Sezin Öney

-
Aa
+
a
a
a
Fotoğraf: Reuters
27 Temmuz 2020

24 Temmuz 2020, “normal şartlar altında” Lozan Anlaşması’nın 97 yaşına girişi dışında Türkiye tarihi açısından sıradan bir gün olacaktı. Ancak, o gün Ayasofya'nın camii olarak ibadete açılışı bambaşka bir dönüm noktası oldu.

04 Aralık 2018

'Eski nesiller' olarak, 'dünün gençleri' olarak, bazı şeyleri yanlış yaptık ki dünya bugün bu hâlde...

31 Ağustos 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le, İspnaya'nın Valencia kentinde Franco döneminde 1939 yılında kurşuna dizilerek öldürülen 100 kişinin gömüldüğü bir toplu mezarın bulunması haberinin üzerine, tüm dünyada ülkelerin kendi tarihlerindeki insan hakları ihlallleri ile nasıl yüzleştikleri konusunu ele alırken, söz İstanbul'da yıllardır her hafta Galatasaray Meydanı'nda barışçıl bir şekilde oturarak gözaltında kayıp olan yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri'nin 700. buluşmasının polsi tarafından engellenmesi, kayıp yakınlarının şiddet uygulanarak gözaltına alınmaları ve Osman Kavala'nın haksız tutukluluğunun devamı gibi kendi ülkemizdeki hak ihlallerine geldi.

11 Haziran 2018

24 Haziran çifte seçimlerine doğru giderken, yaklaşık iki yıldır yürürlükte olan Olağanüstü Hâl de, partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının "vaatleri" çerçevesinde kendine yer buldu.

18 Mayıs 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le, seçimlere doğru dünyadan muhalefet örgütlenmeleri örneklerini üzerinden Türkiye'yi de konuştuk ve genel bir değerlendirme yaptık.

04 Mayıs 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le 24 Haziran baskın seçimi öncesinde Türkiye'nin içinde bulunduğu hale dair sohbet ettik.

27 Nisan 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşsesinde Sezin Öney'le, 24 Haziran erken seçimlerine haftalar kala muhalefet kanadının adayları konusunda süren tartışmalara ve Türkiye'nin demokrasi açısından geldiği duruma değindik.

10 Şubat 2017

Bu referandumda da yüzde 50’lerden birine eklemlenecek yüzde 1’lerin bile etkisi ve belirleyiciliği büyük olacak.