Fransız Öpücüğü

-
Aa
+
a
a
a

60'lardan bugüne Fransız müziği.

 
15 günde bir, Perşembe günleri 19.00'da Açık Dergi'nin içinde.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Devrim Özkan
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi'de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

Paris Combo
21 Haziran 2022

Bu haftaki programımızı 2022'nin ilkbahar aylarında yayınlanan albümlere ayırdık. Program boyunca Izïa, Renaud, M ve Bertrand Belin gibi isimlerin yepyeni albümlerinden öne çıkan şarkıları dinledik.

Serge Reggiani
12 Haziran 2022

Bu haftaki programımızda, 2 Mayıs’ta yüzüncü yaş gününü kutladığımız Serge Reggiani’nin müzik kariyerini gözden geçirmeye devam ettik. Program boyunca onun 1975-2002 yılları arasında yayınladığı albümlerden seçtiğimiz şarkıları dinledik.

Serge Reggiani
27 Mayıs 2022

Fransız Öpücüğü'nde bu hafta, 2 Mayıs 2022'de yüzüncü yaş gününü kutladığımız unutulmaz aktör ve yorumcu Serge Reggiani'nin müzik kariyerinin ilk dönemini mercek altına aldık. Program boyunca sanatçının 1964-74 yılları arasında yayınladığı albümlerden şarkılar dinledik.

Véronique Sanson
15 Mayıs 2022

Fransız Öpücüğü'nün dördüncü yaş gününü kutladığımız bu haftaki programımızda, yine elli yıl öncesine doğru bir yolculuğa çıktık ve 1972 yılının popüler parçalarından örnekler dinledik. Programda Vérionique Sanson ve Maxime Le Forestier gibi o dönemde henüz yolun başında olan isimlere ait şarkıların yanı sıra Charles Aznavour ya da Jean Ferrat gibi ustaların eserlerine de yer verdik. 

Jean-Louis Murat
01 Mayıs 2022

Bu haftaki programımızı, yaşamının büyük bölümünü müzik endüstrisinin tüm gürültüsünden uzakta, aynı zamanda doğum yeri olan Massif Central dağlarında geçiren Jean-Louis Murat’ya ayırdık. Program boyunca, bu sıra dışı sanatçının farklı dönemlere ait albümlerinden seçtiğimiz şarkıları dinledik.

Arno'nun fotoğrafı
25 Nisan 2022

"Belçika'nın Tom Waits'i" lakabıyla bilinen söz yazarı, besteci ve yorumcu Arno'nun ölümü üzerine programcımız Devrim Özkan'ın sanatçı hakkında yaptığı özel programın özetini ve onun farklı dönemlerde yayınladığı albümlerden seçtiği parçaları paylaşıyoruz.

Les Enfoirés
13 Nisan 2022

Bu yıl on dokuzuncusu düzenlenen Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi kapsamında hazırladığımız bu haftaki programımızda dayanışma ve destek ruhunu yansıtan kolektif albümlerden bahsettik. Program boyunca; birçok sanatçının farklı amaçlar için bir araya gelerek seslendirdiği Nathalie, La tendresse ve Résiste gibi klasikleşmiş parçaları dinledik.

Marc Lavoine
02 Nisan 2022

Fransız Öpücüğü'nün bu bölümünü 2022'nin ilk üç ayında yayınlanan albümlere ayırdık. Programda; henüz yolun başında olan Jacques, Fishbach ve La Zarra gibi genç isimlerin yanı sıra mesleğe yıllarını vermiş Marc Lavoine, Bernard Lavilliers ve Jean Guidoni gibi sanatçıların yepyeni parçalarına yer verdik. 

Stromae
19 Mart 2022

Stromae’nin uzun zamandır merakla beklenen albümü “Multitude” 4 Mart’ta yayınlandı. Biz de bu haftaki programımızda, önce vatandaşı Jacques Brel'le kıyaslanan bu sıra dışı sanatçının kariyerini gözden geçirdik, daha sonra da büyük beğeni alan yeni albümünden şarkılar dinledik.

Les Ogres de Barback
05 Mart 2022

Bu haftaki programımızda, kariyerlerine sokaklarda, barlarda ya da kafelerde şarkı söyleyerek başlayıp bir süre sonra stüdyoların ve konser salonlarının yolunu tutan canlı performans gruplarını mercek altına aldık. Program boyunca Debout sur le zinc, Les hurlements d'Léo ve Les Ogres de Barback gibi topluluklardan şarkılar dinledik. 

