Sıcak hava dalgaları ve aşırı hava olayları intihar oranlarını artırıyor

-
Aa
+
a
a
a

Sıcak hava dalgaları intihar oranlarını artırıyor, seller ve orman yangınları gibi aşırı hava koşulları insanları travmaya uğratıyor ve gıda güvenliğinin, evlerin ve geçim kaynaklarının kaybı insanlarda stres ve depresyona neden oluyor.

Gezegenin Geleceği: 27 Mayıs 2021
 

Gezegenin Geleceği: 27 Mayıs 2021

podcast servisi: iTunes / RSS

Bilim insanları bir raporda, gelecekle ilgili kaygının, insanların, özellikle de gençlerin ruh sağlığına zarar verdiğini söyledi. Zihinsel sağlık sorunları halihazırda bir milyar insanı etkiliyor ve yılda trilyonlarca dolara mâl oluyor. Araştırmacılar, önlem alınmadığı takdirde küresel ısınmanın sorunu daha da kötüleştireceğini söyledi. İklim etkilerinin zihinsel sağlık sorunlarını artırdığı ve insanları daha ileri sonuçlara karşı daha savunmasız bıraktığı bir kısır döngü tanımladılar. Ancak, iklim değişikliğiyle mücadelenin bunu erdemli bir döngüye dönüştürebileceğini söylediler. 

Aşırı sıcaklık sporcular için tehdit

Yeni araştırma, iklim değişikliği kaynaklı aşırı sıcaklık ve nem seviyelerinin, temmuz ayında gerçekleşecek Tokyo Olimpiyatları'ndaki sporcular için önemli bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyuyor. ‘Ateş halkaları: Aşırı sıcaklar 2021 Tokyo Olimpiyatları'nı nasıl etkileyecek’ raporu, önde gelen triatlon sporcusu, kürekçi, tenisçi, maraton koşucusu ve bilim insanının görüşlerini yansıtıyor. İngiliz ünlü kürekçi Mel Wilson, "Kesinlikle tehlikeli sularda yüzdüğümüzü düşünüyorum... Sporcuların bitiş çizgisini geçtikten sonra, vücutlarının bitkin düştüğünü ve yere yığıldığını gördüğünüzde korkunç bir an yaşıyorsunuz" diyor.  Portsmouth Üniversitesi’nde yer alan Spor, Sağlık ve Egzersiz Bilimleri Enstitüsü’ndeki Aşırı Çevresel Koşullar Laboratuvarı’nda İnsan Fizyolojisi ve Uygulamalı Fizyoloji Profesörü Mike Tipton "Olimpiyatların organizasyon komitesi, raporda sunulan uyarıları ciddiye almalı ve sporcuların aşırı ısı nedeniyle fiziksel açıdan tükenmeleri riskini göz önünde bulundurmalı" diyor. İngiliz Triatlon Federasyonu baş antrenörü Ben Bright, "Yarış günündeki sıcaklıkta 1-2 derece farklılık olması, etkinliğin koşu açısından güvenli olup olmadığı üzerinde ciddi etkisi oluyor" diyor. Sonuç olarak, maraton ve bisiklet etkinlikleri daha serin iklimdeki yerlere taşındı; ancak diğer spor dallarının, temmuz ayında güvenlik değerlendirmelerine tabi olması mümkün görünüyor. Küresel sıcaklıkların artması nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin, olimpiyatların gerçekleşeceği mekânı belirleme kriterlerine iklim verilerini entegre etmesi gerekebilir.  

Polonya kömür madenini kapatmıyor

Polonya hükümeti, büyük bir kömür madeninin derhal kapatılması emrini veren üst Avrupa Birliği mahkemesinin emrine karşı çıktı. Yetkililer bunun ülkenin enerji sistemini sarsacağını ve binlerce iş kaybına yol açacağını söylediler. Ülkenin Kalkınma Bakanı Jarosław Gowin, Polonya’nın Almanya ve Çekya sınırındaki Turów’daki linyit madenini kapatmak yerine, Polonya’nın enerjisinin % 7’sini üreten maden ve bağlı elektrik santralının kesintisiz çalışması için yoğun diplomatik ve yasal görüşmeler içinde. AB’nin adalet mahkemesi geçtiğimiz Cuma günü Polonya’ya madenin işletmesini derhal durdurmasını emretti ve Prag’ın Çekya topraklarından yeraltı sularını boşalttığı ve Polonya’nın son zamanlarda ruhsatını uygun bir çevresel değerlendirme yapmadan uzattığı yönündeki şikayetlerini dikkate aldı. Gowin, mahkemenin kararını durumla “skandal bir şekilde orantısız” olarak değerlendirirken, bunun “on binlerce iş kaybına ve Polonya’nın enerji sisteminde çok ciddi rahatsızlıklara” yol açarak milyonlarca hanenin elektriğini keseceğini söyledi. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya’nın Prag ile müzakerelere başlayacağını ve durumu net bir şekilde tanımlamak ve bir “felaketten” kaçınmak için AB mahkemesine yeni bir savunma sunacağını söyledi. Morawiecki Pazartesi günü, tartışmanın çözümlerini görüşmek üzere Brüksel’deki AB zirvesi öncesinde Çek mevkidaşı Andrej Babiš ile bir araya geldi. Morawiecki Polonya’da gazetecilere verdiği röportajda, mahkemenin kararının “Polonya’nın enerji güvenliği ve Turów’da çalışan yaklaşık 5000 kişinin istihdamı için tehlikeli” olduğunu söyledi. Ayrıca Çekya ve Almanya’nın Polonya sınırlarına yakın linyit madenleri ve elektrik santralları işlettiğini belirtti.