Yeryüzünün bütün karıncaları

-
Aa
+
a
a
a
""

Eskiden Mart ayı baharın gelişini müjdeler, güneş ışıkları ruhumuzu ısıtır, içimizi mutluluk kaplardı. Bugünlerde ise sürüp giden iklim kriziyle aylar, mevsimler birbirine karıştı.

Eskikarağaç Köyü'nde Adem Amca ile çok güzel bir dostluk hikayesine ortak olan Yaren Leylek, dünyada devam eden kargaşaya ve iklimsizliğe inat 12 yıldır bunu sürdürüyor. Biz de Açık Radyo olarak en başından beri ‘bahar’ı sizlerle kucaklamaya devam ediyoruz.

Web sitesinden…

Nereye Doğru’da, Gazze ile ilgili Uluslararası Adalet Divanı’nda yapılan konuşmaları, Almanya’daki Berlinale Ödül Töreni’ndeki tepkileri, Sudan meselesini ve çökmek üzere olan UNWRA’yı konuştuk.

Ekonomi Politik'te, Türkiye'nin Somali ile olan ilişkilerini masaya yatırdık.

Hüsnükabul'de, dünya genelinde yaşanan mülteci sorunlarına, sınırların ötesindeki insan hakları ihlallerine ve bu bağlamda ortaya çıkan duvar inşaatlarına odaklandık

İklim Kuşağı Konuşuyor'da, dünyadaki iklim haberlerini derlerken, mikroplastiklerin zararlarına bir kez daha dikkat çektik.

Kopuk Bağlar'da, Fuat Ercan ile 'nesneler bize ne söyler?' sorusundan yola çıkarak, nesnelere dair kurulan dili, nesnelerin sosyal teorideki analizleri ve nesnelerin aldığı biçimleri -şey, nesne, mal, meta, ürün- konuştuk.

Vakayiname'de, yıllar boyu Türkiye'deki üniversitelerde çalışan akademisyen göçmenlere değindik.

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Anadolu'da yıllarca hüküm süren ve Roma Cumhuriyeti'ne karşı savaşlarıyla bilinen Pontus Kralı VI. Mithridatis'in Part Kralı III. Phraates’e yazdığı mektubu okuduk.

Spor Gündemi'nde, son günlerde spor dünyasını meşgul eden futbol yayın ihalesi konusunu değerlendirdik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Tabip Odası'ndan Radyo Programı Ödülü: Dünya Mirası Adalar

Derya Tolgay ve Nevin Sungur'un hazırlayıp sunduğu Dünya Mirası Adalar, İstanbul Tabip Odası'nın her yıl düzenlediği Dr. Ali Özyurt Basında Sağlık Ödülleri tarafından 'Radyo Programı Ödülü'ne layık görüldü.

Yaşar Kemal 100 yaşında

Yaşar Kemal’in doğumunun 100. yılına denk gelen 2023’te Ağrı Dağı Efsanesi ile başladığımız Yaşar Kemal Okumaları’na Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca ile devam ederken, Aslan Erdem’in kaleme aldığı ‘Bir Anatomi Dersi: Deniz Küstü’ ile de usta yazarı yeniden yaşattık.

Kapsayıcılığı esas alan yaratıcı alanlar: WOW - Dünya Kadınlar Festivali

Açık Dergi’de British Council Turkey'den Esra A. Aysun ile sanatın toplumsal cinsiyet eşitliği algısı üzerindeki olumlu etkisinden güç alan yaratıcı toplulukları ve yaratıcı sektörlerde çalışan profesyonelleri izleyici ile buluşturmaya hazırlanan WOW - Dünya Kadınlar Festivali'ni konuştuk.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Mr Fish'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, César Rendueles'in dijital bir ütopya vaadiyle yaklaştığımız iletişim teknolojilerinin artık teknolojik distopyaya dönüştüğünün altını çizdiği Sosyofobi: Dijital Ütopya Çağında Siyasal Değişim adlı kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü

“İklim hedeflerimize ulaşmak ve çalışma koşullarımızı iyileştirmek için toplu taşımacılığımızın uygun finansmana ihtiyacı var. Birlikte mücadele ettiğimizde çok daha güçlü olduğumuz açık... Artık gururla bir iklim aktivisti olduğumu söyleyebilirim.” — 16 yıldır Berlin'de otobüs şoförlüğü yapan ve toplu taşıma grevlerine katılan Matthias Kureck, işçilerle iklim aktivistleri arasında kurulan ve 1 Mart'ta ortak greve gidecek olan #WirFahrenZusammen (Birlikte Sürüyoruz) ittifakına katıldığını bu sözlerle açıkladı. (The Guardian)

Açık Radyo podcast