Türkiye'nin Kuzey Irak'taki yeni operasyonu

Nereye Doğru
-
Aa
+
a
a
a

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde Irak harekatı, Libya ve Ukrayna yer aldı. 

Operasyon haritası
Nereye Doğru: 20 Nisan 2022
 

Nereye Doğru: 20 Nisan 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Aktar, şu sırada cereyan eden ve CHP’nin büyük desteğiyle süren Irak’ın kuzeyindeki harekata ilişkin, “Türkiye Birleşmiş Milletler’in 51. maddesi (meşru müdafaa) uyarınca harekatı başlattı. Irak’ın kuzeyinden bir saldırı tehlikesi olduğunu iddia ediyorlar. Hem Dışişleri Bakanlığı hem de Irak cumhurbaşkanından gelen beyana göre Türkiye’nin bu harekatına karşı olduklarını ilettiler, fakat Irak’ın bu harekata askeri olarak karşı koyacak bir durumu yok. O yüzden şimdilik böyle bir belirsizlik hakim. Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen beyana göre bu harekatın son yıllarda yapılan en kapsamlı harekat olduğu söyleniyor.” dedi. 

BM’nin Libya’daki misyonu uzatıldı

Aktar, Libya’nın mevcut durumu hakkında ise “Bir tarafında Abdülhamit Dibeybe’nin diğer tarafında Fethi Başağa’nın olduğu iki başlılık devam ediyor. 24 Aralık’ta yapılamayan seçimler yüzünden Dibeybey’e meclis tarafından istifa baskısı yapılıyor, fakat Dibeybe istifayı kabul etmiyor. Fethi Başağa cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklayarak meclisten güvenoyu almıştı. Taraflar, Trabluslular ile Bingazililer olmak üzere Kahire’de, Birleşmiş Milletler gözetiminde toplanıyorlar, fakat mevcut savaş yüzünden uluslararası sistem bloke olmuş vaziyette. Rusya’nın içerisinde olduğu herhangi bir mekanizmanın çalışması artık mümkün değil. BM’nin Libya’daki misyonu bu ayın sonuna kadar uzatıldı. Güvenlik Konseyi’nden herhangi bir karar beklemek abesle iştigal. Kahire görüşmelerinden ne çıkar belli değil ama şimdilik savaş çıkmıyor.” yorumunu yaptı. 

Aktar, son olarak da üye ülkelerin Rusya’nın G-20’ye katılmasını istemediğini, pek çok ülkenin eğer Rusya katılırsa katılmayacaklarını bildirdiğini söyledi. Aktar duruma ilişkin, “Uluslararası sistem alt üst olmuş vaziyette.” Şeklinde açıklama getirdi.

(Program özetini hazırlayan gönüllümüz Seyhan Karasu’ya teşekkür ederiz.)