Fransız Öpücüğü

-
Aa
+
a
a
a

60'lardan bugüne Fransız müziği.

 
15 günde 1 Salı 13.00’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Devrim Özkan
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi'de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

Zaho de Sagazan
13 Şubat 2024

Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz dokuzuncusu, 9 Şubat Cuma akşamı düzenlendi. Biz de bu haftaki programımızı; kazandığı dört ödülle Zaho de Sagazan'ın damga vurduğu gecede yarışan sanatçıların seslendirdiği parçalara ayırdık.

Guy Marchand
30 Ocak 2024

Bu haftaki programımızı, 15 Aralık 2023'te, seksen altı yaşında aramızdan ayrılan aktör, besteci, söz yazarı ve yorumcu Guy Marchand’a ayırdık. Program boyunca sanatçının hem müzik hem de sinema ve televizyon kariyerini mercek altına aldık.

Françoise Hardy
16 Ocak 2024

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünde, Açık Radyo programcılarından Sedat Nemli ile birlikte, 17 Ocak'ta sekseninci yaş günün kutlayan Fransız popüler müziğinin ikonik ismi Françoise Hardy'nin kariyerini, ilginç anekdotlar eşliğinde gözden geçirdik ve onun farklı dönemlere ait şarkılarını yeniden keşfettik.

Ayla Algan
05 Ocak 2024

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta; kariyeri boyunca tiyatro, sinema ve müzik gibi sanatın farklı alanlarında birbirinden değerli çalışmalara imza atan Ayla Algan’ı konuk ettik. Program boyunca kendisiyle hem sanat kariyeri hakkında sohbet ettik hem de onun bizler için seçtiği şarkıları dinledik.

Mentissa
03 Ocak 2024

Günler, haftalar ve aylar hızla geçip gidiyormuş gibi hissetsek de, akıp giden zaman üzerimizde mutlaka belli izler bırakıyor ve geride kalan her bir ay herkes için farklı bir anlam taşıyabiliyor. Biz de 2024’ün ilk programında, yılın on iki ayı için yazılmış on iki şarkıyla, farklı ayların farklı müzisyenler için ifade ettiklerini keşfetmeye çalıştık.

Étienne Daho & Vanessa Paradis
20 Aralık 2023

2023 yılı boyunca Fransız müzik piyasasında yaşanan gelişmelere ayırdığımız bu haftaki programımızda, yılın dikkat çeken albümlerinden seçtiğimiz parçalara kulak verdik.

Buzy
05 Aralık 2023

Bu haftaki programımızı, 2023 yılı içinde hayata veda eden frankofon popüler müzik sanatçılarına ayırdık. Program boyunca; Jane Birkin, Jean-Louis Murat, Claude Barzotti ve Buzy'nin de aralarında bulunduğu bu isimlerin sevilen şarkılarına kulak verdik.

Isabelle Adjani
22 Kasım 2023

Hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharla birlikte Fransız müzik piyasası hareketlendi ve özellikle de yeni yıl ve Noel öncesine denk gelen Kasım ayında, merakla beklenen birçok albüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Biz de bu haftaki programımızı, sonbahar boyunca yayınlanan bu yeni albümlere ayırdık.

Maurane
07 Kasım 2023

Thierry Coljon’un La Grande Histoire Belge de la Chanson Française adlı kitabının rehberliğinde Belçikalı frankofon sanatçıları mercek altına aldığımız programların üçüncüsünde, şarkılarında işledikleri temalar ve söz yazım tarzları ile dikkat çeken Maurane, Philippe Lafontaine, Jeff Bodart ve Marc Morgan gibi isimlerden parçalar dinledik.

Vincent Niclo
23 Ekim 2023

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünü Fransızca tangolara ayırdık. Program boyunca hem tango müziğinin Fransa'daki yolculuğundan bahsettik hem de Guy Marchand, Sylvie Vartan, Julien Clerc ya da Vincent Niclo gibi sanatçıların bu tarzdaki parçalarını dinledik.

Casque d'or (1952) - Serge Reggiani & Simone Signoret
11 Ekim 2023

Tıpkı müzik dünyasında olduğu gibi sinemada da yeni sezon başladı. Merakla beklenen yapımlar yavaş yavaş vizyona giriyor, çeşitli festival ya da etkinlikler yepyeni filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Biz de bu nedenle bu haftaki programımızı içinde "sinema" geçen başka bir deyişle "sinemadan bahseden" şarkılara ayırdık.

Clara Ysé
26 Eylül 2023

Fransız müzik piyasası yaz ayları boyunca oldukça durgun bir dönem geçirse de Eylül ayıyla birlikte uzun zamandır beklenen albümler birer birer yayınlanmaya başladı. Biz de bu haftaki programımızda; Pascal Obispo, Clara Ysé, Florent Pagny ve Jil Caplan gibi isimlerin bu yepyeni albümlerinden seçtiğimiz parçaları dinledik.

Toto Cutugno
21 Eylül 2023

22 Ağustos’ta aramızdan ayrılan İtalyan müzisyen Toto Cutugno, her ne kadar kendi seslendirdiği şarkılar sayesinde dünya çapında üne kavuşmuş da olsa, kariyerinin ilk döneminde, Fransız popüler müziğine damga vuran birçok şarkının bestesine de imza atmıştı. Biz de bu haftaki programımızda; Joe Dassin, Dalida ya da Johnny Hallyday gibi isimler tarafından seslendirilen bu parçalara kulak verdik.

Benjamin Biolay
29 Ağustos 2023

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta, şarkılar aracılığıyla kısa bir Fransa turuna çıktık. Brest’te başlayıp Nice’te biten bu yolculuğumuz sırasında bize eşlik eden Miossec, Charles Aznavour ve Benjamin Biolay gibi isimler; ülkenin farklı şehirleri için yazılan parçaları seslendirdi.

Jane Birkin
16 Ağustos 2023

16 Temmuz’da hayata veda eden Jane Birkin’e ayırdığımız programların ikincisinde, sanatçının kariyerinin Gainsbourg sonrası dönemini gözden geçirdik.

Jane Birkin
08 Ağustos 2023

16 Temmuz'da hayata veda eden Jane Birkin'e ayırdığımız programların ilkinde, sinema ve müzik dünyasının bu ikonik isminin kariyerinin ilk yirmi beş yılını mercek altına aldık.

Philippe Lavil
18 Temmuz 2023

Yılın en sıcak günlerini yaşarken biraz olsun serinleyebilmek adına bu haftaki programımızı, Fransız popüler müziğindeki “deniz” temalı şarkılara ayırdık. Program boyunca 1940'lardan günümüze; denizi, denizcileri ve deniz tutkunlarını anlatan parçalara kulak verdik.

Zaho de Sagazan
04 Temmuz 2023

Bu haftaki programımızı 2023 yılının ilkbahar ve yaz aylarında yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca Coline Rio, Étienne Daho, Hervé, Zaho de Sagazan ve Pierre Perret gibi isimlerin yepyeni şarkılarına kulak verdik.

Georges Moustaki
22 Haziran 2023

Bundan on yıl önce aramızdan ayrılan Georges Moustaki’ye ayırdığımız programların ikincisinde, sanatçının 1974-2008 yılları arasında yayınladığı albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik.

Georges Moustaki
23 Mayıs 2023

Bundan tam on yıl önce, 23 Mayıs 2013’te aramızdan ayrılan Yunan asıllı besteci, söz yazarı ve yorumcu Georges Moustaki'ye ayırdığımız programların ilkinde, sanatçının 1969-1973 yılları arasında yayınladığı albümlerden parçalar dinledik.