Istranca Ormanları’nda taş ocağı için 144​ bin 871 ağaç kesilecek

-
Aa
+
a
a
a

Trakya'nın Karadeniz kıyılarında meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı Istranca Ormanları’nda taş ocağı için 144​.​871 ağacın kesileceğinin ortaya çıkması üzerine bir kampanya başlatıldı.

Gezegenin Geleceği: 18 Aralık 2020
 

Gezegenin Geleceği: 18 Aralık 2020

podcast servisi: iTunes / RSS

Trakya'nın Karadeniz kıyılarında meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı Istranca Ormanları’nda taş ocağı için 144​.​871 ağacın kesileceğinin ortaya çıkması üzerine bir kampanya başlatıldı. Umut İbrahim Kurtulmuş’ın başlattığı ve Change.org/istrancaormanlari adresinde yer alan kampanyaya kısa sürede 10 binin üzerinde kişi imza attı. Umut Kurtulmuş, kampanya metinde “Hem bir doğa harikası, hem de Trakya’nın su kaynağı olan Istranca Ormanları’nda, taş ocağı kapasitesi artırımı için 144 bin 871 ağaç kesilecek. Bu bilgi, taş ocağının Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunda yer alıyor. Türkiye’nin yeşil alanlarından eksilecek 144.871 can daha. Hem de kuraklığın hızla hayatımızı etkilediği bu günlerde. Ağaçların kesilmesini istemiyorsanız, lütfen kampanyayı imzalayın. Istrancalar kaybedilirse Trakya bölgesi'nde doğal alan azalacak, ayrıca bahsi geçen kesim yapılırsa kuraklık hız göstererek ilerlemeye devam edecek ve o bölgede bulunan ekosistem çok ciddi anlamda zarar görecek. Ağaç türleri, bitki çeşitliliği, doğal ortam bakımından zenginliğiyle bilinen Istrancalar'ın kaybedilmemesi için” diyor Change.org/istrancaormanlari adresinde süren kampanyasında.

Asfalt yola karşı kampanya

Muğla’nın Fethiye İlçesi Faralya Köyü’nün Kabak koyuna yapılacak yeni asfalt yol projesine karşı başlatılan kampanya başarıyla sonuçlandı. Change.org/kabakyolu adresindeki kampanyaya 100 binin üzerinde kişi imza atmıştı. Kampanyada, yeni yol projesinin doğayı ve tarihi Likya yolunu tahrip edeceği, Caretta caretta’lara zarar vereceği söyleniyor ve bu nedenle bu yola karşı mücadele ediliyordu. Kampanyayı başlatan Feyza Soylu, güzel haberi imza atanlara şu cümlelerle duyurdu: “114 bin 317 kişi destek oldu, imzalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fethiye Müdürlüğü'ne teslim edildi. Konu komisyonda görüşüldü ve çalışmalarına başlanan yeni Kabak yolunun asfalt ve parke yapılmamasına ayrıca otoparkın kaldırılmasına karar verildi. Emeği geçen ve değişime inanıp imza veren her birinize ayrı ayrı teşekkürler.”

Bir kampanya da Düzce'den

Semanur Erdem Düzce’ye yapılacak 1. Organize Sanayi Bölgesi projesine karşı bir kampanya başlattı. Change.org/Duzce adresinde yer alan kampanyada, planlanan Organize Sanayi Bölgesi’nin hava kirliliğini artıracağından, tarım alanlarını yok edeceğinden ve yerleşim yerlerine yakınlığından söz ediliyor. Semanur Erdem “Düzce, 2020 yılında Türkiye'nin en kirli havasına sahip il olarak seçildi. Buna rağmen 1 organize sanayi bölgesi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Üstelik bu proje yerleşim yerine 500 metre mesafede ve 1. derece tarım alanları üzerine planlanmış bulunmakta. Sesimizi duyurabilir ve bu projeyi durdurabilirsek en verimli tarım alanlarımızda yine organik ürünler üretmeye devam edeceğiz. Havamız, tarım alanlarımız, yeşilimiz, toprağımız elimizden alınmasın!” diyor Change.org/Duzce adresinde.

Cam şişeler depozitolu olsun

Ülker Paro, cam şişelerin geçmiş yıllarda olduğu gibi depozitolu olması için bir kampanya başlattı. Change.org/DepozitoluCam adresindeki kampanyada Ülker Paro: “Çocuklarımızın ve dünyamızın geleceği için günlük süt, meyve suyu, soda şişeleri gibi camdan üretilmiş ambalajların geçmiş yıllarda olduğu gibi depozitolu olması gerektiğini düşünüyorum. Böylece alacağımız ürünlerde ambalaja  üretim için tekrar maliyet binmeyeceği için fiyatları da düşecek. Dönüşüme attığımız cam ambalajlar tekrar kullanılabilir, dönüşüme atılan cam ambalajları tekrar kullanıma kazandırmak için yapılan işlemler hem maliyetli, hem de tekrar dönüştürülürken çevreye zarar veriyor. Ayrıca doğada atık olarak bulunan cam parçacıkları orman yangınlarına neden oluyor. Zararları önlemek elimizde, lütfen bu konunun üstünde duralım. Ülke ekonomisine katkıda bulunalım, dünyamızı koruyalım. Tüm saydığım nedenlerle cam ambalajların depozitolu olmasını talep ediyorum” diyor Change.org/DepozitoluCam adresinde. 

Halk, yat limanına karşı

Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği, Fethiye Körfezi’ne yapılması planlanan yat limanı projesine karşı imza kampanyası başlattı. Proje, 174 bin m² alana, 300 yat  kapasiteli bir yat limanı projesi. Change.org/FethiyeKorfezineDokunma adresindeki kampanyada, projenin körfezin turizminin taşıma kapasitesini hiçe saydığı söyleniyor. Kampanyada verilen diğer bilgilere göre, Fethiye Körfezi için Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu gerekli değil kararı verildi. Proje dosyasında belirtildiğine göre; yaklaşık 440 adet kazık çakılarak iskeleler inşaa edilecek. Toplamda 45 bin m² alan kazıklı ve yüzer iskeleler, dalga kıranlar, kara tarafında ise, marina servis ve hizmet yapıları, kafe ve restoranlar ile doldurulacak. Kampanya Change.org/FethiyeKorfezineDokunma adresinde