Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 63

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Global Energy Monitor raporu, iklim acil durumundan kaçınmak için kömür santrallerinin her yıl en az %6 oranında kapatılması gerektiği yönündeki uyarılara rağmen, dünyanın kömürlü termik santral kapasitesinin geçen yıl 2019'dan bu yana ilk kez arttığını gösteriyor.
 
Bill McKibben, Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın 2050 yılından itibaren iklim değişiminin küresel ekonomiye her yıl 38 trilyon dolarlık zarara yol açacağı yönündeki sonucunu yorumluyor.

The Guardian yazarı Isabella Kaminski, İsviçre’de çoğu 70'li yaşlarda olan 2 bin 400 kadından oluşan Klima Seniorinnen Schweiz tarafından açılan iklim davasında AİHM’in İsviçre'nin insan haklarını ihlal ettiğine karar vererek bir ilke imza attığını değerlendiriyor.

Eski AİHM yargıcı Rıza Türmen, AİHM’in bu kararının Türkiye’de de özellikle ilgili makamlar tarafından önem taşıdığını ve toplumda politika değişikliği yapılması beklentisini güçlendirdiğini yazıyor.
 
Türkiye’de 'Ormansızlaşma ve Orman Bozulmasında Orman Dışı Kulllanımları' araştırmasını yapan uzmanlar, 'Ormanlarımız dört mevsim, dumansız yanıyor' diyerek kaygılarını dile getiriyorlar.
 
Dam Removal Europe raporu, Avrupa’nın 2023 yılında nehirlerinden 500 gibi rekor bir sayıda baraj ve bariyeri kaldırarak, bozulmuş su yollarının doğal hallerine dönmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.
 
Hamza Hamouchene, yazar Oisín Challen Flynn ile yaptığı röportajda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da fosil emperyalizm ve yeşil sömürgeciliği konuşuyor.
 
Ses ve sada ekolojistleri, ekosistemlerde ses yoğunluğu ve çeşitliliğinin ürkütücü şekilde azaldığını, yaban hayatında 'ölüm sessizliği'ne gidildiğini, acil önlem alınmazsa 'akustik fosil'lere kalacağımızı belirtiyor.

Filistin

Ellen Cantarow, eski sınıf arkadaşlarına 66. lise buluşmalarında İsrail'in Gazze'deki olası soykırımı hakkında neler söylemeyi planladığını anlatıyor.

Yeşil Gazete, Yunanistan’ın eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in, Almanya’da yasaklanan Filistin Konferansı konuşmasının Türkçe çevirisini yayınlıyor.

Berlin’de düzenlenen Filistin Konferansı’nın polis tarafından basılarak iptal edilmesinin ardından gözaltına alınan İsrail doğumlu Yahudi, savaş karşıtı aktivist Udi Raz, Almanya’da antisemit ilan edildiğini ve tur rehberliği olarak çalışmakta olduğu Berlin Yahudi Müzesi’nden kovulduğunu anlatıyor.

Fabian Sheidler, Almanya’nın ifade özgürlüğü ve uluslararası insaniyet hukuku ile tehlikeli bir çatışma patikasına girdiğini ve otoritaryanizm sapağına ilerlediğini anlatıyor.

Dünya

Middle East Eye, birinci yılını geride bırakan Sudan iç savaşının ürkütücü bilançosunu çıkarıyor.

Haluk Özdalga, blogunda, Fransız sosyolog, demograf ve tarihçi Emmanuel Todd’un Batı’nın Yenilgisi kitabından yola çıkarak Gazze savaşı üzerinden Batı’nın 'çöküşe' doğru gidişini ele alıyor.

Türkiye

Akademisyen Aslı Odman, 29 kişinin öldüğü Beşiktaş’taki yangında iş güvenliği eksikliklerinin açığa çıktığına dikkat çekerek, “Potansiyel bomba teşkil eden işyerlerinin üzerinde oturuyoruz,” diyor.
 
IPSOS tarafından gerçekleştirilen seçim sonrası araştırması, AKP seçmeninin %13.3’ünün, MHP seçmeninin %20.4’ünün ve İYİ Parti seçmeninin %42.6’sının CHP’ye oy verdiğini gösteriyor.