Ceyhan Usanmaz

-
Aa
+
a
a
a
""
05 Nisan 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, yirminci yüzyılın her dilde en büyük şairi Pablo Neruda'nın "Sıradan Şeylere Övgüler" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
15 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, ünlü İngiliz yazar John Fowles'ın hayatı boyunca tuttuğu günlüklerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan "Günce" adlı eserin yakın zamanda Türkçeye çevrilen ilk cildi hakkında konuşuyor.
""
08 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, bu coğrafyanın bizlere armağanlarından biri olarak tanımladığı, Türk felsefesinin en önemli isimlerinden İoanna Kuçuradi'nin portresini sunan "Ömrümüzü Yönlendiren Rastlantıların Kavşağında: İoanna Kuçuradi" adlı kitap üzerine konuşuyor.
""
01 Mart 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, César Rendueles'in dijital bir ütopya vaadiyle yaklaştığımız iletişim teknolojilerinin artık teknolojik distopyaya dönüştüğünün altını çizdiği "Sosyofobi: Dijital Ütopya Çağında Siyasal Değişim" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
23 Şubat 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Werner Herzog'un iki etkileyici hikâyeye sahip "Buzda Yürüyüş" ve "Dünyanın Alacakaranlığı" adlı kitapları üzerine konuşuyor.
""
16 Şubat 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Pierre Vidal-Naquet'in tarihi, coğrafyayı ve biyografik anlatıyı bir araya getirdiği "Homeros'un Dünyası" kitabı üzerine konuşuyor.
""
10 Şubat 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Jérôme Brillaud'nun hayatı bilinçli bir şekilde yaşamaktan bahsettiği "Basit Yaşama Felsefesi" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
02 Şubat 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, dijital sanatın genç öncülerinden biri olarak kabul edilen Beyza Doğuç'un ChatGPT’ye yönelttiği sorularla yarattığı "Koda" kitabı üzerine konuşuyor.
""
26 Ocak 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, yaşam sevincinin 'salınmanın' örnekleriyle anlatıldığı Wilhelm Schmid'in "Salınmak: Hayattan Sevinç Duyma Sanatı" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
19 Ocak 2024
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Siegfried Lenz'in Nazi Almanya'sında geçen "Almanca Dersi" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
05 Ocak 2024
Yapay zeka, doğruluk, iklim krizi, konut krizi ya da enflasyon? Açık Dergi'de Ceyhan Usanmaz ile İlksen Mavituna, 2023 yılının kelimelerine, ruh hallerine bakıyor.
""
29 Aralık 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, "İstanbul Ansiklopedisi" yapıtıyla tanınan usta yazar Reşad Ekrem Koçu ile ilgili "Başka Kayda Rastlanmadı" ve "İstanbul Hikâyeleri" kitapları hakkında konuşuyor.
""
22 Aralık 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, filolog C. Cengiz Çevik tarafından yeniden çevrimi yapılan Thales'in Fragmanları hakkında konuşuyor.
""
15 Aralık 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, bir kadın yazarın elinden çıkan, bir kadın seri katili merkeze oturtan Suat Derviş'in "Ankara Canavarı" adlı kitabı hakkında konuşuyor.
""
08 Aralık 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, dikkat dağınıklığını Candy Crush ile ele alan Alfie Brown'ın "Keyif Almak: Candy Crush ve Kapitalizm" adlı kitabını inceliyor.
""
30 Kasım 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Algan Sezgintüredi ve Mesut Demirbilek'in "Kavgaz: Pilot"; Elçin Poyrazlar'ın "Çıplak Kalp" ve Melih Günaydın'ın "Buzlar Çözülünce" adlı polisiye kitapları hakkında konuşuyor.
""
23 Kasım 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Arka Pencere ve Kafkaokur dergilerindeki 'Alakasız Filmler' yazılarını bir araya getiren Hakan Bıçakcı'nın aynı adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
16 Kasım 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Sıcak Kafa ve Kübra romanlarıyla adından sıkça bahsettiren Afşin Kum'un Kırk Üçteki Korkunç Traktör Yağmuru adlı yeni kitabı üzerine konuşuyor.
""
09 Kasım 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Beliz Güçbilmez'in kurmaca-gerçeklik ilişkisi üzerinde durduğu yeni kitabı Anne Ben Düştüm mü? üzerine konuşuyor.
""
02 Kasım 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, dünyayı görme biçimimizin temel bir unsuru olarak fotoğrafı sorgulayan Susan Sontag'ın "Başkalarının Acısına Bakmak" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
26 Ekim 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Marinos Sariyannis'in Osmanlılarda ölüler diyarından bu dünyaya geri dönen ruhlarla ilgili gelenekleri ve hikâyeleri ele alan "Osmanlı'nın Üç Harflileri" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
19 Ekim 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Norveçli kâşif ve yazar Erling Kagge'nin "Gürültü Çağında Sessizlik", "Yürümek, Adım Adım" ve "Bir Kâşifin Felsefesi" kitapları üzerine konuşuyor.
""
12 Ekim 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, iki kardeşin hikâyesini anlatan Başar Başarır'ın yeni romanı "Dünyanın Bütün Fıstıkları" üzerine konuşuyor.
""
06 Ekim 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya'sının durumuna bir kadının bakış açısından yaklaşan Fumiko Hayashi'nin Savrulan Bulutlar kitabı üzerine konuşuyor.
28 Eylül 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Colm Tóibín'in yapıtlarında insan ilişkilerinin inceliklerine ve psikolojik derinliklere ışık tutmasıyla bilinen yazar Henry James’in kişiliğinin ayrıntılarına, yalnızlığına, arzularına ve umutlarına yakından baktığımız "Üstad" romanı üzerine konuştu.
20 Eylül 2023
Ceyhan Usanmaz, Haftanın Kitabı'nda, Henry Miller'ın eserlerinden bölümler, notlarından derlemeler ve mektuplarından kesitlerden içeren Yazmak Üzerine kitabı üzerine konuşuyor.
14 Eylül 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Haruki Murakami Sözlüğü'nden bahsediyor.
07 Eylül 2023
Ceyhan Usanmaz, Haftanın Kitabı'nda Netflix’in Doğuşu ve İnanılmaz Serüveni kitabını ve platformun doğuş öyküsünü konu ediyor.
31 Ağustos 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, yazar J.M. Coetzee ile danışman klinik psikolog Arabella Kurtz arasındaki yazışmaları temel alan İyi Hikâye kitabından söz ediyor.
Orhan Koçak
22 Ağustos 2023
Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Orhan Koçak'ın Virgül Yazıları ve Romanın Kaygısı kitaplarına yakından bakıyor.