Ümit Şahin

-
Aa
+
a
a
a
""
28 Aralık 2023
Açık Yeşil'de Ümit Şahin ve Ömer Madra, 2023 senesinin en akılda kalıcı, en önemli iklim olaylarını değerlendiriyorlar.
""
04 Ekim 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin CEO'sunun yapmış olduğu açıklamadan yola çıkarak Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
28 Eylül 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de 'İklim protestocularını karalayan ‘karanlık küresel ağ’ ile tanışın' adlı yazıyı incelerken, aynı zamanda Portekizli altı gencin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 32 Avrupa ülkesine açtıkları davayı da konuşuyorlar.
""
21 Eylül 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de 15-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen en büyük iklim eylemlerinden ve New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu İklim Eylem Zirvesi hakkında konuşuyorlar.
""
14 Eylül 2023
Açık Yeşil'de Ümit Şahin ve Ömer Madra, Libya'da gerçekleşen sel felaketinin ardından tüm dünyada hala etkisini gösteren iklim değişikliğinin sebeplerini detaylarıyla konuşuyorlar.
""
06 Eylül 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de Türkiye'de ve dünyada yaşanan iklim felaketlerinin nedenlerini ve sonuçlarını konuşuyorlar.
23 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de başta Çanakkale olmak üzere Türkiye'deki yangınları ve tüm dünyada iklim sıcaklıkları sebebiyle yaşanan felaketler üzerine konuşuyorlar.
""
17 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de Türkiye'de ve dünyada hissedilen aşırı sıcakların sebeplerini, sonuçlarını ve çözümlerini değerlendiriyorlar.
""
02 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Akbelen'deki son gelişmeleri Yeşil Gazete muhabiri Cansu Acar'dan öğreniyor.
Andrew Kelly/Reuters
06 Temmuz 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra'nın gündeminde, üst üste gezegenin en sıcak günlerinin yaşanması ve iklim krizinin yıkıcı etkileri vardı.
Adana
09 Şubat 2023
Açık Yeşil’de Ümit Şahin ve Ömer Madra, konukları Rauf Kösemen’le depremin ardından organizasyon ve koordinasyon süreçlerinin işleyişine odaklanıyor. 
Fotoğraf: Just Stop Oil
28 Aralık 2022
Yılın son Açık Yeşil’inde Ömer Madra ve Ümit Şahin iklim, çevre ekoloji, gezegen meseleleri açısından 2022 yılını değerlendiriyor.
Gözler siyasetçilerin üzerinde, hedef 1,5 Derece.
22 Kasım 2021

Glasgow'daki COP26 zirvesinden dönen programcımız Ümit Şahin'in yorumları ve zirveden izlenimleriyle COP26 kararlarını konuştuk.

04 Kasım 2021

Glasgow'da bulunan programcımız Ümit Şahin'in tanıklığında COP26 görüşmelerini konuştuk. CAN International'ın 2007’den beri COP’larda her sene yaptığı, müzakereler sırasında günün en kötü ülkesine verdiği "günün fosili" ödülünü ilk gün Birleşik Krallık aldı. 

23 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü gerçekleşen Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurul toplantısında Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay meclise sunmayı planladığını açıkladı. Bugüne kadar 197 ülke imzacı olmuş fakat aralarında Türkiye'nin de olduğu altı ülke anlaşmayı onaylamamıştı. Açık Yeşil programında Ümit Şahin, Erdoğan'ın konuşmasını yorumladı.

30 Ağustos 2021

Açık Yeşil'de IPCC'nin yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu konuşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde iyi ve kötü senaryolar, krizin su rejimlerine etkisi ve bölgesel adaptasyon verilerini inceliyoruz. Rapor üzerine yaptığımız değerlendirmelerin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz.
23 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz. Bir önceki bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

16 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu inceliyoruz. 

23 Ekim 2019

İstanbul Politikalar Merkezi kıdemli uzmanı ve Açık Yeşil programcısı Ümit Şahin, Türkiye ve dünyadaki iklim politikalarını, atılması gereken adımları, engelleri aşmayı, sorumluları ve sorumlulukları bianet'ten Elif Ünal'a anlattı.  

01 Temmuz 2019

Açık Radyo'nun Can Yayınları ile bu sene itibariyle başlattığı ortaklıkla yayınladığı 'Açık Yeşil – Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi' ikinci baskısını yaptı. Kendi kopyanızı edindiniz mi? 

17 Nisan 2019

Açık Radyo'muz yepyeni bir kitap yayınladı. Duydunuz değil mi? On yılı aşkın süredir Açık Radyo’da devam eden Açık Yeşil’den bir ekoloji rehberi. Hazırlayanlar Ömer Madra ve Ümit Şahin!

17 Nisan 2019

Açık Radyo'muz yepyeni bir kitap yayınladı. Duydunuz değil mi? On yılı aşkın süredir Açık Radyo’da devam eden Açık Yeşil’den bir ekoloji rehberi. Hazırlayanlar Ömer Madra ve Ümit Şahin!

10 Ocak 2019

İşte 2018’de dünyada yaşanan en önemli 10 iyi gelişme ve 10 kayıp ya da felaket. Unuttuklarımız vardır, ama unutmamak önemli.

19 Aralık 2018

Polonya'nın Katowice’de yapılan 24. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nı izleyen programcımız Dr. Ümit Şahin'in izlenimleri...

 

14 Aralık 2018

Katowice’de, COP 24 kapsamında Avrupa İklim Eylem Ağı’nın direktörü Wendel Trio ile söyleşi. 

12 Aralık 2018

Amaç iklim değişikliğini durdurmak. Bunun için “ihtiraslı” olmak, ortak çabaları geliştirmek ve bu yönde yapıcı bir şekilde müzakere etmek gerekiyor. Kolay değil, ama kolay olan ne zaman bir işe yaramış ki?

28 Kasım 2018

Türkiye’nin ilk doğa korumacılarından, Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin de kurucuları arasında yer alan Tansu Gürpınar, İstanbul Politikalar Merkezi’nin düzenlediği 'Doğa ve İklim Söyleşileri' dizisinin ilk konuğu olmasının hemen ardından Açık Yeşil programına konuk oldu.

08 Ağustos 2018

Ümit Şahin, Yunanistan Yeşilleri’nden Ekolojist Yeşil Parti üyesi Mihail Bakas ile  Yunanistan'daki son yangınlarını ve bu yangınların iklim değişikliği ile doğrudan bağlantısını konuştu.

22 Kasım 2017

Bonn’da COP 23’ü izleyen herkesi bir hayli şaşırtan haber, kuşkusuz Türkiye delegasyonunun zirveyi terk ettiği şeklinde algılanıyor. Oysa durum pek böyle değil. 

11 Kasım 2017

Bu sene iklim müzakerelerinde ileriye doğru iki önemli adım atıldı. Tabii ikisi de sivil toplum ve iklim hareketinin çabasından kaynaklanıyor: Kömürden çıkış ve 1,5 derece.