Ümit Şahin

-
Aa
+
a
a
a
Gözler siyasetçilerin üzerinde, hedef 1,5 Derece.
22 Kasım 2021

Glasgow'daki COP26 zirvesinden dönen programcımız Ümit Şahin'in yorumları ve zirveden izlenimleriyle COP26 kararlarını konuştuk.

04 Kasım 2021

Glasgow'da bulunan programcımız Ümit Şahin'in tanıklığında COP26 görüşmelerini konuştuk. CAN International'ın 2007’den beri COP’larda her sene yaptığı, müzakereler sırasında günün en kötü ülkesine verdiği "günün fosili" ödülünü ilk gün Birleşik Krallık aldı. 

23 Eylül 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salı günü gerçekleşen Birleşmiş Milletler'in 76. Genel Kurul toplantısında Türkiye'nin Paris İklim Anlaşması'nı önümüzdeki ay meclise sunmayı planladığını açıkladı. Bugüne kadar 197 ülke imzacı olmuş fakat aralarında Türkiye'nin de olduğu altı ülke anlaşmayı onaylamamıştı. Açık Yeşil programında Ümit Şahin, Erdoğan'ın konuşmasını yorumladı.

30 Ağustos 2021

Açık Yeşil'de IPCC'nin yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu konuşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde iyi ve kötü senaryolar, krizin su rejimlerine etkisi ve bölgesel adaptasyon verilerini inceliyoruz. Rapor üzerine yaptığımız değerlendirmelerin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz.
23 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz. Bir önceki bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

16 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu inceliyoruz. 

23 Ekim 2019

İstanbul Politikalar Merkezi kıdemli uzmanı ve Açık Yeşil programcısı Ümit Şahin, Türkiye ve dünyadaki iklim politikalarını, atılması gereken adımları, engelleri aşmayı, sorumluları ve sorumlulukları bianet'ten Elif Ünal'a anlattı.  

01 Temmuz 2019

Açık Radyo'nun Can Yayınları ile bu sene itibariyle başlattığı ortaklıkla yayınladığı 'Açık Yeşil – Teorisi ve Pratiği ile Bir Ekoloji Rehberi' ikinci baskısını yaptı. Kendi kopyanızı edindiniz mi? 

17 Nisan 2019

Açık Radyo'muz yepyeni bir kitap yayınladı. Duydunuz değil mi? On yılı aşkın süredir Açık Radyo’da devam eden Açık Yeşil’den bir ekoloji rehberi. Hazırlayanlar Ömer Madra ve Ümit Şahin!

17 Nisan 2019

Açık Radyo'muz yepyeni bir kitap yayınladı. Duydunuz değil mi? On yılı aşkın süredir Açık Radyo’da devam eden Açık Yeşil’den bir ekoloji rehberi. Hazırlayanlar Ömer Madra ve Ümit Şahin!

10 Ocak 2019

İşte 2018’de dünyada yaşanan en önemli 10 iyi gelişme ve 10 kayıp ya da felaket. Unuttuklarımız vardır, ama unutmamak önemli.

19 Aralık 2018

Polonya'nın Katowice’de yapılan 24. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nı izleyen programcımız Dr. Ümit Şahin'in izlenimleri...

 

14 Aralık 2018

Katowice’de, COP 24 kapsamında Avrupa İklim Eylem Ağı’nın direktörü Wendel Trio ile söyleşi. 

12 Aralık 2018

Amaç iklim değişikliğini durdurmak. Bunun için “ihtiraslı” olmak, ortak çabaları geliştirmek ve bu yönde yapıcı bir şekilde müzakere etmek gerekiyor. Kolay değil, ama kolay olan ne zaman bir işe yaramış ki?

28 Kasım 2018

Türkiye’nin ilk doğa korumacılarından, Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin de kurucuları arasında yer alan Tansu Gürpınar, İstanbul Politikalar Merkezi’nin düzenlediği 'Doğa ve İklim Söyleşileri' dizisinin ilk konuğu olmasının hemen ardından Açık Yeşil programına konuk oldu.

08 Ağustos 2018

Ümit Şahin, Yunanistan Yeşilleri’nden Ekolojist Yeşil Parti üyesi Mihail Bakas ile  Yunanistan'daki son yangınlarını ve bu yangınların iklim değişikliği ile doğrudan bağlantısını konuştu.

