Dünyanın farklı ülkelerindeki seçimler ve Fransa’da yeni hükümet

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Ufuk Turu’nun bu haftaki ana gündem maddeleri dünya genelinde yapılan seçimler ve Fransa’daki yeni hükümetti.

Ufuk Turu. 7 Temmuz 2020
 

Ufuk Turu. 7 Temmuz 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Hırvatistan’da Aralık 2020 yılında yapılması planlanan milletvekili seçimleri, ikinci bir Covid-19 dalgası gelmesi ve sonbahar itibariyle ekonomik krizin etkilerinin kuvvetleneceği endişesi ile erkene çekilmiş ve gerçekleştirilmişti. Katılımın düşük olduğunu belirten Ahmet İnsel; ülkeyi yıllardır yöneten Hırvat Demokrat Birliği’nin seçimleri kazandığını ve Başkan Zoran Milanovic’in görevine devam edeceğini ifade etti. Seçimlerde Hırvat Demokrat Birliği’nin karşısındaki en güçlü rakip olan Sosyal Demokrat Partisi’nin ve onun başını çektiği Yeni Başlangıç Koalisyonu’nun kamuoyu yoklamalarında Hırvat Demokrat Birliği ile başa baş gözüktüğünü ancak sonucun öngörülen gibi olmadığını belirten İnsel, kısa süre önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanan Sosyal Demokrat Partisi’nin birkaç ay içinde yapılan milletvekilliği seçiminde böyle bir düşüşte olmasının enteresan olduğunu ifade etti. İnsel, Hırvatistan’ın bir diğer gündeminin ise Hırvat Demokrat Birliği’nin üyesi ve aynı zamanda popüler bir Hırvat pop şarkıcısı olan Miroslav Skoro'nun "Vatan Hareketi" isimli siyasi partisinin mecliste yer bulmasının da bir diğer gündem olduğunu belirtti.

Çek Cumhuriyeti ile Hırvatistan arasında ekonomiyi canlandırmak için yapılan anlaşma ile doğrudan tren seferlerinin başlatıldığını söyleyen İnsel, her yıl milyonlarca Çek Cumhuriyeti vatandaşının Hırvatistan’da tatil yapacağının ön görülmesi ile bu çalışmanın gerçekleştirildiğini ifade etti. 

Hong Kong'de yeni "güvenlik" yasası

Ahmet İnsel’in bir diğer gündem maddesi ise 1 Temmuz Çarşamba günü Hong Kong’da gerçekleşen ve bölgedeki özgürlükleri oldukça kısıtlayacak Çin Güvenlik Yasası’nın kabul edilmesiydi. Bu yasa ile; bölücülük, terörizm, ayrılıkçılık ve yabancı güçler ile iş birliğine çok ağır hapis cezaları getirildiğini ifade eden İnsel, kütüphanelerden Çin Güvenlik Yasası’nı ihlal edebilecek kitapların toplanması ile yasanın uygulamaya koyulduğunu ve okullardan da aynı sonucu doğuracak pedagojik malzemelerin toplanması kararı alındığını söyledi. Hong Kong konusunun Çin Hükümeti ve diğer hükümetler arasında gerginlik yarattığını ifade eden İnsel, Hong Kong’da ciddi bir göç hareketi olduğunu belirtti. Bu gerginlik sebebi ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Hong Kong’dan gelecek insanlara belirli bir formatta vatandaşlık verilmesi için çalışmaları hızlandırdığını söyleyen İnsel, Amerika ve diğer ülkelerin de Çin Hükümetine karşı tepkili olduğunu belirtti. 

Fransa'dan yaptırım gelebilir

Ufuk Turu’nda bir başka gündem, Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi ile 2022 seçimlerine kadar geçecek olan iki yıllık sürenin yeni bir hükümet görünümü ile beklenecek olmasıydı. Her kararın cumhurbaşkanının seçimine endeksli olmasının bütün siyasi sistemi paralize eden yanlış bir karar olduğunu belirten İnsel, toplumun bir tür “cumhuriyetçi kral” talebinde olduğunu ifade etti. İnsel, Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin istifası üzerine Macron tarafından yerine Jean Castex’in atandığını, böylece Fransa’nın köklü bir değişim olmasa da bir kısmı değişen yeni bir hükümetle yola devam edildiğini belirtti. 

Fransa ve Türkiye arasındaki ilişkinin giderek gerildiğini ifade eden İnsel, ilerleyen günlerde Fransa’nın Türkiye ile alakalı yeni yaptırımlar talep edeceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’ye yaptırımlar uygulanması durumunda Türkiye’nin de yaptırımlar uygulayacağını ifade ettiğini belirtti. İnsel, Libya sınırına yakın olan Vatiyye Askeri Üssü’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait ve Amerika tarafından üretilmiş hava savunma füzelerinin imha edildiğinin öne sürüldüğünü ifade etti. Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya ziyaretinin tepki topladığını ve provokatif bir hareket olarak görüldüğünü ifade eden İnsel, Vatiyye Askeri Üssü’nde tahribat gerçekleştiğinin kesin olduğunu belirtti. Gazeteciler tarafından, Türkiye’nin Libya’ya Ankara üzerinden Yemenli iki yüz paralı asker gönderdiği iddia edildiğini de ifade eden İnsel; yanlış bilginin doğurduğu bilgi kirliliği sebebiyle konunun teyidi için bir süre beklenmesi gerektiğini belirtti.