George Monbiot

-
Aa
+
a
a
a
07 Nisan 2020

Sonunda balon patladı, peki şimdi insanlığın karşısındaki diğer tehditler ile ilgilenecek miyiz?

20 Şubat 2020

“Sonlu bir gezegende sonsuz büyüme, felakete reçete yazmaktır.”

02 Ekim 2018

Ortalıkta daha çok bisiklet olabilir ama aynı zamanda daha çok uçak da olacak. Gezegene yönelik tehdidin ölçeği hakkında hâlâ inkârcılık yapmaktayız.

01 Ağustos 2018

Torunlarımız görürse ürkerler diye korktuğumuz o yaratıklar havaya uçup gittiler: kötümserlerin bile öngördüğünden daha hızlı olup bitti bu.

06 Şubat 2018

Her yeni nesil çevre erozyonunu normalleştiriyor ve hassas ekosistemleri birer birer kaybediyoruz. Benden genç çok fazla insan artık tarlalarda beyaz mantarları, sonbahar ekinoksunda nehirlerin içinde yılan balıklarını görmenin ya da bir zamanlar bütün ısırgan otlarının tırtıllara ev sahipliği yaptığının normal olduğunu bilmiyor. Kuşların şakımayı bıraktığı bir zaman diliminde insanların yataktan kalkıp kahvaltı ettikten sonra herhangi bir şeyin değiştiğini farketmeksizin işlerine gimek üzere yola koyulabilecekleri bir ânı düşünebiliyorum artık.

27 Aralık 2017

Brexit, milyarderlerin demokrasiyi ayaklarının altında çiğnemesi, gelecek ekonomik çöküş, ABD’nin haydut başkanı; bunların hiçbiri beni geceleri uykumdan etmiyor. Umursamadığımdan da değil, hepsi de pekâlâ umurumda. Sadece aklımda daha büyük bir soru var. Peki bu yiyecekler nereden gelecek?

20 Ocak 2017

Amerika’yı Yeniden Beklemeye Almak. (Make America Wait Again). Donald Trump’ın enerji politikası işte buna varıyor.  Bütün saatleri durdurun, teknoloji devrimini askıya alın, fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçiş sürecini elden geldiğince erteletin.

30 Kasım 2016

Trump’tan iklim değişikliğine, bu çokbaşlı kriz, çöküşümüzü haber veriyor. Eğer siyasi alternatiflere kapılar kapatılırsa, öbür kıyıya sağ salim çıkma umudumuz da yok.

22 Mayıs 2014
Anlaşılan o ki, zenginleştikçe ve daha çok tükettikçe, daha ben-merkezci oluyor ve başkalarının yaşamlarına daha duyarsız hale geliyoruz. Bu daireyi nasıl kırar da hayal dünyasına dalmış olanları uyandırabiliriz? Yaşayan gezegeni seven herkesin baş etmesi gereken soru bu işte.
27 Ocak 2014
İnsan özgür doğmuş, ama her yerde mağazalar zincirine vurulmuştur. Seçimler konusundaki iktidarsızlığımızın bizi çok geçmeden nasıl zorbalığın tahakkümüne götüreceğini görmek hiç de zor değil.
21 Ocak 2014
Kanımca gazeteciliğin amacı, gücü ve iktidarı hesap vermeye zorlamaktır. Ama gazetecilik ezici çoğunlukla, güce meydan okuyanlara karşı gücü desteklemekte kullanılır. Çoğu medya grubu, çok varlıklı kişilere ya da şirketlere ait.
30 Ekim 2013
Apple'ın yeni iPhone'ları piyasaya çıktığı için heyecanlı mısınız? Bir tane edinmeye mi karar verdiniz? Ne satın alacağınız hakkında bir fikriniz var mı?
30 Mart 2011
Japan's disaster would weigh more heavily if there were less harmful alternatives. Atomic power is part of the mix
16 Aralık 2010
The internet is a remarkable gift, which has granted us one of the greatest democratic opportunities since universal suffrage. We're in danger of losing this global commons as it comes under assault from an army of trolls and flacks, many of them covertly organised or trained.
03 Kasım 2010
The so-called summit in Japan won't stop anyone trashing the planet. Only economic risks seem to make governments act
21 Ekim 2010
As the summit begins, I've finally got round to reading the draft declaration on biodiversity* the governments meeting at Nagoya in Japan will discuss.
28 Eylül 2010
The collapse of the talks at Copenhagen took away all momentum for change and the lobbyists are back in control. So what next?
25 Ağustos 2010
Talking has so far done nothing to protect the world's biodiversity. So we're launching a new campaign to get governments to act.
24 Ağustos 2010
How good planning can make us slimmer, fitter, safer and less lonely.
25 Haziran 2010
İsterseniz benim katı yürekli bir alçak olduğumu söyleyin, ama sempati talep eden kurumsal yatırımcıların şimdi BP'yi dava açmakla tehdit etmesini anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.
15 Haziran 2010
BP bugüne kadar hiç kâr etti mi? Soru, biraz tuhaf geliyor. Şirket geçen yıl 26 milyar dolar kâra geçtiğini açıkladı. BP'nin, hisse sahiplerinin ceplerine para pompaladığına şüphe yok. Burada asıl sorulması gereken şey şu: Bu para, gerçekten şirketin söylediği şey mi?
13 Mayıs 2010
Green MP is welcome addition to British politics and reflects the transformation of the party
13 Mayıs 2010
New government's green policies are progressive, but onshore wind and nuclear could prove stumbling blocks for Lib Dem-Tory coalition
12 Nisan 2010
Science and humanities students view each other with incomprehension: blame our dumb, narrow schooling.
16 Mart 2010
f a country that takes conservation so seriously can still be losing plants and animals every year, where does hope lie?
26 Ocak 2010
Chilcot and the courts won't do it, so it is up to us to show that we won't let an illegal act of mass murder go unpunished
05 Ocak 2010
Consumerism has, as Huxley feared, changed all of us – we'd rather hop to a brave new world than rein in our spending.
30 Aralık 2009
Enerji sektörünün kontrolündeki Senato'ya iklim programı için bastırmak istemeyen Obama, sonradan Çin'i suçlayabilmek için, Kopenhag'da bile bile tek taraflı bir diplomasi yürüttü. Birkaç hükümetin ekonomik hâkimiyeti adına yoksul ülkelere intihar anlaşması dayatıldı.
22 Aralık 2009
Obama's attempt to put China in the frame for failure had its origins in the absence of American campaign finance reform
21 Aralık 2009
Sınırlarını sürekli aşmaya çalışmış bir tür için anlaşılması zor olsa da hayatta kalmak limitlerle yaşamayı kabul etmemize bağlı.