Gediz Deltası Dört Bir Yandan Taarruz Altında

Su Hakkı
-
Aa
+
a
a
a

Dünyadaki her 7 flamingodan biri Gediz Deltası'nda hayata başlıyor. 300'e yakın kuşa ev sahpliği yapan bu sulak alan tarım, hayvancılık, tuz üretimi vb. faaliyetlere de ev sahipliği yapıyor. Gediz Deltası İzmir kentinin can damarı. Delta yoksa İzmir de yok. Su Hakkı’nda konuk olan Doğa Derneği Sulak Alanlar Danışmanı Göker Yarkın Yaraşlı, Gediz Deltası’nın önemini ve başına musallat olan projeleri anlatıyor. 

Su Hakkı:  4 Temmuz 2017
 

Su Hakkı: 4 Temmuz 2017

podcast servisi: iTunes / RSS

Ancak tüm bu önemine ve uluslararası koruma altında olmasına rağmen hızlı kentleşme, sanayi ve tarım faaliyetleri ve mega projelerle Delta'nın sınırları daraltılmaya ve korunması gereken yerler kullanıma açılmaya çalışılıyor. İşte bu mega projelerden biri de İzmir Körfez Geçiş Projesi. Bu proje gerçekleşirse hem koruma alanları hem de kuşların yiyeceklerini buldukları İzmir Körfezi ve çevresinde büyük ekolojik yıkımlar meydana gelecek. Bu da önemli bir dünya mirasının geri dönüşü olmaz biçimde yok olması demek.

Su Hakkı’nda konuk olan Doğa Derneği Sulak Alanlar Danışmanı Göker Yarkın Yaraşlı, Gediz Deltası’nın önemini ve başına musallat olan projeleri anlatıyor. 

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
John Butler Desert Snow 16:47