Hilmi Tezgör

-
Aa
+
a
a
a
29 Eylül 2021

Yazarı, programcımız Hilmi Tezgör'ün diğer bir programcımız Seval Şahin’in İpek Şahbenderoğlu'yla birlikte hazırladığı "Sevgi Soysal Kitabı: İsyankâr Neşe"de yer alan "Radyo’nun 'Sevgi'li Ruhu" yazısıyla anıyoruz.

23 Ağustos 2020

Diamanda Galás statükoya savaş açmış, özgün bir sanatçı. Şov ile performans arasındaki, günümüzde giderek bulanıklaşan alanda sahiciliğiyle bir performans sanatçısı olarak öne çıkıyor. 

05 Ağustos 2019

İlk yayınlarından bugüne Açık Radyo'nun hep bir parçası olagelmiş çok kıymetli Cüneyt Cebenoyan'ın anısına her Pazartesi 21:00 - 22:00 arasında yayınlanan 'Vertigo' programcılarından Hilmi Tezgör'un yazısı...

18 Nisan 2019

Her Pazartesi 21:00 - 22:00 arasında yayınlanan 'Vertigo' programcılarından Hilmi Tezgör'un çevirisiyle Elisabeth Borchers'den 'Soru ve Cevap'...

11 Ocak 2016

İletişim Yayınları İsyankâr Neşe başlığıyla bir Sevgi Soysal kitabı yayımladı. Programcılarımızdan Seval Şahin’in İpek Şahbenderoğlu ile birlikte hazırladığı kitapta bir başka programcımız, Hilmi Tezgör’ün de Radyo’nun “Sevgi”li Ruhu başlıklı bir yazısı yer alıyor. Buraya çok uygun düşeceğini düşünerek yayınlıyoruz.   

31 Ocak 2008
Ölümünün 30. yılında, Açık Radyo'da her sabah tiyatro sanatçısı Tilbe Saran'ın sesinden "Tehlike'li Oyunlar"ını dinleyerek andığımız Oğuz Atay'ın "Babama Mektup"una Hilmi Tezgör'den psikanalitik bir yaklaşım.
15 Mayıs 2007
Besteciliğinin yanı sıra ses tasarımcısı, gitarist ve prodüktör de olan Erdem Helvacıoğlu'nun İstanbul'da kaydettiği ama Amerika'da basılan yeni albümü Altered Realities (Değişen Gerçeklikler) Türkiye'de de çıktı.
20 Aralık 2006
Theremin: Dünyanın dokunmadan çalınan tek müzik aleti. Aynı zamanda da virtüöz Barbara Buchholz'un albümünün ismi
19 Eylül 2006
Bob Dylan, beş yıl aradan sonra yeni stüdyo albümü Modern Times ile geleceğe bakıyor
29 Mayıs 2006
"Power to the People and the Beats: Public Enemy's Greatest Hits" albümü, bir tarihi özetler nitelikte. Public Enemy de "renk körlüğü" yüzünden halk olamayan bir halkın bir numaralı düşmanı hâlâ.
01 Mayıs 2006
Kanye West, ticari hip-hop müziğinin tatsız bulamacının üstünde dikkate şayan bir isim. 2006 Grammy Müzik Ödülleri'nin üçünü birden aldı: "En İyi Rap Solo Performansı", "En İyi Rap Şarkısı", "En İyi Rap Albümü".
10 Şubat 2006
"Huysuz" Mark E. Smith'in seslendirdiği The Fall, 28. yılında 42. albümü "Fall Heads Roll"u çıkardı.
02 Aralık 2005
Depeche Mode'un dört yıl aradan sonra kaydettiği "Playing the Angel" albümü hem kendileri, hem de milyonlarca seveni açısından çok önemli (ve tabii sevindirici). Önemli, ama albümün yüzü bu yüzden gülüyor mu?..