22 Kasım 2017

Bonn’da COP 23’ü izleyen herkesi bir hayli şaşırtan haber, kuşkusuz Türkiye delegasyonunun zirveyi terk ettiği şeklinde algılanıyor. Oysa durum pek böyle değil. 

11 Kasım 2017

Bu sene iklim müzakerelerinde ileriye doğru iki önemli adım atıldı. Tabii ikisi de sivil toplum ve iklim hareketinin çabasından kaynaklanıyor: Kömürden çıkış ve 1,5 derece.

07 Kasım 2017

Birleşmiş Milletler İklim Zirveleri (COP, yani Conference of Parties, yani Taraflar Konferansı), tarihinin 23. yılında, aradan 16 yıl geçtikten sonra yeniden Almanya’ya döndü. 

23 Ağustos 2017

Açık Yeşil'de bu hafta da Hindistan ve Nepal'de yaşanan seller, Sierra Leone'da 3000 insanın evsiz kaldığı 500'ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği korkunç toprak kayması, Kanada ve Grönland'daki yangınlardan yola çıkarak, artık tüm emareleriyle beraber, tartışmaya yer bırakmaksızın günlük hayatımızda varlığını görebildiğimiz iklim değişikliği hakkında konuşmaya, yayınlanan çalışma ve raporlara değinerek devam ettik.

02 Ağustos 2017

Açık Yeşil'de iki hafta üstüste konuğumuz Rauf Kösemen'di. Açık Radyo programcısı (Hemzemin), sosyal fayda iletişimi uzmanı Rauf Kösemen'e şu soruyu sorduk: Neden önümüzde apaçık görünen ve artık kapımızda olan iklim değişikliği gerçeğini görmemeyi tercih ediyoruz, iklim değişikliği neden ülke ve dünya nüfusunun çok büyük kısmının umurunda değil?

17 Haziran 2015
Amerikalı çevreci yazar ve aktivist Terry Tempest Williams geçen hafta İstanbul'daydı.
17 Aralık 2014
Açık Yeşil'de geçtiğimiz hafta kaldığımız yerden devam ederek, bu kez Lima'da BM İklim Zirvesi'ne paralel olarak yapılan alternatif zirve Halkın İklim Zirvesi'ni (Cumbre de Los Pueblos) ele aldık.
15 Aralık 2014
Lima'da BM İklim Zirvesi COP 20 ile aynı anda yapılan alternatif zirve Halkların İklim Zirvesi, asıl çözümün tabanda olduğunu ve genç kuşağın mücadelesiyle mümkün olacağını bir kez daha hatırlattı.
12 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nde sondan bir önceki günün en önemli olayı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuşmasıydı.
11 Aralık 2014
Lima'da İklim Zirvesi'nin 10. gününde çeşitli siyasi hareketlerin, sivil toplum örgütlerinin, yerel grupların ve yerlilerin düzenlediği alternatif zirve, İklim Değişikliğine Karşı Halkların Zirvesi tarafından düzenlenen Halkın İklim Yürüyüşü yapıldı.
10 Aralık 2014
Lima'da yapılmakta olan BM İklim Zirvesi COP 20'nin 2. haftasındayız. Programcımız Ümit Şahin, zirvenin başından beri çeşitli programlarımıza katılarak ve yazılarıyla izlenimlerini bizimle paylaşmaya devam ediyor.
10 Aralık 2014
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Lima İklim Zirvesi'nin yüksek düzey segmentinin birinci gününde, yani dün bir konuşma yaparak Türkiye'nin pozisyonunu açıkladı.
09 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nin ikinci haftası somut bir gelişmeyle başladı ve Pazartesi sabahı ADP eşbaşkanları, Paris anlaşmasıyla ilgili, tartışmalarla güncellenmiş yeni metni yayınladılar. Lima İklim Zirvesi'nin 8. gününde eylemler de sürüyor. Alternatif zirve, Halkların İklim Zirvesi de başladı.
08 Aralık 2014
Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Lima'da başlayan BM İklim Zirvesi COP devam ediyor. Programcımız Ümit Şahin de zirveyi başından beri Lima'da izliyor ve izlenimlerini günü gününe bizimle paylaşıyor.