Açık Dergi: İlhan Berk 100. Yaşında Sesleniyor

-
Aa
+
a
a
a

İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan, “Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, son iki haftasında. Açık Dergi’de hem bunu hatırlatmak hem de Türkçe şiirin uçbeyinin doğumunun 100. yılını kutsamak için daha önce hiç yayınlanmamış bir İlhan Berk kaydı sunuyoruz size.

Fotoğraf: Sıla Tanilli
Açık Dergi: İlhan Berk 100 Yaşında
 

Açık Dergi: İlhan Berk 100 Yaşında

podcast servisi: iTunes / RSS

Evrim Altuğ’un 2006 yılında yine YKY’de görülen Defter Kapakları sergisi zamanı yaptığı bir kayıt bu. Dökümü o tarihte bir gün gazetesinde yayınlanmış. Sesli hali ise ilk defa Açık Radyo’da!

 

SERGİ HAKKINDA:

İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan ve 20 Ocak 2019'a kadar gezilebilecek “Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında” sergisinde ustanın daha önce görülmemiş resim ve desenleri, 1955’lerden itibaren el yazısıyla tutmuş olduğu ve kapaklarını kendi hazırladığı defterleri ve bu defterlerin kapaklarıyla yayımladığı şiir kitaplarının sayfaları, her kitap için günümüzün önde gelen şair ve yazarlarının güncel görüşleri, videolar ve şairin kişisel eşyaları yer alıyor.

Küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in, tasarımını ise (Açık Radyo'nun da logosunu tasarlayan) Yeşim Demir’in yaptığı sergide ayrıca İlhan Berk’in Bodrum’da yaşamaya başladığı 1970 yılından itibaren bizzat kullandığı kendi kitaplığı da var.  Görülmeye değer.