Akbelen’den yükselen ses: “Yetişin!”

-
Aa
+
a
a
a
Fotoğraf: Kazım Kızıl

“Yetişin dostlar! Yetişin! Gelin yardım edin! Beni öldürsünler geri kalkmayacağım buradan! Benim hiçbir şeyim yok!” — Akbelen Ormanı savunucularından 63 yaşındaki Melahat Çulha destek çağrısında bulunuyor.

Akbelen Ormanı’nı korumak için devam eden, bizim de başından beri dikkatle takip ettiğimiz direnişte bu hafta akıl almaz gelişmeler yaşandı. Yöre halkının ve bölgeyi korumak için mücadele eden gönüllülerin açtıkları davalar sonuçlanmadan Akbelen Ormanı’nda usulsüz kesim başladı. Açık Yeşil’de bu hafta Ümit Şahin, avukat Arif Ali Cangı’yla bölgeden sesler eşliğinde son durumu konuştu.

Fotoğraf: Kazım Kızıl

Yeşil Bülten’de ise Utku Zırığ, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan avukat İsmail Hakkı Atal'la ilk gününden itibaren Akbelen direnişini, yasal süreci ve yerel halkın güncel tutumunu değerlendirdi. Haftanın son gününde ise Hikâyenin Her Hâli’nde Akbelen’den kadınlar vardı; hislerine ve mücadele çağrılarına kulak verdik.

88 yaşındaki Zehra Nene, ağaçlar için nöbette.

İklim Kuşağı Konuşuyor programının 16 yaşındaki yapımcısı Atlas Sarrafoğlu ise Akbelen’de yaşananların ardından bu hatadan dönülmesi için çağrıda bulundu: “Akbelen’de yaşanan acıya dayanamıyorum. İçim acıyor. Umarım sesimizi duyan olur artık, çok geç olmadan.”

Akbelen’de İkizköy halkının ve gönüllülerin mücadelesi devam ederken ülkenin ve dünyanın dört bir yanından iklim krizi kaynaklı yangın haberleri gelmeye, “en sıcak gün” rekoru her geçen gün yeniden kırılmaya devam ediyor. Şaşırtıcı değil. Akbelen’de de örneğini gördüğümüz gibi, insanlığın eliyle meydana getirdiği yıkımlar iklim krizi kabusunu besleyip büyütüyor. Gezegeni bir kısır döngünün içine sıkıştırıyor.

Bu hafta, Antalya’nın Kemer ilçesinde başlayan ve güçlükle kontrol altına alınan orman yangınından bir kare.

Biz de bu hafta internet sitemizde, Açık Radyo arşivinden Türkiye’nin yangın gündemine dair bir derlemeye ve Meriç Gök tarafından hazırlanan, aşırı sıcakları ve etkilerini konu alan yazıya yer veriyoruz.

Web sitesinden… 

  • Dayanışma Kuşağı’nda Şef Mehmet Gürs ve yemek editörü Cemre Torun'la deprem bölgesine yardım etmek için Londra'da yaptıkları Cradle of the Food konferansı hakkında konuştuk.
  • Antroposen Sohbetler’de küresel ısınma, biyoçeşitlilik krizi, iklim krizi ve iklim adaleti üzerine dijital tasarımlar yapan çevre aktivisti Yasemin Sayıbaş Akyüz'le iklim adaletine farklı bir perspektiften baktık.
  • Açık Dergi’de Sarıkeçili Yörükleri konu alan Turna Misali filminin yaratıcıları İffet Eren Danışman ve Eyüp Boz ile filmin başrol oyuncusu Sennur Nogaylar'ı konuk ettik.
  • Altın Saatler’de Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’den Belediye’nin 2023 Maraş Depremlerine desteğini, olası İstanbul depremi konusunda Şişli'nin önlemlerini dinledik.
  • Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy'de kömür sahasının genişletilmesi için Akbelen Ormanı'ndaki ağaçların kesilmesine dair Türk Toraks Derneği’nin açıklamalarına internet sitemizde yer verdik.

Açık Radyo podcast