Haftanın kitabı 'Umut, Kendi Enkazından': Yeni bir yol haritası

-
Aa
+
a
a
a

Kimi zaman sıkı, kimi zaman zor belli olacak kadar ince ama mutlaka birbiriyle bir şekilde bağlı denemeler vaat ediyor Armağan Ekici’nin kitabı.

Fotoğraf: AFP

“Bence bugün Bach kadar derinlikli bir müzik yazılamasının önemli nedenlerinden biri de kimsenin Bach’ın zamanındaki kadar yavaş ve dünyadan izole yaşamasının mümkün olmamasında yatıyor.”

Armağan Ekici’nin denemelerini derlediği 2016 tarihli 'Lacivert Taşından Tabletler' kitabında altını çizdiğim cümlelerden yalnızca biri bu. “1967’de, yazarlık kariyerinin başlarında, ‘Moby Dick kadar iyi bir kitap yazmadıkça yazmanın anlamsız olduğu’ düşüncesi Georges Perec’ i bir ‘yazı kabızlığı’na uğratıyor,” cümlesinin bulunduğu satıra da bir yıldız kondurmuşum. Vakitsizlikten çok tembelliğin etkisiyle, "Will Self’in London Review of Books için hazırladığı Kafka makalesine bak!” gibi, geriye dönüp gerçekleştiremediğim notlar da almışım.

Kimi zaman sıkı, kimi zaman zor belli olacak kadar ince ama mutlaka birbiriyle bir şekilde bağlı denemeler vaat ediyor Armağan Ekici’nin kitabı. Adeta, belli temalar çerçevesinde çizilmiş bir yol haritası var elimizde. Bu haritayı olduğu gibi de takip edebiliriz, ilk bakışta diğerlerine göre daha çok ilgimizi çeken temaların yer aldığı patikalardan da başlayabiliriz. Söz konusu patikalarda ne kadar vakit geçireceğimiz de tamamen bizim elimizde. Ekici’nin araladığı kimi kapılardan girerek başka okumalara ve hatta başka kitaplara da yönelebiliriz pekâlâ. Bu anlamda, 'Lacivert Taşından Tabletler' kitabında altını çizdiğim cümlelerden birinin de şu olması tesadüf değil elbette: “Göstermeye çalıştığım şuydu: bağlantı vermek, okuyucuyu başka bir metne göndermek, başka hikâyelere atlamak, başka metinlerle hesaplaşmak, kitabı kitabın kendisinden söz ettirmek, tarih boyunca, yazdığımız metinlerin ortak özelliği olmuş–bildiğimiz en eski metinlerden bugüne.”

Şimdi de elimizde, çok yakın bir zaman önce yayımlanan 'Umut, Kendi Enkazından' isimli kitabı var Armağan Ekici’nin. 'Lacivert Taşından Tabletler' kitabında olduğu gibi, Ekici’nin zaman içinde çeşitli yayınlarda/platformlarda yayımlanmış ‘yeni’ denemeleri bir araya getirilmiş; yine belli temalar çerçevesinde ve aralarındaki bağlantılar unutulmadan! Diğer bir deyişle, yeni bir yol haritası…

UMUT, KENDİ ENKAZINDAN

Armağan Ekici

Everest Yayınları, 2019, 301 s.