewardship of the land back to indigenous peoples of the Amazon. Globally, indigenous people make up less than 5% of the population, but they are protecting 80% of the biodiversity.

They are the guardians of the land and indigenous rights in climate justice, go hand in hand.

It is time to come to terms with our history and for colonialism to end. Conservation cannot be entrusted only to governments, companies, Western NGOs, but to those who have been taking care of the land for millennias.

But right now as we speak, indigenous people all over the world are being threatened and even killed for protecting the land, and very much so in Brazil, again, on your watch, and this is outrageous.

The recent proposed bills in Brazil are yet another death sentence to indigenous rights to biodiversity, and to future living conditions on planet earth, as it would rapidly speed up the already disastrous conditions in and off the Amazon rainforest.

And again, I am in no position to tell you what to do. But I can tell you this, people all around the world are watching you right now. And will you take action to help prevent the worst impacts of the climate and ecological crisis? Will you support the indigenous peoples who live in the Amazon to care for the lungs of the earth? And will you be on the right side of history?

I am just one person, but the eyes of all the world are upon you.

It is time for people like me to pass the mic to the most effective people in the most affected areas. Thank you.