Bekir Ağırdır

-
Aa
+
a
a
a
Bekir ağırdır fotoğrafı
08 Aralık 2021

Bekir Ağırdır, KONDA'nın verileriyle siyasi ve toplumsal gidişatın yönünü, "kararsız" seçmenleri ve yakın gelecekte Türkiye'yi nelerin beklediğini yorumladı.

15 Şubat 2019

KONDA Araştırma, Açık Radyo için yaptığı 'online anket' çalışmasının sonuçlarını yayımladı.  

20 Nisan 2018

Kaynak: T24 (18 Nisan 2018)

Yazı dizisinin bu bölümünde Türkiye’nin toplumsal dip dalgalarına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bu dip dalgalardan ilki göç meselesi. Son 40 yılda bu ülkede, önümüzdeki seçimde oy verecek 57 milyon seçmenin 31 milyonu göç etmiş. Modern tarihte hiçbir Batı toplumunda böyle bir göç hareketi yok, üstelik de devam ediyor. Bugün sabah sorduğunuz zaman her 5 insandan 1’i daha iyi bir hayata ulaşmak arzusuyla yarın sabah taşınmak istiyor.

20 Nisan 2018

Seçimlere dönük stratejiler için tüm analizler yapmaya çalışırken; küresel ve bölgesel gelişmeleri, dinamikleri ve karşı karşıya olduğumuz meselelere etkilerini dikkate almadan önümüzdeki tabloyu tam anlamıyla anlayamayız.

20 Nisan 2018

Bu siyasi fotoğrafın bozulması lazım. Bu sürdürülebilir bir durum değil, umut vaat eden bir durum da değil. Çünkü bugün toplumun beklentileri de Türkiye’nin karşı karşıya olduğu meseleler de kimliklere sıkışmış, kutuplaşmış, müzakere yerine münakaşa ve münazaraya kilitlenmiş siyaset tablosuyla yönetilemez.

13 Şubat 2014
Açık Gazete'de Bekir Ağırdır'la ülkenin içinde bulunduğu uzun süreli siyasi kriz ve toplumsal kutuplaşma ortamında yaşadığımız tıkanıklığın arka planına, bu tıkanıklığı nasıl aşabileceğimize dair bir değerlendirme yaptık: "Siyasi alanı kim savunacak?