Koronavirüsün Avrupa’daki etkileri: Fransa, İsrail, İspanya ve Rusya'dan son gelişmeler

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’nin Ufuk Turu köşesinde bu hafta Ahmet İnsel ile mülteci kamplarının durumu, İsrail seçimleri sonrası hükümet kurma girişimleri, Yemen savaşındaki gelişmeler, Fransa’da Macron’un salgınla mücadelede hakkında yaptığı konuşmanın içeriği, İspanya’da yasakların yavaş yavaş kaldırılmaya başlanması ve ardından da Rusya, Yunanistan gibi diğer ülkelerdeki salgınla mücadeledeki son gelişmeler konuşuldu.

Ufuk Turu
 

Ufuk Turu

podcast servisi: iTunes / RSS

İnsel, “Mülteciler arasında genç nüfusun çok fazla olması ve yaşlı nüfusun az olması önemli” derken yine de Türkiye’deki ölüm oranlarında 65 yaş altı ölümlerin dünya ortalamasının çok üzerinde olduğunu hatırlattı. 

Koronavirüs gündemi dışındaki en önemli gelişmelerden biri İsrail’deki hükümet kurma girişimleriydi. İnsel, 13 Nisan akşamı İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’in Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'a verdiği hükümeti kurma süresinin sona erdiğini ancak Rivlin’in bu süreyi 48 saat daha uzattığını açıkladı. Gantz, Netanyahu ile hükümet kurma girişimlerini sürdürüyor. Ancak Netanyahu’nun bu süreyi de uzatmaya götürerek dördüncü kez seçimlere gitmeye yol açabileceğini söyledi İnsel. Bu bir yıl içerisinde gerçekleşecek dördüncü seçim olacak. Ahmet İnsel, koronavirüs salgını nedeniyle Netanyahu’nun popülaritesinin arttığını, en son açıklanan anketlerde “bugün seçim olsa 40 milletvekili çıkartabileceği, dolayısıyla koalisyon partileriyle beraber 64-65 vekillik (61 vekil gerekiyor çoğunluk için) bir çoğunluğa sahip olabileceğini gösteriyor” dedi. Ayrıca koronavirüs salgını nedeniyle Netanyahu’nun yolsuzluk davası süreci de ertelendi, mahkemeler çalışmıyor ülkede. İnsel, bu nedenle 11 yıldan beri iktidarda olan Netanyahu’nun tekrar seçimlere giderek çoğunluğu elde etmek istediğini söyledi.

Yemen’de ateşkes tutunamıyor

Yemen’de Suudi Arabistan’ın ilan ettiği bir ateşkes çağrısı vardı çarşamba günü. Nedeni ise koronavirüs salgınıydı. İnsel, bu zaman zarfında Yemen’de bir kişide Covid-19 görüldüğü ve hastaneye kaldırıldığını söyledi. Ancak ateşkesin de sürmediğini belirtti. Husiler de Suudi rejimi de karşı tarafın saldırılara devam ettiğini açıkladılar. 

Fransa’da yasaklar uzatıldı

Fransa’da ise Macron’un 13 Nisan akşamı salgınla mücadele konusunda yaptığı açıklamaları anlattı İnsel. Macron, sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs’a kadar devam edeceğini, okulların da bu tarihten açılabileceğini ancak üniversitelerin yaz sonunda açılacağını, cafe-restaurant-bar gibi yerlerin ise 11 Mayıs’ta açılmayacağını yani kapalı kalmaya devam edeceğini, konser, maç ve gösteri gibi kalabalık etkinliklerin ise 15 Temmuz’a kadar yapılmayacağını, maske dağıtımının artırılacağını ve yeni bir emre kadar Schengen giriş çıkışlarının kapalı kalmaya devam edeceğini söyledi. Tabi, Schengen kararını Fransa tek başına alamaz, 23’ünde AB ülkeleri bu konuda ortak karar alacak.

İspanya’da bazı sektörler açıldı

İspanya Pazartesi gününden itibaren sokağa çıkma yasaklarını yumuşatmaya başladı. Bazı sektörler açıldı, toplu taşımada maske kullanımı söz konusu.

Kapatma önlemlerinin ülke ekonomileri için ağır bir yük olmaya başladığını anlatan İnsel, Fransa’da 15 günlük önlemlerin GSMH’da 3 puanlık bir düşüşe denk geldiğini, ekonominin yüzde 45’inin durduğunu ve bu şekilde devam ederse Mayıs’a kadar yüzde 6 eksi yönlü bir etki yaratacağını açıkladı. İspanya’da bu eksi yüzde10-12 olması bekleniyor. 

‘Yunanistan’ın yöntemi başarılı’

Avusturalya ve Yeni Zelanda’da ise ülkeler tamamen sınırlarını kapadı. Rusya’da Putin durumun tehlikeli hale geldiğini söyledi. Moskova’da trafiğe çıkış için elektronik izin uygulaması yapılıyor. Yunanistan’ın ise başarılı bir yöntem izlediğini söyledi İnsel. Yunanistan’da sokağa çıkmadan önce cep telefonundan gideceğiniz bölgeyi belirtiyorsunuz. Eğer o bölgede yoğunluk yoksa size izin veriliyor. Böylece bölgesel yoğunlaşma engelleniyor. 

İnsel son olarak, Macaristan’da Orban’ın süresiz OHAL yetkilerini elinde topladığını ve AB’den uyarı aldığını, Polonya’da ise aşırı muhafazakâr devlet başkanının seçimleri ertelemeyeceğini açıkladığını ancak seçimlerin mektup yoluyla yapılacağının duyurulduğunu anlattı.