“AB içinde yedi ülke, ne olursa olsun, Türkiye’ye olumlu bakma taraftarı”

Nereye Doğru
-
Aa
+
a
a
a

Açık Gazete’nin köşelerinden Nereye Doğru’da Cengiz Aktar, dünya gündemiyle ilgili çeşitli konularda yorumlarını paylaştı.

Nereye Doğru: 24 Şubat 2021
 

Nereye Doğru: 24 Şubat 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Aktar, ilk olarak Avrupa Birliği’nin Türkiye ve Rusya tutumunu ele aldı. Birliğin içinde, başını Almanya’nın çektiği yedi ülkenin Türkiye’ye, ne olursa olsun, olumlu bakma taraftarı olduğunu belirten Aktar, muhalif Aleksey Navalny’in hapis cezası alması nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımlar getirileceğini vurguladı. 

Haftanın bir diğer konusu da Türkiye ile Yunanistan arasında 25 Ocak’ta İstanbul’da yapılan ve bir diğeri yapılmayan istikşafı görüşmeleriydi. Aktar, Türkiye’nin 7 Mart’a kadar sürecek Mavi Vatan tatbikatının yapılması için bir Navtex ilanında bulunduğunu söylendi. Bu tatbikatta farklı kuvvet komutanlıklarından 87 gemi, 27 uçak ve 20 helikopterin görev alacak. 

Haftanın son konusu ise Libya oldu. Burada yeni bir geçici yönetim ortaya çıktığını söyledi Aktar. Başkanlık Konseyi’nin başı ve başbakan seçilirken, hükümeti kurmak için meclisten icazet almak için sıkı bir görüşme trafiğinin olduğunu belirtti. Başkanlık konseyinin başına Libya’nın Atina’daki büyükelçisi olan Menfi, ülkenin 1 numarası olarak seçildi. Her ne kadar geçici bir hükümet olsa da BM Güvenlik Konseyi’nden çıkması beklenen tanınma kararı için Mısır, AB, ABD, Fas, Tunus, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi birçok ülke ile çok sıkı görüşmelerin olduğunu açıkladı.

 

(Program özetini hazırlayan gönüllümüz İbrahim Cevizli’ye teşekkür ederiz.)