Gezi Davasında son kararı AİHM Büyük Daire verecek

Nereye Doğru
-
Aa
+
a
a
a

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye özelindeki son gelişmeler yer aldı.

AİHM mahkeme salonu
Nereye Doğru: 27 Nisan 2022
 

Nereye Doğru: 27 Nisan 2022

podcast servisi: iTunes / RSS

Aktar gündeme, pek çok insanı endişelendiren, Elon Musk’ın Twitter şirketine ortak olma kalkışmasına karşılık Avrupa Birliği’nden gelen uyarı bilgisi ile başladı. AB’nin konuya ilişkin Musk’a, Dijital Hizmetler Yasası’nı hatırlattığı ve içerik yönetimine uyulmazsa yaptırım uygularız dediği bilgisini paylaştı. 

Aktar, her geçen gün sıcak gelişmelerin yaşandığı Libya hakkında, 25 Nisan tarihinde Trablus’a içerisinde mühimmat ve silah taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri uçağının indiğini belirtti. Bununla birlikte başbakanlık konusunda çekişmelerin yaşanmakta olduğu ülkede iç savaş ihtimalinin giderek arttığı yorumunu yaptı. 

AİHM'in Gezi Davasına ilişkin kararı ne olacak?

Aktar, 25 Nisan tarihinde hükme bağlanan Gezi Davasına ilişkin olarak da “Çıkan karar idam cezası aslında.” yorumunu yaptı. İşin bu kadarla kalmayacağı ve Avrupa Konseyi’nde büyük ve çok uzun bir sürecin başladığını paylaşan Aktar, “Özellikle Osman Kavala’ya ilişkin tutukluluğun devam etmesi durumunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali anlamına gelip gelmediğine büyük daire karar verecek. Karar bakanlar kuruluna gidecek ve son karar verilecek ama burada Rusya emsali var. Ankara, konseyden çıkmayı ve atılmayı göze alır mı? Alabilir. Nitekim sözleşme konusunda Türkiye ihlal şampiyonu.” dedi.  Davanın adeta bir kan davasına dönüştüğünü söyleyen Aktar, “Burada benim gördüğüm 'düşmanın ceza hukuku' bağlantılı bir tavır var. Alınan tedbirlerde failin kusurunun önemi yok ve tedbirin alınmasında ileriye dönük suçun önlenmesi bakımından gerekli olup olmadığı sorusu üzerinde yoğunlaşıyorlar. Tedbirin alınmasının amacı ya failin iyileştirilmesi ya da toplumun bu failin yol açacağı tehlikelerden korunması olarak tecelli ediyor. Bu durumda ‘Gezi kalkışması’ kötü bir örnek olmasın demeye mi getiriyorlar diye insan sormadan edemiyor.” dedi.  

Almanya'daki toplantıdan Ukrayna'ya desteğin güçlendirilmesi kararı

Aktar, Ukrayna özelinde Avrupa gündemine ilişkin, Ramstein’de ABD başkanlığındaki Amerikan üssünde gerçekleşen toplantıya 40 ülkenin katılım sağladığını ve toplantının mesajının Ukrayna’ya verilen her türlü desteğin güçlendirilmesi olduğunu belirtti. Bugüne kadar destek konusunda bin dereden su getiren Almanya’nın 50 tank ile destek vereceğini bildirdi. Ukrayna'nın AB üyeliği meselesi hakkında Aktar, bu hafta başı Avusturya’dan ilk çatlak ses duyulduğunu ve Ukrayna'nın aday olmasına karşı çıktıklarını, fakat yasal olarak her Avrupa ülkesinin AB’ye aday olabileceğini hatırlattı.

Aktar, Almanya ile ilgili olarak Alman sosyal demokratlarının skandallarına da değindi. Bugün gündemde ve görevde olan demokratların Rusya ile birlikte gaz bağlantılı olarak bir çıkar ilişkisine girdikleri ve olayın giderek büyüdüğü bilgisini verdi. 

(Program özetini hazırlayan gönüllümüz Seyhan Karasu’ya teşekkür ederiz.)