Belarus’ta siyasi gündem: Lukaşenko seçim tekrarı talebine karşı çıkıyor, halkı tehdit ediyor

Ufuk Turu
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’nin köşelerinden Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel, seçimin ardından büyük bir halk ayaklanması yaşanan Belarus’taki siyasi gündemi yorumladı. 

Ufuk Turu: 18 Ağustos 2020
 

Ufuk Turu: 18 Ağustos 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Ahmet İnsel, Belarus’ta çok önemli bir halk ayaklanması olduğunu dile getirdi. Gerçekleşen bu ayaklanmayı bir haysiyet ayaklanması, bir halk ayaklanması olarak nitelendiren İnsel; neoliberal politikaların acımasız bir şekilde uygulandığı bir ülke olmamasına ve sosyal devlet anlayışına sahip olmasına rağmen Belarus’ta ayaklanmalar olduğunu ifade etti. 

Ne Rusya’ya yakın duran ne de Amerika Birleşik Devletleri‘ne yakın bir tutum sergileyen Belarus’un bir sanayi ülkesi olduğunu, sanayi işçilerinin ciddi bir ağırlığı olduğunu dile getiren İnsel; Belarus’un halkına karşı alenen bir baskıcı tutum sergilemediği ve hükümetin başka ülkelere kıyasla ciddi bir yolsuzluk içerisinde olmadığını belirtti. Ancak buna rağmen halkın seçim sonuçlarına itiraz ederek sokağa döküldüğünü ve bunun sebebinin açlık, yoksulluk değil seçimdeki usulsüzlükler olduğunu ifade eden İnsel, Lukaşenko’nun, halkın seçimin tekrarlanması talebine hiçbir şekilde olumlu karşılık vermediğini hatta halkı tehdit etme noktasına geldiğini belirtti. Seçim sonrasında gerçekleştirdiği ziyaretlerde halk tarafından tepki gören Lukaşenko’nun, bu tepkilerin ardından yeniden bir seçim yapılabilmeli ihtimali olduğunu fakat bu ihtimalin ancak halkın yeni bir anayasayı kabul etmesi durumunda gündeme gelebileceğini ifade ettiğini dile getiren İnsel; grevler sebebi ile Lukaşenko’nun devlet televizyonlarından dahi halka ulaşamadığını söyledi. 

Belarus’ta tutukluların olduğu hastaneye yürüyüş yapan topluluğun gerekçe olarak tutuklu vatandaşların sağlıklarından şüphe ettiklerini dile getirdiğini belirten İnsel, bu eylem yürüyüşünün ise doktor ve hemşirelerle gerçekleştirildiğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde, Belarus’un Rusya sınırından askeri araçların geçiş yaptığı görüntülerin sızdığını dile getiren İnsel; söz konusu bu araçların Belarus’a mı yoksa Rusya’ya mı ait olduğunun henüz bilinmediğini ve görüntülerin yayılmasının ardından bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadığını dile getirdi. 

İnsel, gerçekleştirilen seçimlerde Lukaşenko’nun karşısında yer alan ve aday olan eşinin tutuklanmasının ardından kendisi adaylığını koyan Svetlana Tikhanovskaya'nın ve diğer iki kadın adayın seçimi kazanan Lukaşenko‘nun tutumu sebebiyle göz önünde olmadığını ifade etti. İnsel son olarak; Belarus’taki eylemlerin köklerinin tamamen halkta olduğunu, bu ayaklanmaların tek talebinin temiz seçimler ve demokratik yönetim olduğunu dile getirdi.