"Arayış içinde" bir Yes

Gitaresk
-
Aa
+
a
a
a

Bu akşam Gitaresk’te efsanevi progresif rock grubu Yes’in 1 Ekim 2021'de çıkan 22. stüdyo albümü The Quest'ten parçalar dinleyeceğiz.

yes grup elemanları ve grubun logosu

Bu akşam, Gitaresk’te efsanevi progresif rock grubu Yes’in 22. stüdyo albümü var.

Dile kolay, tam 53 yıldır (yani 1968’den beri) müzik üreten, defalarca kadro değiştirmesine rağmen müzikten asla vazgeçmeyen bu inatçı İngiliz grubun, bu akşam "The Quest" adını verdikleri yeni albümlerinden seçtiğim parçalarını dinleyeceğiz.

1 Ekim 2021'de InsideOut Music ve Sony Music işbirliğiyle yayınlanan 'The Quest’in önemli bir özelliği de hiçbir kurucu üye olmadan ilk albümleri olması…

Tabii, akla şu gelebilir: İyi de, albümün yapımcısı Steve Howe, yani Yes’in efsanevi gitaristi… Evet, ama Steve Howe da (her ne kadar Yes demek olsa da) 1968’deki kurucu kadroya dahil değil. Onun gruba katılışı 1970!

Gelelim albümün nasıl ortaya çıktığına; grup, Temmuz 2019'da söz verdikleri konser turlarını tamamladıktan sonra, zoom üzerinden yeni şarkılar için fikir alışverişinde bulunmaya başladı. Ardından patlayan COVID-19 pandemisi, Mart 2020'de tüm turlarının iptal edilmesine neden oldu ve bu da onlara karantina sırasında albüme odaklanma fırsatı verdi. Şarkıların aranje edilmesinden sonra, albüm Kaliforniya ve İngiltere'de kaydedildi. Orkestra düzenlemeleri Paul K. Joyce tarafından yapılan parçalar, Kuzey Makedonya'da FAMES Orkestrası tarafından çalındı. 

Albümün ana temaları umut, iyimserlik ve çevre sorunları… Şarkıların ana söz yazarı, grubun aynı zamanda vokallerini üstlenen Jon Davison.

Steve Howe'un prodüksiyonu genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve Yes'in önceki albümü Heaven & Earth'e (2014) göre çok daha iyi bir prodüksiyon olarak nitelendi. 
The Quest, CD, LP, Blu-ray Disc dahil olmak üzere çeşitli formatlarda ce dijital platformlarda yayınlandı. Ayrıca İngiltere Albümler Listesi'nde 20 numaraya ulaştı.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Yes The Ice Bridge The Quest 7:01
Yes Dare to Know The Quest 6.00
Yes Minus the Man The Quest 5:35
Yes Leave Well Alone The Quest 8:06
Yes The Western Edge The Quest 4:26
Yes Future Memories The Quest 5:08
Yes Music to My Ears The Quest 4:41
Yes Roundabout Fragile (1971) 8:31