Mark Knopfler parantezinde Dire Straits

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

Bu gece Gitaresk’te, Mark Knopfler parantezinde, Dire Straits’in daha az bilinen parçalarından bazılarını dinleyeceğiz.

Mark Knopfler

ABD’nin önde gelen müzik dergilerinden Spin, Dire Straits’in 1985’te yayınladığı Brothers in Arms albümünün ardından Mark Knopfler için şöyle yazmıştı:

Knopfler, gelmiş geçmiş tüm rock gitaristleri arasında en lirik olanıdır.


Glasgow/İskoçya'da doğan ama yedi yaşından itibaren İngiltere/Newcastle’da yaşayan Mark Knopfler, 1968'de, Harlow College'da bir yıl gazetecilik okuduktan sonra Leeds'te yayınlanan Yorkshire Evening Post'ta muhabir olarak çalışmaya başladı.
İki yıl sonra yüksek eğitimine devam kararı aldı ve Leeds Üniversitesi'ne kaydoldu. Bu üniversiteden mezun olduktan sonra -okulda kalarak- üç yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.
1977'de küçük kardeşi David Knopfler ile birlikte Dire Straits'i kurdu ve demo kasetler yapmaya başladı. Aynı yıl, içinde -45'lik olarak da yayınlanan- Sultans of Swing'in de yer aldığı ve grupla aynı adı taşıyan ilk albümleri yayınlandı. 
Ardından gelen yıllarda birbirinden güzel altı albüm yayınladılar ve toplamda 120 milyon adetlik bir satış rakamına ulaştılar. Dire Straits 1995'te dağıldı ama Mark Knopfler solo çalışmalarıyla hayranlarını mest etmeyi sürdürdü. Üstelik, solo albümlerinin yanısıra dokuz film müziği yaptı.
Dört Grammy Ödülü sahibi olan Mark Knopfler, Edison Ödülü, Steiger Ödülü ve Ivor Novello Ödülü'nün yanı sıra İngiltere’deki üniversitelerden müzik alanında üç fahri doktora derecesine sahiptir. Ayrıca, 2018'de Dire Straits'in bir üyesi olarak Rock and Roll Hall of Fame Listesi'ne girmiştir.
Solak olan ancak gitarı sağ elle çalan bu gitar virtüözü için İngiltere’nin en önde gelen müzik dergisi Classic Rock şöyle yazmıştır:

Knopfler'in şarkıları çok yalın olmakla birlikte bir o kadar da baş döndürücü gitar melodileri -rock müziğin kendini tekrarlayan dinozorları ile tek boyutlu punk’çıları arasında- tertemiz bir nefestir. Hem zanaatkar hem de virtüöz olarak eşsizdir. Bir yandan rock'ın klasik köklerine bağlı kalır, bir yandan da müziği farklı biçimlere büker. Müthiş şarkılar yazmış, göz kamaştırıcı melodiler eşliğinde lirik süslemelerle dolu mini dramalarda gezdirmiştir bizleri…

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Dire Straits Six Blade Knife Dire Straits (78) 4:10
Dire Straits In The Gallery Dire Straits (78) 6:16
Dire Straits Single Handed Sailor Communiqué (79) 4:42
Dire Straits Where Do You Think You're Going? Communiqué (79) 3:43
Dire Straits Skateaway Making Movies (80) 6:40
Dire Straits Heavy Fuel On Every Street (91) 4:57
Dire Straits Fade to Black On Every Street (91) 3:49
Dire Straits Iron Hand On Every Street (91) 3:09
Dire Straits Telegraph Road Love Over Gold (82) 14:18