Les Victoires de la Musique 2022 - Orelsan
19 Şubat 2022

Fransa'nın Grammy'leri olarak adlandırabileceğimiz Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz yedincisi 11 Şubat Cuma akşamı gerçekleşti. Biz de bu haftaki programımızda, Orelsan ve Clara Luciani'nin damga vurduğu gecede, ödül ya da adaylık alan sanatçılardan parçalar dinledik.

Brigitte Fontaine
06 Şubat 2022

Şubat ayının ilk programını, Fransız müziğindeki kış temalı parçalara ayırdık. Program boyunca Brigitte Fontaine, William Sheller, Serge Utgé-Royo ve Jacques Higelin gibi isimlerin bu temayı farklı şekillerde işledikleri parçaları dinledik.  

Michèle Torr, 1973 Cannes Film Festivali'nde
22 Ocak 2022

Bu haftaki programımızda, farklı dillerden Fransızcaya uyarlanan şarkıların yanı sıra hafızalarımızda Türkçe sözlerle yer eden parçaların Fransızca versiyonlarına yer verdik. Program boyunca, hem Türk pop müziğinde özel bir yere sahip olan Marc Aryan ve Adamo gibi isimlerin hem de Fransa'da önemli bir şöhret edinen Michèle Torr, Nana Mouskouri ve Dave gibi sanatçıların yorumladığı uyarlamaları dinledik.

Hubert-Félix Thiéfaine
08 Ocak 2022

Bu haftaki programımızda, yüz binin üzerinde satan albümleri ve tıka basa doldurduğu konser salonlarına rağmen medya ilgisinden yoksun bir kariyer sürdüren Hubert-Félix Thiéfaine'in hayatını ve albümlerini mercek altına aldık. Program boyunca onun en sevilen şarkılarını, yakın dönemde gerçekleşen canlı performans kayıtlarıyla dinledik. 

Erneaux ve seneler kitabı
26 Aralık 2021

2021 yılını geride bırakmamıza sayılı günler kala, bu haftaki programımızı, Annie Ernaux’nun gelip geçen yıllara tanıklık ettiği “Seneler” kitabına ayırdık. Program boyunca hem Ernaux’nun farklı dönemlere ait müzik akımları ve bu akımlarda yer alan sanatçılar hakkında kaleme aldıklarını hatırladık hem de yazarın anılarında yer eden bu sanatçıların o yıllarda seslendirdiği şarkıları dinledik.

Angèle
10 Aralık 2021

Bu haftaki programımızı ekim ve kasım aylarında yayınlanan yepyeni albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca Angèle, Zaz, Eddy Mitchell, Stromae ve Bernard Lavilliers gibi sanatçıların en son şarkılarını dinledik.

Yves Montand
28 Kasım 2021

Bu yıl aynı zamanda yüzüncü yaş gününü kutladığımız yorumcu ve aktör Yves Montand, bundan 30 sene önce aramızdan ayrılmıştı. Fransız Öpücüğü'nde bu hafta, bu efsanevi sanatçıyı repertuarının öne çıkan parçaları eşliğinde andık.

Keren Ann & Benjamin Biolay & Henri Salvador
14 Kasım 2021

Her sanatçı kariyerinde düşüşler ya da duraklamalar yaşayabiliyor. Bazıları bunun ardından piyasadan siliniyor bazıları ise daha güçlü şekilde geri dönüyor. Biz de bu haftaki programımızda, bu geri dönüşü sağlayan albüm ya da şarkıları mercek altına aldık.

Georges Brassens
31 Ekim 2021

Bu haftaki programımızı, savaş sonrası Fransası'nın ikonik figürlerinden şair ve şarkıcı Georges Brassens'e ayırdık. Program boyunca bu unutulmaz sanatçının klasikleşmiş eserlerini hem kendi sesinden hem de Renaud, Maxime Le Forestier ve Françoise Hardy gibi isimlerin yorumlarıyla dinledik. 

Sylvie Vartan
12 Ekim 2021

Sonbaharın gelmesi ve pandemi kısıtlamalarının hafiflemesiyle birlikte müzik piyasası da hareketlendi. Biz de bu nedenle bu haftaki programımızı, 2021 yılının Eylül ve Ekim aylarında yayınlanan albümlerden seçtiğimiz yepyeni şarkılara ayırdık.