#EVDE ama #YALNIZDEĞİLSİNİZ

-
Aa
+
a
a
a
bandcamp

Açık Dergi'de her akşam online kültür-sanat ve dayanışma etkinliklerini derlemeye devam ediyoruz, işte ilk seçkimiz.

  

ONLINE BELGESELLER

COVID-19 salgını nedeniyle 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Festivali’nin de arasında bulunduğu birçok festivalin iptal kararının ardından, Filmmor ve Documentarist her gün online yeni bir film yayınlama kararı aldı. Bugün #FilmmorOnline'da Belmin Söylemez'in Bilge ve Öğrencisi belgeseli, Documentarist'in "Covid Onlayn Belgesel Günleri"nde ise "Under Thin Ice" belgesellerinin ücretsiz gösterimi var (Link ve sifre için: http://facebook.com/Documentarist)

TİYATROCULAR OTURMA ODALARINIZDA

Altıdan Sonra Tiyatro'nun Youtube hesabında başlattığı tiyatro sohbetlerine, dün akşam online tiyatro dergisi Müstehak Dergi'nin  #Evdeyiz başlıklı canlı yayınları katıldı. "Tadımızı tuzumuzu kaçıran bu günlere inat, sağlıkla birbirimize sarılacağımız günlerin özlemiyle, hem yaşadığımız sıkıntıları konuşmak hem de biraz olsun mutluluk bırakmak istiyoruz evlerinizin salonuna" diyor Müstehak ekibi  Bu linkten izleyebilirsiniz. 

Ayrıca Fototrek ekibinden de bir haber var: "Ülkemizdeki ve dünyadaki sağlık durumu nedeniyle Fototrek & İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi etkinlik, seminer, atölye ve çekim çalışmalarına 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar ara veriyoruz… Bu süreç içerisindeki pek çok etkinliğimizi www.videogren.com sitesi üzerinden sürdüreceğiz…"

DAYANIŞMA KAMPANYALARI DA SÜRÜYOR

#EvdeKal çağrısı ile COVID-19 salgınına karşı sosyal mesafelenme önlemlerini hayata geçiren ya da geçirebilenlerin dijital platformalarda çok daha fazla zaman geçirdiğine yönelikler istatislikler de gün içinde paylaşıldı. Bununla birlikte, dijital platformlardan yararlanan dinleyicilerimizin dikkatini,bir dayanışma kampanyasına da çekmek istiyoruz: #SetleriDurdurun. Sinema, dizi ve reklam sektörü çalışanları, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle setlere geçici süreyle ara verilmesini talep eden bu kampanyaya siz de sosyal medya hesaplarınızdan destek verebilirsiniz. 

Bir diğer dayanışma haberi ise müzik severler için. Uzun yıllardır müzisyenlerin eserlerini plak şirketlerinden bağımsız olarak dinleyicilerine ulaştırmalarını sağlayan Bandcamp'in kurucusu Ethan Diamond dün bir açıklama yaptı. Sosyal paylaşım platformunun 20 Mart tarihinde bütün gelirlerini doğrudan müzisyenlere aktaracaklarını söyleyen Diamond "bunun kulağa basit geldiğinin farkındayız ama yine de sanatçılara doğrudan finansal destek vermenin en iyi yolu da bu" diyor "bu kampanya pek çok sanatçı için tek günlük bir meblağ artışının bile sanatçılar için kira ödeyip ödeyememek arasındaki basit farka" tekabül edeceğini belirtip ekliyor, "bu sadece bir başlangıç, bütün fikirlere açığız".  Kampanya yarın.