Serhan Bali

-
Aa
+
a
a
a
30 Aralık 2002
Besteci Bülent Arel'in 1990'da ölümünün hemen ardından kaleme aldığı anma yazısında Filiz Ali bir çağrı yapmış ve "Arel'in öğrencilerinin ve dostlarının onunla ilgili anılarını toplayıp bir armağan kitabı hazırlamak istediğini" duyurmuştu.
25 Eylül 2002
Daniel Barenboim'in 1999'dan beri, Edward Said ile birlikte gerçekleştirdiği "West-Eastern Divan Workshop Project"te Filistin, Cezayir, Suriye gibi Arap ülkelerinden gelenler ile İsrailli gençler klasik müzik çalışıyor, konser veriyor.
12 Haziran 2002
İsviçreli işadamı, sanat hamisi ve orkestra şefi Paul Sacher üzerine Almanya'da yayımlanan ve önümüzdeki günlerde Britanya'da da piyasaya çıkması beklenen "Düşler Senfonisi - Paul Sacher'ın Yaşamı" adlı kitap, ünlü müzik adamının "karanlık yüzünü" ortaya koyuyor.
04 Haziran 2002
"Her zaman öyleydim ve daima öyle kalacağım... Bir zavallı, özgüven yoksunu, yapıttaki bir tempo veya bir renk üzerinde karar veremeyen..." Arturo Toscanini'nin Britanya ve ABD'de yeni yayımlanan mektupları, efsanevi şefin gizemli dünyasını aralıyor.
21 Mayıs 2002
Niccolo Paganini'nin kemanı "Il Cannone" bu kez Regina Carter'ın ellerine teslim edildi... "Sanki daha önce hiç görmediğim bir erkekle evlenmek üzere kiliseye gidiyormuşum gibi hissettim" diyor Carter. Ancak bu efsanevi enstrümanda caz çalınmasını eleştirenler de yok değil...
21 Mayıs 2002
UNESCO'nun gönüllü elçisi olarak da tanınan Gürcü asıllı piyanist Regina Shamvili Suudi Arabistan'da piyano resitali verdi. "Bu coğrafyayı, Ortadoğu'yu seviyorum. Bu toprakların müziği bana içinden çıktığım Gürcistan'ı hatırlatıyor. Ritimler aynı sanki..." diyor.
19 Mart 2002
Don Giovanni yorumunda seks, uyuşturucu ve şiddet içerikli sahnelere yer verdiği için eleştirilen yönetmen Calixto Bieito, bu kez Verdi'nin Maskeli Balo'sunda alışık olduğumuz çerçeveyi zorluyor. Eleştiriler olumlu; ancak Avrupalı genci operaya çekmek için cinsellik de yeterli olmuyor.
13 Mart 2002
Doğan Hızlan'ın "Müziği Beyinle Dinlemek" başlıklı yazısının düşündürdükleri: Evelyn Glennie... Günümüzün bu önde gelen Grammy ödüllü perküsyon sanatçısı, işitme engelli müzisyenler hakkındaki ön yargıları yıkmak için iyi bir örnek.
04 Mart 2002
Yönetimindeki Berliner Staatskapelle ile geçen yaz İsrail'de Wagner'in "Tristan ve İsolde"sini icra edince bir hayli tepki toplayan piyanist Daniel Barenboim, üç yıl sonra yine Filistin topraklarında, yine barış için çalacak...
11 Şubat 2002
Atom Egoyan son günlerde yine gündemde. Yok; bir kesimin endişeyle beklediği "Ararat" filmiyle değil, sahneye koyduğu Strauss'un "Salome" operasıyla. Eleştirmen Tamara Bernstein Egoyan'ı, "zaten her türlü iğrençlikle dolu" yapıttaki "Yahudi düşmanlığını" daha da öne çıkarmakla suçluyor.
31 Ocak 2002
ABD'li caz piyanisti Uri Caine'i ve onun Avusturya'lı besteci Gustav Mahler'in eserleri üzerine yaptığı aranjmanları tanıtmaya çalışacağız sizlere. Uri Caine'nin sanatı ve onun Mahler'le ilişkisine geçmeden önce gelin, her iki müzik adamı hakkındaki bilgilerimizi tazeleyelim.
30 Ocak 2002
Terörü romantize etmek mi, Amerikan paranoyası mı, yoksa bir bardak suda kopartılan fırtına mı? Sorgulayıcı ve iki tarafa da "ses" verdiği için "terörist opera" olarak nitelendirilen John Adams'ın eseri, Amerika'da 10 yıldır sahnelenemiyor.