Turna Misali: Bir Göçerlik Hikâyesi

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Sarıkeçili Yörükleri konu alan Turna Misali filmi dünya festivallerinden gösterilmeye devam ediyor.

Turna Misali'nin açılış sahnesi
Turna Misali'nin açılış sahnesi
Turna Misali: Bir Göçerlik Hikâyesi
 

Turna Misali: Bir Göçerlik Hikâyesi

podcast servisi: iTunes / RSS

Yaşama kültürü ve çevreleri için yıllardır mücadele eden Sarıkeçili Yörükler bir filme konu oldu: Turna Misali. Yönetmenliğini İffet Eren Danışman Boz’un, yapımcılığını İEDB Film adına Eyüp Boz’un üstlendiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli yapımın konusu şöyle:

Sarıkeçili Yörüklerinden Aksak Ailesi’nin otoriter aile reisi Gülsüm Ana, mevsimlik göç için hazırlıklara başlar. Ancak aile üyeleri ve diğer yörükler onunla aynı fikirde değildir. Gülsüm’ün kocası Cemal, göçü bırakıp yerleşik hayata geçmek istemektedir. Gülsüm’ün damadı Mustafa traktör alıp traktörle göç etmekten yanadır. Gülsüm ise göçün geleneksel şekilde, develerle ve yürüyerek yapılmasında ısrarcıdır. Gülsüm’ün en büyük destekçileri yarım akıllı oğlu Nurettin ve torunu Elif’tir. Gülsüm ailesini ve diğer yörük ailelerini ikna etmeye çalışırken, valiliğin göçü engelleyeceğine dair bir söylenti yayılmaya başlar. Gülsüm her ne pahasına olursa olsun göç etmeye kararlıdır.

 Lütfi Ömer Akad'a adanan filmin kurgusu Melik Saraçoğlu'na aitken, müziklerine Coşkun Karademir imza atmış.

İffet Eren Danışman ve Eyüp Boz ile filmin başrol oyuncusu Sennur Nogaylar'ı Açık Radyo stüdyolarında ağırlıyor; Turna Misali'nin doğuşunu, uluslararası festivallerdeki alımlanışını ve göçerlik kültürünün bugün bize anlattıklarını değerlendiriyoruz. 

Turna Misali'nden bir sahne. Adamla keçi dağ başında kayalarda oturup birbirilerine bakıyorlar.